LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Workers and Resources: Soviet Republic

Workers and Resources: Soviet Republic
Sztab VVeteranów
Tytuł: Workers and Resources: Soviet Republic
Producent: 3Division
Dystrybutor:
Gatunek: symulator
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!

Workers & Resources: Soviet Republic

Realny socjalizm nie odszedł do przeszłości – wciąż przenika on otaczającą nas architekturę, przedmioty mniej i bardziej codziennego użytku, co i rusz łatwo się natknąć na pamiątki po nim, a co najgorsze nieustannie przenika on gusta i sposób myślenia milionów ludzi. Aż chciałoby się, żeby zagrali oni w Workers & Resources: Soviet Republic.
workers-&-resources-soviet-republic-24589-1.jpg 1Omawiany tytuł nie jest produkcją trywialną, możemy się co prawda poważyć na podjęcie rozgrywki z marszu, a nawet jako tako sobie z nią radzić – o ile dysponujemy solidnym doświadczeniem w obcowaniu z innymi city-builderami – ale w przypadku omawianej produkcji jak rzadko kiedy celowe jest zapoznanie się w licznymi samouczkami.

Wcielamy się w lidera fikcyjnego bytu, który jednak równie dobrze mógłby być powojenną Czechosłowacją, Peerelem czy choćby którąś z republik radzieckich. Niczym dyrektor z „Poszukiwanego poszukiwanej” będziemy mogli wytyczać drogi, wznosić osiedla czy prawdziwie bombastyczne struktury w środku pola, bez żadnego uzasadnienia ekonomicznego i poszanowania dla otaczającej przyrody, bo tak.

No, może nie do końca, albowiem funduszom łatwo do wyczerpania, ale tu zresztą dostrzegam jedno z głównym uproszczeń rzeczonego tytułu, a mianowicie dalekiego od pełnego oddanie niewydolności systemów socjalizmu realnego. Brakuje mi w szczególności mo
żliwości rozpoczęcia budowy, która nigdy nie zostanie doprowadzona do końca, a to z uwagi czy to na brak stosownych funduszy, czy to brak potrzebnych materiałów.

Jednocześnie jednak skłonny jestem zaryzykować tezę, iż już w chwili obecnej – wszak tzw. wczesnego dostępu (choć nieco już trwającego) – jest to jeden z bardziej zaawansowanych city builderów, które kiedykolwiek zadebiutowały na rynku . Co zabawniejsze początkowo wcale nie sprawia on takiego wrażenia, gdy jednak zaczniemy projektować trasy poszczególnych linii komunikacyjnych czy też style obiektów budowlanych, to łatwo ugiąć się pod natłokiem opcji – ugiąć i zarazem nim zachwycić!

Niewątpliwym atutem rzeczonej produkcji jest również przyjęta stylistyka. Pod względem technicznym wizualia omawianej gry dalekie są od u wywołania u gracza zachwytu, jednakże styl poszczególnych obiektów – tak wielkich budowli, jak i przedmiotów „zwykłej” codzienności – autobusów, faktur chodników czy konwencji pomników – są jednymi z bliższych rworkers-&-resources-soviet-republic-24589-2.jpg 2zeczywistości nie pocztówkowej, lecz tej obecnej w podręcznikach i ludzkiej pamięci. Słowackim autorom wprost genialnie udało się oddać szpetotę tamtych czasów, jej szaroburość, jak też zwykłe niechlujstwo i bylejakość.

Troszkę odstaje pod tym względem muzyka, utrzymana w nieco jarmarczno-wschodniosłowiańskiej stylistyce, ale może moje ucho nie było w stanie zidentyfikować stosownego nawiązania. Warto chociażby pamiętać, że nawet i taki hymn Związku Radzieckiego (ostatni), choć zgodny z bombastyczną tromtadracją swoich czasów, zarazem niewątpliwie jednak cechował się wpadającym w ucho artyzmem, czego trochę brakuje w dziele 3Division, które potrafi wręcz zmęczyć.

Workers & Resources: Soviet Republic to zdecydowanie jeden z najciekawszych dostępnych na rynku przedstawicieli swego gatunku, który mimo „earlyaccessowej” łatki już teraz mógłby być rozpowszechniany jako tytuł „popremierowy” i przy swej aktualnej cenie trudno by było zarzucać deweloperom oszukańcze praktyki. Jest to dzieło ze wszech miar godne oczekiwania na dalsze aktualizacje!

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję