Heroes of Might and Magic 4

Heroes of Might and Magic 4
Sztab VVeteranów
Tytuł: Heroes of Might and Magic 4
Producent: New World Computing
Dystrybutor: CD Projekt
Gatunek: turowa/RPG
Premiera Pl:2002-04-10
Premiera Świat:
Autor: 116
Ocena
czytelników 73 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!
Heroes Of Might And Magic 4

Heroes Of Might And Magic 4

Nie ma już w wirtualnym, jak i realnym świecie osobnika, który nie słyszał by o Herosach. Kolejne części tej wspaniałej strategii turowej wyznaczały nowe standardy w zakresie robienia gier strategicznych. Tak więc każdy co choć trochę interesował się strategiami oraz fascynowały go opowieści o magicznych artefaktach i niezwyciężonych bohaterach, nie mógł obojętnie przejść obok tej gry. Historia całej serii Herosów stworzonych przez 3DO, zajęła by wiele kilobajtów; ja zakładam że każdy kto czyta owy txt choć w minimalnym stopniu wie co to Heros, z czym to się je i pije i skupie się na przedstawieniu kilku nowości dotyczących zapowiadanej kontynuacji - Heroes of Might and Magic 4.

Grafa

Pierwszą rzeczą jaka żuci się w oczy po uruchomieniu gry ma być grafika. I choć twórcy postanowili nadal pozostać przy dwuwymiarowych mapach to dzięki bardzo dokładnie dopracowanych szczegółach, oraz możliwości ustawienia rozdzielczości do 1280x1024, gra od strony wizualnej nie powinna nikogo zawieść. Ponadto monotonię krain mają urozmaicać takie bajery jak falujące flagi i pracujące młyny. Dużym atutem herosów był sposób przedstawienie walki, którego prostota dawała dużo do myślenia, a zarazem dużo przyjemności. Programiści pracujący nad H4 postanowili zmienić sposób rozgrywania walk tylko w niewielki sposób, no bo jak można zmienić coś co jest już prawie idealne. Ot, teraz na pole walki będziemy patrzeć w izometrycznym żucie, co da złudzeniu trzech wymiarów. Obszar bitwy będzie także pełen pagórków i innych przeszkód za którymi nasze jednostki będą mogły schronić się przed ostrzałem wroga. Dodatkową nowością będzie, to że nasz bohater na polu walki także popisze się umiejętnościami szermierczymi, czyli też będzie walczył.

Sposoby na przygody

W czwartej części Herosów będziemy mogli kierować poczynaniami Emilii Nighthaven, zwykłej wieśniaczki, która przeżyła wydarzenia w Antagarich (akcja poprzedniej części gry) i stara się przeprowadzić tych co przeżyli na nowy kontynent - Axeoth,a tam założyć nowe królestwo. Tak też się staje i Emilii zostaje królową narodu - Great Arcan. Przeciwko Emilii występuje nieśmiertelny król Gavin Magnus, chcący zapanować nad nowym światem i odebrać koronę naszej bohaterce. Jak łatwo się domyślić, wkrótce dochodzi do wojny. Aby ją wygrać będziemy musieli przebrnąć przez 7 kampanii. Gdy tego dokonamy, będziemy mogli wykazać się w 24 pojedynczych scenariuszach. Oczywiście dzięki edytorowi map i kampanii nasza zabawa w herosa będzie mogła trwać w nieskończoność. Edytor to kolejna historia, która zafascynuje graczy. Otóż będzie on na tyle zaawansowanym narzędziem, że można będzie kierować fabułą scenariusza praktycznie w dowolny sposób. A wszystko to dzięki zastąpieniu zdarzeń, językiem skryptów. Może nie będzie łatwo stworzyć dobrą historię, jednak na pewno będą one efektowne. Z kumplami

Jednym z największych atutów gier turowych, jest możliwość gry w kilka osób na jednym komputerze. W H4 także będzie to możliwe, jednak nie zapomniano także o grze przez internet i przez sieć lokalną.


Heroes Of Might And Magic 4 160001,1

Kolorowo, jak w bajce


Bohaterowie

W tym miejscu widać, że twórcy gry starają się zmieszać w jednym garnku dwa gatunki: strategię i RPG. Podobnie, jak w chociażby Baldur's Gate, naszemu bohaterowi będziemy mogli nadać imię, wybrać portret, a nawet zmienić biografię. Cóż mała to, rzecz a cieszy. Każdy bohater będzie mógł awansować na 99 poziom i opanowania 5 umiejętności podstawowych. Bohaterów będzie można wynajmować w miastach i będą się dzielić na 9 podstawowych klas: Barbarzyńcy (Barbarian) Rycerze (Knight) Rycerze śmierci (Death Knight) Czarodzieje (Sorcerer) Lordowie (Lord) Nekromanci (Necromancer) Mnisi (Priest) Magowie (Enchanter) Złodzieje (Rogue)

Miasta
W H4 znajdziemy 6 miast:

REZERWAT (PRESERVE) - Natura (Nature) : zamieszkały przez leśne stwory, odpowiednik Rampart.

SCHRONIENIE (HEAVEN) - Życie (Life) : podobnie jak w Castle twierdza ta będzie domem dla aniołów, pikinierów itp.

AZYL (ASYLUM) - Chaos : w czwartej części herosów zamek ten połączył siłą chaosu trzy poprzednie twierdze: Inferno, Lochów i Cytadeli.

AKADEMIA (ACADEMY) - Porządek (Order) : odpowiednik Twierdzy.

NEKROPOLIA (NECROPOLIS) - Śmierć (Death) : mumia, szkielety i inne różne ohydztwa, to sprawka Nekromantów władających magią śmierci.

TWIERDZA (STRONGHOLD) - Potęga (Might) : jest to miasto barbarzyńców, które nie ma własnej szkoły magii. Jednak możliwość rekrutowania najlepszych jednostek, wynajmu bohaterów każdej klasy, oraz duży przyrost naturalny miasta rekompensuje to z nawiązką.

Na koniec zostawiłem złe wiadomości:

Termin wydania: Marzec 2002
Termin wydania polskiej wersji: Marzec 2002 - w tym samym czasie co premiera na świecie (wydawca: CD-PROJEKT)
Minimalne wymagania sprzętowe: Pentium 233 MHz (zalecane PII 400 MHz), 64 MB RAM, karta graficzna 4 MB

Daniel "KULL" Sodkiewicz
kull@sztab.com

Heroes Of Might And Magic 4Autor: 116
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
02.02.2010 | Klemento » Mi się nie podoba Heroes of Might and Magic 4 tak
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - 1 ŚREDNIA OCENA - 90%
Moja ulubiona część "Herosów". Podo
Mikiss - 90%
więcej recenzji dodaj recenzję