gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Znalezionych wyników: 80
Forum Strategie Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: A gdyby babcia miała wąsy...
Spider

Odpowiedzi: 83
Wyświetleń: 21385

PostForum: Historia   Wysłany: Wto Cze 08, 2004 10:27 pm   Temat: A gdyby babcia miała wąsy...
Ajmdemen napisał/a:
Cóż z tego, że broniliby mniejszej powierzchni, jeśli robiliby to wzdłuż dłuższej granicy- oznacza to zarówno dłuższy front jak i mniej przestrzeni do wycofania się plus jeszcze bliższe położenie niemieckich baz zaopatrzeniowych.


Radzieckie wojska akurat nie mogły się wycofać, bo takie miały rozkazy. Natomiast bliższe bazy zaopatrzeniowe to by się Niemcom bardzo przydały.

Cytat:
Dodatkowo Polacy mieli przecież 40 dywizji piechoty i 11 (bodajże brygad) kawalerii (w 1939, liczba ta mogłaby się przecież jeszcze zwiększyć!). Przypomnijmy, że całość sił niemieckich, które w 41 znalazły się na wschodzie i zaatakowały ZSRR wynosi 145 dywizji. Owszem wszystkie nasze dywizje to były dywizje piechoty i mogłyby mieć niższe morale, będąc poza granicami, ale tak wielkiego znaczenia by to nie miało bo same korzyści z bycia w sytuacji atakującego. Poza tym 3 z tych 40 dywizji to dywizje górskie, czyli wojska prawdziwie elitarne, między innymi pod wrażeniem naszych wojsk Niemcy sformowali własne oddziały tego typu.


Stanu pokojowe to 30 dywizji piechoty i 11 brygad kawalerii. W wypadku wojny można by wystawić te 40 dywizji. Ale to nie ilość tutaj jest najważniejsza. 40 dywizji piechoty w przypadku ataku nie miałoby aż tak wielkiego wpływu na przebieg działań. Tutaj jedynie jakąś rolę mogłyby ewentualnie odegrać nasze 2 brygady pancerne. Nie słyszałem o 3 elitarnych dywizjach górskich w naszej armii. 3 elitarne dywizje to mozna by wystawić z żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza. Poza tym nie wiem, co rozumiesz przez korzyści z bycia w sytuacji atakującego?

Cytat:
O jakim błędzie przy Bzurze mówisz? Wojska niemieckie dobrze zareagowały na polski kontratak i wyszły z tej bitwy zwycięsko.


Reakcja na kontratak polegała na wykorzystaniu przewagi broni pancernej i lotnictwa i nie była inczym genialnym ani nadzwyczjanym. Błędem było to, że Niemcy nie zauwazyli dużych sił polskich na swoim skrzydle i dali się zaskoczyć. Spowodowało to opóźnienie uderzenia na Warszawę. Niemiecka 30DP poniosłya bardzo duze straty i niewiele brakło aby cała 8 armia miała na swoich tyłach oddziały polskie. Za popełnienie tego błędu gen. Blaskowitz, dowódca 8 armii, jako jedyny z dowódców armii nie został awansowany przez Hitlera po kampanii wrześniowej do stopnia marszałka.
  Temat: Gry planszowe
Spider

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 6123

PostForum: Inne gry   Wysłany: Sob Cze 05, 2004 4:15 pm   Temat: Gry planszowe
A czy są one przynajmniej zebrane w jednym "papierowym" miejscu? Przepraszem, że o takie rzeczy pytam, ale przez parę lat nie miałem z kim grać i trochę wypadłem z obiegu. Chyba dopiero w 4 klasie LO zgadałem się z kumplem, że on też kiedyś grał w takie gry, i rozegraliśmy kilka bitew. Po sesji zagramy znowu. Tym razem być moze właśnie w bitwy.
  Temat: Gry planszowe
Spider

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 6123

PostForum: Inne gry   Wysłany: Nie Maj 30, 2004 11:06 pm   Temat: Gry planszowe
Ja troszkę grałem. Ostatnie moje walki to Grunwald i Kreta. Niedługo (po sesji naczy się) szykuje się kolejna bitwa. Tylko, że mam stare zasady do B-35. Czy są gdzieś w necie wszystkie uaktualnienia (lub chociaż częśc). Na taktykaistrategia juz byłem.
  Temat: III Zjazd Sztabu!
Spider

Odpowiedzi: 40
Wyświetleń: 12116

PostForum: Archiwum   Wysłany: Nie Maj 30, 2004 10:58 pm   Temat: III Zjazd Sztabu!
29 to jest dobry termin. 28 mam ewentualnie ostatni egzamin a półfinał ME grają 30 wieczorem:) Dojazd mam pociągiem nienajgorszy - całkiem sporo pociągów w różnych godzinach. Tylko MAO mógłby napisać, czy planowane przez niego atrakcje przeciągną się na 30 czy nie. Tak wiec ja powinienem się zjawić.
  Temat: III Zjazd Sztabu!
Spider

Odpowiedzi: 40
Wyświetleń: 12116

PostForum: Archiwum   Wysłany: Czw Maj 27, 2004 7:58 pm   Temat: III Zjazd Sztabu!
Tak więc jednak stało się. Napisałem pierwszy post na forum:) Dużo mnie to kosztowało bo bardzo nie lubię forum.
W kwestii zjazdu to jestem chętny. 3 dni wydają mi się najbardziej sensowne. Co do terminu nie jestem w stanie się wypowiedzieć, ponieważ nie wiem jeszcze za bardzo jak będą wyglądały moje wakacje. Ale istnieje spore prawdopodobieństwo, że w drugiej połowie sierpnia będę żeglował po Mazurach. Co do miejsca to jak narazie skłaniałbym się ku Górom Świętokrzyskim, ale jesli w Poznaniu byłyby dobre warunki to też może być. Dojazd jest dla mnie prawie jednakowy. Aha posiadam kilka planszówek, które mógłbym zabrać ze sobą:) Co do ceny to im taniej tym lepiej:)
 
Strona 6 z 6
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
fanfiki, anime
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 16