gry strategiczneSerwis gier strategicznych www.sztab.com  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Znalezionych wyników: 80
Forum Strategie Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: II Wojna Światowa - czemu Niemcy przegrali ?
Spider

Odpowiedzi: 121
Wyświetleń: 67762

PostForum: Historia   Wysłany: Nie Kwi 24, 2005 1:17 pm   Temat: II Wojna Światowa - czemu Niemcy przegrali ?
Klemens napisał/a:

Jak to Hitler( panowie, nazwiska, nawet największych zbrodniarzy, piszemy "dużą literą") nie byłby skłonny?? A niby na czym polegał pakt Ribbentrop-Mołotow, jak nie na oddaniu Sowietom właśnie wschodniej Polski??:)) To nie jest kwestia "gdybania", lecz zagadnienie faktów!:))


Gdyby Hitler zawarł sojusz z Polską to nie musiałby zawierać sojuszu z ZSRR, który był zabezpieczeniem na czas wojny z Polską. Więc gdyby wojny nie było sojusz nie byłby potrzebny. Oddanie wchodniej Polski w przypadku sojuszu z nami byłoby chyba niewykonalne. W planach Hitlera nasze wojska miały mu pomóc w walce, więc gdyby chciał oddać nasze terytorium (tu druga sprawa - techniczna - tereny te byłby pod władzą Polską a nie Niemiecką więc ciężko by to było zrealizować) to straciłby sojusznikówi praktycznie doprowadził do wojny z Polską. W takim momencie cała zabawa w sojusz traci sens.

Klemens napisał/a:
Akurat nasi rodacy byliby bardzo podatni na demoralizację, jak Amerykanie w Wietnamie, Niemcom przynajmniej towarzyszyło poczucie dziejowej, rasowej misji...


Zwróć uwagę, że przez większość okresu międzywojennego za główne go naszego wroga uważane było ZSRR a pamięc o wojnie z lat 1919-21 była bardzo żywa. Więc w przypadku wojny z Rosją to polscy żołnierze jeszcze by się pewnie dobrze spisali. Natomiast później to tak jak piszesz - z morale mogłoby być kiepsko, bo dalsze podboje ciężko byłoby uzasadnić.

Klemens napisał/a:
Jedyną korzyść, jaką Niemcy mogliby odnieść z sojuszu z Polską, to lepsze pozycje wyjściowe do ataku na ZSRR... Prawda jednak jest też i taka, że w 1941 roku wcześniej zajęte ziemie polskie Rosjanie i tak oddali właściwie bez walki, opór zaczął się dopiero na świętej ziemi Rusi...


Wydaje mi się, że różnica byłaby jednak spora, bo jednak zawsze to wiecej czasu na zdobycie Moskwy przed zimą i krótsze linie zaopatrzenia. Jak już napisalem wyzej polski żołnierz też by się przydał. No i nie było strat z września. Natomiast gdyby nie było wojny z Polską to wojna z ZSRR mogłaby wyglądać inaczej, gdyż Niemcy nie mieliby tego doświadczenia. Przy czym nie chodzi mi tu aż tak bardzo o doświadczenie pojedynczych żołnierzy ale raczej o praktyczne sprawdzenie funkcjonowania nowej przecież strategii i taktyki oraz sprzętu.

Klemens napisał/a:

Przesada. Jakby nie było Polaków, to znaleźliby gdzie indziej równie dobrych pilotów. Narody są obdarzone talentami po równo, dalsze różnice powstają tylko w wyniku selekcji, umiejętności wyławiania i rozwijania talentów. A w tym Brytyjczycy zawsze byli dobrzy...


Gdyby mieli czas to by napewno znaleźli. Ale oni nie mieli czasu. Wyszkoleni piloci, nierzadko z doświadczeniem bojowym, byli dla Brytyjczyków bardzo cenni. Zwróć uwagę, że lotnicy mieli pierwszeństwo w ewakuacji z Francji. Z obdarzaniem talentami po równo sie nie zgodzę, bo dochodzą jeszcze na pewno predyspozycje, mentalność, charakter itp. Ale nawet pomijając ten element: selekcja, wyłowienie i rozwinięcie talentów wymaga czasu. A piloci byli potrzebni natychmiast. Dlatego polscy piloci napewno stanowili dużą pomoc dla Wilkiej Brytanii i mieli duży wkład w zwycięstwo w bitwie o Anglię.
  Temat: avatary - jaka opinia forumowiczy?
Spider

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 12315

PostForum: O forum   Wysłany: Nie Kwi 10, 2005 1:06 am   Temat: avatary - jaka opinia forumowiczy?
Ja zgadzam sie z Klemensem. Kolorystyka i stopnie tworzą dobrze dopasowaną całość, powodującą że nasze forum wygląda inaczej niż inne. Stopnie to już tradycja - ciężko mi wyobrazić sobie Sztab bez nich. Avatary nie są potrzebne a wręcz uważam, że zaszkodziłyby.
  Temat: W samo południe - czołg
Spider

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 15354

PostForum: Militaria   Wysłany: Pon Mar 28, 2005 12:07 am   Temat: W samo południe - czołg
Czołg jest zawsze kompromisem pomiędzy siłą ognia, stopniem ochrony wnętrza i ruchliwością. Żaden z parametrów nie może być na zbyt niskim poziomie. Jeśli tak by się stało, to otrzymujemy prostą receptę na zniszczenie takiego czołgu. Nie mniej jednak za najważniejszy parametr uważam siłę ognia, ponieważ zwalczanie czołgów przeciwnika, ewentualnie innych celów, jest podstawowym zadaniem czołgu. Nie może być ono realizowane bez skutecznego uzbrojenia. Sam pancerz nie wygra bitwy natomiast efektywna broń pozwala zniszczyć przeciwnika zanim on zniszczy nas.
  Temat: Rosja vs USA
Spider

Odpowiedzi: 109
Wyświetleń: 41312

PostForum: Historia   Wysłany: Nie Mar 27, 2005 11:57 pm   Temat: Rosja vs USA
[quote="Gonzo"]
Cytat:

A ja to poprę z jednej przyczyny: w Rosji nigdy nie brano pod uwagę wartości życia ludzkiego. Mordy, czystki... przykładów jest wiele.


Dokładnie o to mi chodzi. Obecna agresja na Czeczenię kosztowała już życie wielu Rosjan, nawet w czasie normalnej służby pokojowej ginie w Rosji sporo żołnierzy a mimo tego nie ma jakiś głośnych protestów. Tradycja silnej władzy powoduje, że Putin łatwo poprawia sobie notowania społeczeństwa poprzez deklaracje użycia siły. Tylko w czasie pierwszej wojny w Czeczenii zginęło ponad 27 tys. rosyjskich żołnierzy, a ponad 80 tys. zostało rannych. Dodając tych którzy polegli do tej pory otrzymamy w przyblizeniu straty USA w Wietnamie. I jakoś nic nie zapowiada masowych protestów społeczeństwa rosyjskiego przeciwko wojnie.
  Temat: W samo południe - BWP
Spider

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 4190

PostForum: Militaria   Wysłany: Nie Mar 27, 2005 11:47 pm   Temat: W samo południe - BWP
Wsparcie piechoty - stąd przecież sie bierze jego nazwa. W odróżnieniu do transporterów opancerzonych, któych głównym zadaniem jest transport. Przy czym jako wsparcie nie rozumiałbym tylko wsparcia ogniowego, ale również czasami ochronę. Nie mniej jednak podstawową cechą odróżniającą bojowe wozy piechoty od innych pojazdów piechoty jest ich możliwość udzielenia efektywnego wsparcia w walce.
  Temat: Rosja vs USA
Spider

Odpowiedzi: 109
Wyświetleń: 41312

PostForum: Historia   Wysłany: Pią Mar 25, 2005 11:13 pm   Temat: Rosja vs USA
Rosja nie ma możliwości technicznych konwencjonalnego ataku na USA. USA ma śrdoki techniczne, ale byłoby im bardzo ciężko, gdyż Rosja dysponuje dużą ilością uzbrojenia. Najczęściej nie jest to najnowocześniejsze uzbrojenie - można przyjąć, że w prawie każdej dziedzinie USA ma przewagę. Jednakże ilość uzbrojenia będącego w posiadaniu Rosjan powoduje, że nie jest to przewaga duża i nie jest możliwy scenariusz typu irackiego. Na pewno USA nie miałby tak ogromnej przewagi w powietrzu - szczególnie że Rosjanie mieliby bliżej do swoich baz. Sukces prostych i tanich granatników przeciwpancernych RPG-7 w Groznym wynikał głównie ze złego użycia czołgów przez Rosjan. Nie mnie jednak w ciężkim terenie ograniczający możliwości czołgów mogą być one groźną bronią. W przypadku wojny konwencjonalnej mogłaby też mieć znaczenie mentalność społeczeństw - rosyjskie byłoby w stanie zaakceptować dużo większe straty niż amerykańskie. Siły atomowe obu państw są bardzo zbliżone dlatego pewnie w takim konflikcie nie zostałyby one użyte, gdyż oznaczałoby to obustronne unicestwienie.
  Temat: World War III
Spider

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 6947

PostForum: Archiwum   Wysłany: Pią Mar 25, 2005 9:59 pm   Temat: World War III
Ja grałem, ale tylko trochę. Jak dla mnie wadą było to, że dosyć długo zajmowała rozbudowa. Ogólnie gra mi się podobała i jeszcze napewno ją kiedyś zainstaluję.
  Temat: II Wojna Światowa - czemu Niemcy przegrali ?
Spider

Odpowiedzi: 121
Wyświetleń: 67762

PostForum: Historia   Wysłany: Sob Mar 19, 2005 9:19 pm   Temat: II Wojna Światowa - czemu Niemcy przegrali ?
Na przegraną Niemiec złożyło się wiele rzeczy. Głównym powodem były według mnie błędy Hitlera - przede wszystkim wojna na dwa fronty. Ale także zaniechanie ataku na Maltę, w późniejszym okresie zbyt duze ingerencje w dowodzenie. Oczywiście niedostatek surowców to również bardzo istotna kwestia.
  Temat: Zjazd Sztabu VVeteranow 2005
Spider

Odpowiedzi: 164
Wyświetleń: 61725

PostForum: Archiwum   Wysłany: Sob Mar 19, 2005 8:59 pm   Temat: Zjazd Sztabu VVeteranow 2005
1. Czy przybyl(a)bym na Zjazd, gdyby mial miejsce w( do uzupelnienia przy kazdym podpunkcie: tak, nie, nie wiem):
a) Warszawie TAK
b) Poznaniu TAK
c) Wroclawiu TAK
d) Krakowie? TAK
2. Ile dni powinien trwac Zjazd( do wyboru: 1 dzien tudziez 2 dni)? 2dni
3. Czy przybyl(a)bym na Zjazd, gdyby ten odbyl sie w( do uzupelnienia przy kazdym podpunkcie: tak, nie, nie wiem, ewentualnie jakies bardziej szczegolowe uwagi):
Nie mam pojęcia jak będą wyglądały moje wakacje. Zależy to od wielu czynników, częściowo także ode mnie niezależnych więc co do terminu nie jestem w stanie nic pewnego podac. Raczej nie będę miał zajętych całych wakacji tylko część, ale nie wiem którą.
4. Czy mial(a)bym jakies problemy ze zorganizowaniem srodkow finansowych na Zjazd( do wyboru: tak, nie, nie wiem)? NIE WIEM, ze wskazaniem na nie:)
5. Czy w razie odleglego miejsca Zjazdu moge sie obawiac negatywnej reakcji rodzicow( to nic wstydliwego) etc.( do wyoru: tak, nie, nie wiem)? NIE
6. Na ile procent oceniasz prawdopodobienstwo Twego przyjazdu na Zjazd zalezne od determinacji, ewentualnych planow wakacyjnych itp.)? 60%
7. Jak Twoim zdaniem powinien przebiegac ow zjazd, w jakiej formie powinnismy spedzic ow czas, jakies szczegolne propozycje( vide np. rozegranie meczy pilki noznej etc.)?
Jak wspomniał Klemens, na pewno dobrym pomysłem byłoby muzeum. Równiez jakaś kawiarenka internetowa. Mozna by zagrac w jakąś planszówkę - tylko trzeba by wybrać taką żeby grający już ją znali, w ostateczności z niezbyt skomplikowanymi zasadami - w koncu bedziemy mieli max. 2 dni.
8. Uwagi ogolne - tutaj wpisujcie wszystko, co Wam przyjdzie na mysl, a co nie bylo ujete w zadnym powyzszym pytaniu - np. propozycje innego miejsca zjazdu etc. WSZYSTKO!
Ktoś wspomniał o Łodzi - nie sądzę, żeby to był dobry pomysł. Nie ma zadnych atrakcji strategicznych.
  Temat: Najwazniejsze wydarzenie 2004 roku
Spider

Odpowiedzi: 32
Wyświetleń: 9712

PostForum: Historia   Wysłany: Wto Sty 25, 2005 5:20 pm   Temat: Najwazniejsze wydarzenie 2004 roku
Klemens napisał/a:


Spider napisał/a:
Wymusza ono dokonanie wielu istotnych zmian wewnątrz samej Unii.


Teraz wyjdzie ze mnie maly konserwatysta - a kto powiedzial, ze to maja byc zmiany na lepsze?:))) Bo z defincji to nie wynika.


No właśnie! Kto powiedział? Ja napisałem o zmianach, ale nie napisalem czy będą one pozytywne czy negatywne. To się dopiero okaże. Różnie się to wszystko może potoczyć.
  Temat: Najwazniejsze wydarzenie 2004 roku
Spider

Odpowiedzi: 32
Wyświetleń: 9712

PostForum: Historia   Wysłany: Pią Sty 07, 2005 9:24 pm   Temat: Najwazniejsze wydarzenie 2004 roku
Według mnie wydarzeniem, ktore ma najwieksze szanse trafic do podrecznikow historii jest według mnie:

Rozszerzenie Unii Europejskiej( i przyjecie do niej Polski)

Było to ważne wydarzenie nie tylko dla Polski. Wymusza ono dokonanie wielu istotnych zmian wewnątrz samej Unii. Oczywiście jest to proces rozłożony w czasie, który zaczął się jeszcze przed dniem naszego formalnego przyjecia do Unii. Nie mniej jednak zmiana układu sił i interesów oraz zmiany zasad działania Unii będą miały dosyć duże znaczenie dla przyszłości Europy.

major (?) Spider

PS. Wpadłem tylko tak na chwilę, bo niedługo sesja (jestem aktualnie na najgorszym roku moich studiów). Ale po sesji jeszcze na pewno zajżę
  Temat: Zjazd- ustalenia koncowe, koniecznie przeczytac !!!!
Spider

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 15028

PostForum: Archiwum   Wysłany: Nie Cze 27, 2004 3:01 pm   Temat: Zjazd- ustalenia koncowe, koniecznie przeczytac !!!!
Ja!! Jeszcze ja!!! Ja też przyjadę!!!!!

Z Klemensem byliśmy na zjeździe w zeszłm roku, wiec z rozpoznaniem się nie powinno być wielkichproblemów:) Byłem kilka razy na dworcu w Poznaniu i wiem mniej wiecej co jest w środku. Moglibyśmy się umówić w określonym punkcie dworca. Mój pociąg przyjeżdża 10:03.

Co do gier to mam oryginalne Knights and Merchants. Tylko, że niestety do uruchomienia wersji multiplayer też potrzebna jest płytka. Mogę przywieźć tylko 2 oryginalne płytki więc trzeba by jeszcze kilka piratów. Czy w takiej sytuacji pozwoliliby nam to zainstalować?
Mogę wziąć ze sobą aparat fotograficzny.
  Temat: A gdyby babcia miała wąsy...
Spider

Odpowiedzi: 83
Wyświetleń: 21391

PostForum: Historia   Wysłany: Czw Cze 24, 2004 2:27 pm   Temat: A gdyby babcia miała wąsy...
Cytat:
Jeśli nie ma dróg, a teren niezbyt płaski, to używa się kawalerii. W Barbarossie Niemcy i sojusznicy wystawili kilka dywizji.


Kawalerię Niemcy wykorzystywali głównie w rejonach, gdzie niemożliwe lub niecelowe było użycie wojsk zmotoryzowanych - jak na przykład błota Prypeci.

Cytat:

Zgadzam się ale w polskim wojsku kawaleria pelnila funkcje taka jak pancerniaki w niemieckim, tzn jednostki mobilnej.


Na polu walki nie ma "funkcji jednostki mobilnej". Niemieckie dywizje pancerne służyły do przełamania obrony przeciwnika i zadania decydującego ciosu. Jednostki kawalerii w owym czasie już się do takich zadań nie nadawały. Polskie brygady kawalerii walczyły prawie wyłacznie pieszo i nie dysponowały znacząco większą siłą przebicia niż jednostki piechoty. Bardziej odpowiadały jednostkom piechoty zmotoryzowanej z racji większej mobilności niż piechota.
  Temat: A gdyby babcia miała wąsy...
Spider

Odpowiedzi: 83
Wyświetleń: 21391

PostForum: Historia   Wysłany: Czw Cze 10, 2004 5:30 pm   Temat: A gdyby babcia miała wąsy...
Ajmdemen napisał/a:
nie zgadzam się z waszą oceną generała Blaskowitza- jak próbujemy wygrać przez wojnę błyskawiczną to nie można się zatrzymywać za każdym razem ilekroć zauważone zostaną siły wroga- próbuje się go minąć i okrążyć zanim zdąży zareagować.


Zgadzam się z Tobą. Ale tutaj właśnie duże siły NIE zostały zauważone i osłona NIE była wystarczająca. Pewne błędy strony polskiej spowodowały, że Niemcy nie znaleźli się w dużo gorszym położeniu.

Cytat:
30 dywizji czynnych i 10 rezerwowych, proszę uważniej sprawdzaj dane. 3 dywizje górskie należały do tych 30 i ich sobie nie wymyśliłem.


Tak czy inaczej dywizje górskie z racji specyfiki działania nie są wyposażone w taką ilość cieżkiego sprzętu jak dywizje piechoty i stanowią mniejszą siłe bojową (oczywiście w terenie innym niż górski).

Cytat:
no mocno tu przesadzasz, podałem liczby: 145 dywizji niemieckich ogółem. Czołgów Niemcy mieli raptem 3200, więc Niemcy mieli raptem 10-15 dywizji pancernych w tym (wybaczcie, nie chce mi się dokładnie sprawdzać)- reszta to piechota i trochę kawalerii. 40 dodatkowych dywizji byłoby bardzo dużym wzmocnieniem liczby mówią same za siebie.


Liczby nie walczą. To było 40 dywizji piechoty. Na samym początku operacji Barbarossa brało udział 19 dywizji pancernych i 16 dywizji zmotoryzowanych. I to one przeprowadzały główne operacje uderzeniowe decydujące o powodzeniu kampanii. Polskie dywizje napewno przydałyby się Niemcom, ale ich udział nie miałby aż tak wielkiego znaczenia, tym bardziej, że były one słabiej wyposażone niż niemieckie.

Cytat:
A korzyści z bycia w sytuacji atakującego są duże- inicjatywa, wybór rejonu walk, większa koordynacja wojsk i mniejsze ryzyko okrążenia przez przeciwnika.


W przypadku blitzkriegu to mniejsze ryzyko okrążenia chyba nie do nońca pasuje. Dywizje pancerne prowadzące natarcie bardzo często znajdowały się na tyłach wojsk przeciwnika. W związku z tym istniało spore niebezpieczenstwo, że znajdą się w okrążeniu. Dzięki przewadze dowodzenia po stronie niemieckiej rzadko, ale jednak zdażały się takie sytuacje.
  Temat: III Zjazd Sztabu!
Spider

Odpowiedzi: 40
Wyświetleń: 12116

PostForum: Archiwum   Wysłany: Sro Cze 09, 2004 4:49 pm   Temat: III Zjazd Sztabu!
Ja będę. Mogę przyjechać o 2:38 :P , 8:18 (koszmarne połaczenie - tylko w ostateczności), 10:03 albo 11:41. Wydaje mi się, że chyba o 10 byłoby najlepiej:)
 
Strona 5 z 6
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
fanfiki, anime
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 16