Foundation

Foundation
Sztab VVeteranów
Tytuł: Foundation
Producent: Polymorph Games
Dystrybutor:
Gatunek: Strategiczna
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Ignis
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!

Foundation

Banished spotyka Anno, które spotyka Settlers. Oto jest Foundation, jednakże to nie tylko mieszanka wymienionych wcześniej tytułów. Autorzy doniośle deklarują organiczne podejście do idei budowania średniowiecznego miasta. Co tak właściwie to oznacza zrozumiałem w zasadzie już po kilku minutach rozgrywki i w tym miejscu stwierdzam, że niesamowicie przyjemnym jest obserwowanie jak rozwija się niemal niczym nieskrępowane osadnictwo w Foundation. Dzieło kanadyjskiej ekipy Polymorph Games jest kolejnym dzieckiem Kickstartera. Osiągnąwszy tamże błyskawiczny sukces gra w chwili pisania tej zapowiedzi znajduje się w fazie wczesnego dostępu, w wersji alfa.
foundation-19142-1.jpg 1W grze przyjdzie wcielić się w pana niezamieszkałych dotąd włości, nadanych mu przez bliżej nieokreślonego króla. Na mapie (niestety nie losowo generowanej, do wyboru obecnie jest ich 5, całkiem różnorodnych) należy wybrać startowy obszar heksagonalny, w którym rozpocznie się budowa osiedla. Z czasem teren ten będzie się zwiększać o kolejne heksy, nadawane przez nam przez lennika, bądź wykupowane za posiadane fundusze. I to tyle, jeśli chodzi o obecność siatki w grze. Daje o sobie znać organiczny charakter produkcji, w budowaniu nie ogranicza gracza praktycznie nic. Pierwsze dwa budynki postawiłem na ślepo, gdzie tylko mi się kursor nawinął, a gra mi tego nie zabroniła. Po zakończonej budowie, między prowizorycznym centrum wioski, a chatkami zbieracza jagód i drwala zaczęli krzątać się ludzie. Ku mojemu zaskoczeniu, ich liczne kroki zaczęły stopniowo wydeptywać zieloną trawę, tworząc ścieżki. Mimo tego, iż to dopiero początek tego miasteczka, od razu poczułem tę wolność w projektowaniu, tak zapowiadaną przez twórców.

Tam, gdzie pan i miasto, muszą być także podwładni. Podobni z wyglądu do tych z serii Settlers, ci cyfrowi ludzie mają swoje potrzeby. Zaspokajanie ich jednak nie wynika z potrzeby przeżycia, tylko z chęci awansu społecznego. System ten jest bliźniaczo podobny do tego znanego z Anno. I tak, nowo przybyli, bezdomni mieszkańcy oczekują tylko dachu nad głową i wody. Potem chcą zaspokoić potrzebę głodu i wiary. I tak dalej i tak dalej – kolejne etapy statusu społecznego niosą za sobą coraz bardziej wyrafinowane potrzeby. Bardzo ciekawym pomysłem, rozwijającym ideę prawdziwie żyjącego miasta, jest czas wolny przysługujący każdemu z mieszkańców – wtedy mogą robić oni co tylko chcą (oczywiście w granicach rozsądku). Obecnie nowi mieszkańcy pojawiają się okresowo spoza mapy – mam nadzieję, że w przyszłośc
i interakcje międzyludzkie zostaną rozwinięte, a głównym źródłem zasobów ludzkich będzie prokreacja, a nie tajemnicze pojawianie się osadników.

Niesamowicie oryginalnym pomysłem jest sposób wyznaczania obszarów w celu ich różnego zagospodarowania. Dostępne jest narzędzie, nazwijmy je pędzlem, umożliwiające malowanie, czy zaznaczanie na powierzchni mapy terenów przeznaczonych pod konkretny cel. Zbudowanie chatki drwala i przydzielenie doń pracowników nie wystarczy, aby zaczęli oni rąbać drzewa. Wiedząc, że wszystko tutaj należy do ich władcy, nie mogą pozwolić sobie na samowolkę. Naszym zadaniem jest więc wyznaczenie obszaru, na którym mogą oni prowadzić wycinkę. Rewelacja! Podobnie jest chociażby z zalesianiem czy miejscem na zasianie zbóż, ale także nam przyjdzie wyznaczyć teren do zamieszkania dla ludzi. Na tym obszarze oni sami zbudują sobie domy, zupełnie bez ingerencji gracza, a później będą je rozbudowywać, łączyć ze sobą, i tak dalej. Niesamowite.

Kolejną innowacją jest system samego budowania – jak już wspomniałem, nic nas nie ogranicza. Jeden budynek przeszkadza drugiemu? Nie ma problemu, budowniczy zmieni trochę konstrukcję i „przyklei” go do sąsiadującej budowli. Dzięki temu powstające osady są naturalne, nie tak w innych symulatorach budowania, gdzie wszystkie budynki są jak od linijki. Poza prostymi budynkami, w grze występują tzw. monumenty, czyli budowle wieloetapowe i wieloczęściowe. Przykładem jest chociażby kościół, który należy wybudować w pierwszych chwilach rozgrywki. W pierwszej kolejności stawiamy jedynie samą bryłę kościoła – pewien prostopadłościan. Do niego należy dostawić wejście i dzwonnicę – i to gracz decyduje, gdzie będzie znajdowało się jedno i drugie! Z czasem można dokładać kolejne elementy, służące zarówno dekoracji, jak i praktycznym celom.

W trakcie rozgrywki należy oczywiście dbać o poziomy surowców, dóbr i pożywienia. przyjdzie także cały czas balansować między przypodobfoundation-19142-2.jpg 2aniem się podwładnym, klerowi oraz swojemu królowi. System ten nie jest jeszcze w pełni zaimplementowany, ale sama idea jest obiecująca. Od czasu do czasu pojawiające się wydarzenia, na wzór tych z Crusader Kings 2, mają stawiać gracza przed nie zawsze oczywistymi decyzjami, a ich konsekwencje będą miały znaczenie dla naszej pozycji.

Oprawa audiowizualna produkcji jest niesamowita. Grafika, choć może nieco zbyt kolorowa jak na średniowieczne realia, jest bardzo przyjemna dla oka i pozbawiona niedoskonałości. Ścieżka dźwiękowa, skomponowana przez ludzi odpowiedzialnych za soundtrack do Crusader Kings 2 i Europa Universalis 4 (z których muzykę również bardzo cenię) jest bardzo klimatyczna, łagodna, wprawiająca w idylliczny nastrój średniowiecznego miasteczka. Rzecz, nad którą twórcy muszą poważnie popracować, to interfejs. Ten jest toporny, zbyt złożony, dość nieintuicyjny. Momentami moje próby znalezienia czegoś zamieniały się w festiwal klikania myszką.

Foundation już na tym etapie rozgrywki zachwyca, frapuje i oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań. Gra ma oferować możliwość stworzenia realistycznie oddanych i prosperujących średniowiecznych osad i miast. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, aby budować je zupełnie odmiennie, tak jak podpowiada graczowi wyobraźnia. Bardzo istotnym aspektem jest także zapowiadane pełne wsparcie dla modów, co zawsze działa zdrowo dla rozwoju i funkcjonowania produkcji. Niestety, należy się spodziewać, że do premiery Foundation musi minąć wiele miesięcy, a może nawet i rok. Czekam z niecierpliwością.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu prasowego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/foundation

Autor: Ignis
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję