LOGOWANIE
Zarejestruj sie

In Other Waters

In Other Waters
Sztab VVeteranów
Tytuł: In Other Waters
Producent: Jump Over The Age
Dystrybutor:
Gatunek: przygodowa
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 75% procent
Głosuj na tę grę!

In Other Waters

Współcześnie mogłoby się wydawać, że wszystkie zakamarki geograficzne oraz gatunki zwierząt i roślin zostały już odkryte – i nie jest to pogląd aż tak daleki od rzeczywistości. Naturalnie osoby o wyczulonym uchu usłyszą o nowo zidentyfikowanej bakterii czy jakimś owadzie głęboko w amazońskiej puszczy, wciąż jeszcze sporo nie wiemy o biocenozach oceanicznych głębin, lecz trudno o uczucie towarzyszące dawnym konkwistadorom czy załogom badawczym ruszającym w zupełnie nowe środowiska. Tego rodzaju żyłki odkrywców wciąż jednak kryją się w naszych genach, w związku z czym trudno się dziwić popularności gier eksploracyjno-surwiwalowych, takich jak In Other Waters.
in-other-waters-21486-1.jpg 1Akcja rzeczonej pozycji rozgrywa się na planecie Gliese 677Cc, my zaś wcielamy się w… sztuczną inteligencję towarzyszącą ksenobiolożce Ellery Vas, którą ku aktywności popycha m.in. pragnienie odnalezienia jej przyjaciółki Minae Nomury, która przesłała jej tajemniczy sygnał, następnie zaś ustał z jej strony jakikolwiek kontakt.

Można by odnieść wrażenie, że nasza rola będzie ze wszech miar służebna, tymczasem jest w istocie wprost przeciwnie, to my podejmujemy kluczowe decyzje, nade wszystko w zakresie określenia kierunków naszej podróży, jak również gromadzonych próbek. Teoretycznie mechanikę całości możemy opanować w ciągu kilku pierwszych minut i szybko przyswajamy ją sobie intuicyjnie (czasami zresztą prosiłoby się o jej pewną automatyzację), ale środowisko wokół nas żyje,
nie zawsze zaś droga najkrótsza jest najciekawszą, czasami również natykamy się na takie czy inne przeszkody.

In Other Waters to produkcja nade wszystko nastawiona na nastrój; co prawda znakomicie odwołuje się ona do kolekcjonerskich nawyków tkwiących gdzieś głęboko w ludzkiej naturze, gdzieś tkwiąca w tle tajemnica zaś szybko traci swój wyłącznie naukowy charakter, ale nie mniej wartko uświadamiamy sobie fakt, że pośpiech nie tylko nigdzie nas nie zaprowadzi, co po prostu nie będzie specjalnie możliwy.

Gra łudzi użytkownika swobodą, lecz niestety w praktyce jest dość liniowa. Szkoda, że po prostu eksplorowane światy nie są większe, nie opowiadają właściwie żadnej własnej, niezależnej od wątku głównego opowieści. Rzeczona produkcja przedstawia pod tym względem znaczne pole do rozwoju – o ile tin-other-waters-21486-2.jpg 2en w ogóle będzie miał miejsce.

Atutem gry jest niewątpliwie oprawa, tak dość ascetyczny, ale estetyczny i przejrzysty interfejs (choć czcionka dialogów mogłaby być nieco bardziej wyeksponowana), co jednak nade wszystko muzyka, doskonale kreująca klimat, w istocie stanowiąca wartość samą w sobie. Amos Roddy – jej autor – doskonale zrozumiał specyfikę tajemnicy towarzyszącej odkrywaniu nieznanego, jego utwory zachwycają również przy aktywnościach poza grą (np. pisaniu niniejszego tekstu).

In Other Waters to doskonała pozycja na uspokojenie skołatanych nerwów, świetna odskocznia od szarej codzienności. Z pewnością od czasu do czasu przydałoby się jej nieco więcej „pieprzu”, momentami można bowiem przy niej popaść wręcz w senność – a tak pozostaje to wykwintne danie, lecz wyłącznie dla koneserów.

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję