LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Rough Justice: 84

Rough Justice: 84
Sztab VVeteranów
Tytuł: Rough Justice: 84
Producent: Gamma Minus UG
Dystrybutor:
Gatunek: Strategiczna
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!

Rough Justice: '84

This Is the Police to gra, która nie podbiła rynku, jestem przekonany, iż jej tytuł nie powie niczego nie tylko dla przygodnych graczy, lecz również całego mnóstwa dziennikarzy gamingowych i innych osób intensywniej interesujących się branżą. Zarazem jednak nie mam wątpliwości, że tytuł ten (oraz jego sequel) wywarł niemałe wrażenie nie tylko na niżej podpisanym, lecz również niejednym deweloperze, którzy podejmują wysiłki w celu nie tylko zaadaptowania znanych rozwiązań, lecz i ich rozwinięcia. Takie wrażenie sprawia chociażby Rough Justice: '84.
rough-justice-84-25105-1.jpg 1Moda na retro dopadła bowiem ludzi zrzeszonych w studio Gamma Minus UG, akcja ich tytułu rozgrywa się bowiem – na co wprost zresztą wskazuje tytuł – w stroboskopowych latach 80. minionego stulecia. Tym razem jednak nie jesteśmy (skorumpowanym) gliną, lecz szefem agencji bezpieczeństwa, czego jednak w żadnym razie nie należy utożsamiać z ochroną osób i mienia – nasza rola nieraz bowiem będzie się sprowadzała do działań na bakier z praworządnością, lecz również przywodzić na myśl zajęcia kojarzone w filmami traktującymi o pracy detektywów.

Pierwsze chwile sugerują, iż będziemy mieli do czynienia nade wszystko z grą strategiczno-ekonomiczną, nastawioną na umiejętne gospodarowanie zasobami finansowo-ludzkimi w sytuacji permanentnego braku czasu, a więc wyborem misji o dobrej relacji wysiłku do opłacalności i delegowaniem do nich właściwych wykonawcó
w. Początkowo naturalnie gra ma charakter samouczkowy, poziom trudności zaś wzrasta bez szaleńczego tempa.

Szybko jednak okazuje się, że mechanika Rough Justice: '84 jest bardziej rozbudowana, szereg łamigłówek przyjdzie nam bowiem rozwiązać osobiście. Nie są to – przynajmniej w udostępnionej wersji demonstracyjnej – wyzwania szczególnie skomplikowane, np. sprowadzają się one do ułożenia pociętego fragmentu biletu czy obrazka we właściwej kolejności, jednakże działanie pod presją czasu podbija stawkę. Z pewnością jednak łatwiej będzie się poczuć Prawdziwym-Gliną w sytuacji możliwości skorzystania chociażby z poligrafu – i to osobiście.

Autorzy przyjmując stylistykę retro podeszli do tematu zupełnie inaczej, niż miało to miejsce w przypadku dzieła Weappy Studio. Owszem,rough-justice-84-25105-2.jpg 2 będziemy mieli do czynienia z technologiami sprzed lat, lecz udostępnianymi nad w nieco wystylizowanych, jednak dość realistycznych ujęciach. Komiksowa umowność tym razem nie będzie rozwiązaniem.

Do gustu przypadła mi muzyka, nawet bardzo, co poniekąd potwierdza nieśmiertelną tezę tym bardziej nieśmiertelnego inżyniera Mamonia, że najbardziej lubimy te piosenki, które już znamy. I nie, twórcy nie sięgnęli po znane franszyzy, lecz ich autorskie kompozycje są wyraźnie stylizowane na muzykę wywołującą żywe skojarzenia z filmografią (i nie tylko) „ejtisów”, ze słynnym motywem przewodnim z „Policjantów z Miami” na czele.

Rough Justice: '84 nie będzie grą taką jak This Is the Police, niewątpliwie zamierza bowiem podążyć własną drogą, choć jednocześnie honorując tak swój wzorzec, jak też z pewną dozą nostalgii przeszłość jako taką. Ja już wiem, że czekam na premierę tej produkcji.

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję