LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Atlantic Fleet

Atlantic Fleet
Sztab VVeteranów
Tytuł: Atlantic Fleet
Producent: Killerfish Games
Dystrybutor:
Gatunek: Strategia turowa
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników 24 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 75% procent
Głosuj na tę grę!

Atlantic Fleet

Polacy nie posiadają tradycji marynistycznych – przez stulecia jeśli nawet ich państwo posiadało dostęp do morza, to miał on postać korytarza, właściwego choćby dla współczesnej Demokratycznej Republiki Kongo. W konsekwencji rzadko kiedy poświęcają one większą wagę temu teatrowi konfliktów zbrojnych, nawet jeśli miały one niebagatelne znaczenie dla końcowego rezultatu (jak w przypadku choćby tzw. wojen napoleońskich). Tymczasem choćby taka II wojna światowa nie tylko w przypadku Pacyfiku w ogromnej mierze miała charakter morski. Braki w tej perspektywie możemy zaś nadrobić przy okazji gry w Atlantic Fleet.
atlantic-fleet-16864-1.jpg 1Rzeczona produkcja teoretycznie jest tym, co tygryski lubią najbardziej – nie musimy więc przesiadywać nad smętnymi mapami w sztabie czy innej admiralicji (choć jak najbardziej możemy, lecz wojny w ten sposób nie rozstrzygniemy), nie musimy zliczać zatopionych bądź utraconych baryłek tonażowych, przeciwnie, możemy przywdziać kapitańską – czy nawet i admiralską – czapkę i ruszyć w morski bój! W istocie bowiem warstwa strategiczna gry została potraktowana zupełnie po macoszemu, nie ona była oczkiem w głowie twórców.

Esencją rozgrywki są bowiem taktyczne boje, w których z reguły uczestniczy niewielka bądź wręcz znikoma liczba statków (niektóre jednostki są bowiem typowymi transportowcami) i okrętów, co zarazem czyni je niezwykle cennymi, każda decyzja zaś może za sobą pociągnąć zupełnie opłakane skutki, wymuszające ponowne podejście do misji.

W istocie bowiem zabawa sprowadza się do rozgrywania kolejnych bitew, w trakcie których przyjdzie nam atakować bądź się bronić, ochraniać konwój czy też dążyć do jego zniszczenia (dane nam bowiem jest pokierować flotami tak alianckimi, jak i państw Osi). Akcj
a podzielona jest jednak na tury, więc z jednej strony możemy starannie rozważyć zachowanie własne oraz przeciwnika, z drugiej jednak odbiera to całości nieco dynamizmu.

Turowość produkcji także jest nieco oszukana, gdyż niektóre manewry następują symultanicznie, będąc efektem wcześniej wydanych rozkazów. Mamy więc do czynienia z partią oceanicznych szachów, sprowadzających się do manewrowania oraz prowadzenia ostrzału. Ten ostatni zaś dość realistycznie jest uzależniony od naszego ustawienia, co więcej, musimy dookreślić kąt ostrzału, biorąc pod uwagę rozkład wektorów ruchu, doświadczeń z sytuacji, gdy jeszcze nie pojawiła się zasłona dymna etc. Nie jest to bynajmniej takie proste, gra jest bowiem dość bezlitosna wobec błędów, tzw. przyjacielski ostrzał jak najbardziej jest opcją.

Niestety grze brakuje jakiejkolwiek miodności, która przyciągałaby na dłużej. Nie oznacza to bynajmniej niestaranności czy sztampowości wykonania, aczkolwiek mimo że morze może (hłe hłe hłe) płonąć wszelkimi barwami ognia, gracza dość łatwo może napaść atak ziewania spod znaku nudy. I to pomimo faktu, że będziemy też mogli pokierować nalotami powietrznymi czy pobawiatlantic-fleet-16864-2.jpg 2ć się w odpalanie torped.

Produkcja opatrzona jest estetyczną oprawą wizualną, która jest tyleż realistyczna, co i sterylna, daleko jej do uroku choćby takiego World of Warships, mimo że ta ostatnia pozycja nie jest godna porównania z Atlantic Fleet pod względem poszanowania rzeczywistości. Może i tak to faktycznie wyglądało, niemniej jednak gra wideo jest czymś innym od symulatora wojskowego. Podobnie rzecz się ma z muzyką – a właściwie jej brakiem.

Atlantic Fleet to pozycja dla absolutnych pasjonatów, by nie rzecz maniaków. Ci odnajdą się wybornie w bogactwie jednostek, ich odwzorowaniu wizualnemu, jak też bitewnemu. Niestety, szereg zalet w ich oczach będzie zarazem stanowił o hermetyczności nie do przeskoczenia nie tylko dla casua… tzn. niedzielnego gracza, lecz również i domorosłych strategów. Tylko dla wilków morskich! Ci ostatni bowiem do oceny końcowej śmiało mogą dodać z 10 punktów.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/atlantic_fleet

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję