LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Clash II

Clash II
Sztab VVeteranów
Tytuł: Clash II
Producent: Prime Bit Games
Dystrybutor:
Gatunek: Strategia turowa
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!

Clash II

Jednym z moich trwalszych wspomnień związanych z dawną prasą gamingową jest egzemplarz raczkującego wówczas periodyku o nazwie CD-Action, z okładki wołającego o zapowiedzi polskiej gry, która w końcu miała się spotkać z uznaniem giercmańskiego Zachodu i świata, którą miał być Clash. Cel ten nie został osiągnięty, gra jednak wyraźnie zapadła w pamięć nie tylko mi, po wielu, wielu latach niewątpliwie w niemałym stopniu na fali retrostalgii powstał więc sequel.
clash-ii-25816-1.png 1No, może nie do końca, gra bowiem wciąż znajduje się w fazie produkcji – i ową „wczesnodostępowość” czuć niemal na każdym kroku. Początkowo tytuł ten wydaje się dość surowy – a to w zakresie mechanik rozgrywki (które aż proszą się o pewne skomplikowanie, choć zaznaczyć należy, że w swym zasadniczym kształcie nawiązują one wyraźnie do pierwowzoru), a to w braku wielu opcji obecnie nieraz ocierających się o standard (jak skalowanie czy możliwość przypisania klawiszy), w oczy rzuca się również wiele technicznych niedoróbek, które niewątpliwie będą wymagały w przyszłości usunięcia (jak chociażby odsłonięcie mapy w sytuacji zapisu/wczytania stanu gry).

Powiedzmy sobie również szczerze, że wy
gląd omawianej pozycji nie jest tym, czego vveterani pierwowzoru by oczekiwali. Ów bowiem mienił się kolorystyką, przywodząc na myśl chociażby ówczesne wręcz jaskrawe edycje serii Heroes of Might and Magic, podczas gdy obecnie gracz zmaga się głównie z beżami, szarościami i różnorakimi brązami. Nie da się ukryć, że klimat całości jest dość mroczny, nawet jeśli niekoniecznie zamierzenie.

Tak naprawdę przy omawianej pozycji trzymały mnie dwie rzeczy. Pierwszą z nich są potyczki, które choć proste w zakresie konstrukcji, bardzo szybko okazują się wymagające. Nie jest to jednak efekt „oszukiwania” przez cyfrowego adwersarza, lecz bardziej jest związane z koniecznością wyzbycia się przyzwyczajeń wyniesionych z innych tytułów i wykształcenia w sobie nowych odruchów.

Przypadła mi równclash-ii-25816-2.png 2ież do gustu ścieżka muzyczna rzeczonej produkcji. Jasne, to kwestia gustu, i to nawet w dużym stopniu, mniemam jednak, że nawet miłośnicy cięższych brzmień docenią urok, z jakim wątki bardziej subtelne przechodzą między sobą. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż muzyka wdzięcznie współgra z klimatem samej rozgrywki.

Clash II to gra ewidentnie jednak wymagająca dalszych znacznych pokładów pracy, obecnie łatwiej utyskiwać nad jej brakami niźli chwalić aktualny stan. Nie sposób pozbyć się wrażenia, że jakieś fatum wisi nad ową marką, oby to jednak były tylko utyskiwania „ramola”.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu prasowego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/pl/game/clash_ii

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję