Knights in Tight Spaces

Knights in Tight Spaces
Sztab VVeteranów
Tytuł: Knights in Tight Spaces
Producent: Ground Shatter
Dystrybutor:
Gatunek: Strategia turowa
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!

Knights in Tight Spaces

Jedni od gier logicznych oczekują jednoznacznej drogi prowadzącej do celu, mniejsza o to, jak bardzo ukrytej, a właściwie im bardziej ona nieoczywista, tym lepiej. Inni z kolei pojęcie to zwykli utożsamiać z klarownymi regułami eliminującymi z rozgrywki jakiekolwiek odwołania do zręczności czy atutów niezwiązanych bezpośrednio z umiejętnościami racjonalnego myślenia (jakkolwiek takowe zdefiniować). Czy Knights in Tight Spaces zalicza się do którejś z tych kategorii.
knights-in-tight-spaces-28309-1.jpg 1Idea rozgrywki zgodnie z najlepszymi gatunkowymi tradycjami jest prosta – przyjdzie nam toczyć taktyczne walki, bez żadnego wydumanego celu, bez jakiejkolwiek „poruszającej” czy „głębokiej” warstwy fabularnej w tle. Trafiamy na dwuwymiarową planszę, naszym celem zaś jest pozostać ostatnim na placu boju.

Nie od razu jednak niczym w szachach plansza zostaje obsadzona wszystkimi aktorami. Ich przybycie nigdy jednak nie jest tajemnicą, również z góry wiemy, które punkty zostaną obsadzone przez „niemilców”, takoż tzw. timing, wyczucie czasu może nie jest wszystkim,
lecz jest bardzo istotne. Niby toczymy turowe walki, niby dysponujemy daleko posuniętą swobodą, ale nie możemy sobie pozwalać na tracenie okazji, dezynwolturę w elegancji naszych posunięć, albowiem choć każdy ruch możemy kontemplować do woli, to jednak czas liczony w rzeczonych turach nie jest naszym sprzymierzeńcem.

Gra implementuje również mechaniki właściwe dla karcianek, a mianowicie nie w każdej turze możemy pozwalać sobie na takie same ruchy. Czasami sytuacja na planszy prosiłaby się o wykonanie stosownego manewru, niestety, ten był możliwy „tylko” poprzednio lub stanie się dostępny dopiero „za chwilę”, gdy jeknights-in-tight-spaces-28309-2.jpg 2go efektywność będzie dużo, dużo mniejsza.

Wszystko to zaś zostało opatrzone całkiem atrakcyjnymi wizualiami. Plansze przywodzą na myśl ręcznie rysowane tła, które jednak nie przytłaczają gracza, a służą wyłącznie refleksji nad kolejnym ruchem. Gdy na takowy się zdecydujemy, nieraz zostaniemy uraczeni całkiem atrakcyjnymi animacjami „z przybliżenia”.

Knights in Tight Spaces jawi się jako gra bardzo przemyślana, umiejętnie wyważająca mechaniki właściwe dla szeregu podgatunków, oferując rozgrywkę, która może być atrakcyjną dla miłośników wielu modeli taktycznych starć. Zarazem przyciąga ona oko bardziej niż typowa szachownica czy plansza do go.

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję