Age of Empires 3

Age of Empires 3
Sztab VVeteranów
Tytuł: Age of Empires 3
Producent: Ensamble Studio
Dystrybutor: CD Projekt
Gatunek: Strategia RTS
Premiera Pl:2005-12-01
Premiera Świat:
Autor: 52
Ocena
czytelników 78 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 90% procent
Wyroznienie
Głosuj na tę grę!
Age Of Empires III

Age Of Empires III - zapowiedź

Czas w końcu parówkowym skrytożercom powiedzieć "nie"! Najwyższa pora na strategię naprawdę wysokich lotów! A wszystkie liście dębu i jaskółki na niebie wskazują, że najprawdopodobniej takowa nadchodzi.

Nie przypominam sobie sytuacji, kiedy fani bardzo fajnej gry nie czekaliby z niecierpliwością na pierwsze screeny i trailery sequelu, a co dopiero na sam sequel. Za to pamiętam bardzo dobrze, jak sam czekałem na Age of Empires II i przecierałem oczy ze zdumienia, wpatrując się razem z kolegami w screeny z tej gry, zamieszczone w miesięczniku PC Games CD. Równie ciepło przyjąłem wiadomości o trzeciej części tej sagi. Sporą przyjemność sprawiło mi oglądanie kolejne wersji jednej z moich ulubionych gier, zwłaszcza, że screeny prezentowały się fantastycznie. Prawdą jest jednak, że oglądając same zrzuty nie dowiemy się zbyt dokładnie o zmianach, jakie zaszły w stosunku do poprzednich części, zwłaszcza, że twó rcy mogą nawet podrasowywać widoczną grafikę. Więc jak naprawdę wygląda Age of Empires III?


Age of Empires III 204019,1

Jakże głębokie muszą być te wody przybrzeżne!


Seria Age of Empires charakteryzuje się między innymi tym, że rozbudowywujemy naszą osadę za pomocą wieśniaków, którzy stawiają budowle i zbierają surowce, a walczymy za pomocą rekrutowanej piechoty, kawalerii, machin oblężniczych i floty. W międzyczasie przechodzodzimy do kolejnych epok, które dają nam dostęp do zaawansowanej techniki i armii. Całe szczęście że w tym punkcie nic zmianie nie ulegnie, ogólnie rzecz biorąc. Jednakże twórcy nie pozwolili sobie na monotonię i chcą zaprezentować nam do bólu opanowane schematy w trochę inny sposób. Innowacją, która wysuwa się na pierwszy plan jest z pewnością obecność Miast Głównych (Home Cities), o których to już pojawiło się sporo artykułów i trailerów w sieci. Otóż koncepcja ta ma wyglądać tak - niezależnie od tego, w jaki tryb gry będziemy grali, od początku rozgrywki towarzyszyć nam będzie, wyżej wspomniane, Główne Miasto, od którego będziemy mogli dostawać różnorakie dostawy w trakcie trwania gry. Aby taką dostawę zyskać, będziemy musieli osiągnąć określoną ilość punktów doświadczenia - a te zbierzemy za budowanie, rekrutowanie swoich i zabijanie wrogich jednostek. Tak więc, jeśli na początku gry szybko zaczniemy budować domy, to po niedługim czasie złożymy zamówienie na pewną ilość wybranego surowca. Gdy dostawa dotrze, trzeba będzie tylko rozkazać poddanym rozpakować skrzynie. Przesłany towar nie ogranicza się jednak tylko do surowców - możemy sobie także zażyczyć kilku żołnierzy, armaty, opracowania danej technologii czy w końcu powozu, który zbuduje nam w dowolnym miejscu wież yczkę czy potężny fort. Naturalnie nie dostaniemy od razu najsilniejszych "kart dostaw", bo tu ograniczać nas będa dwa kryteria. Pierwszym będzie kryterium ery, w której jesteśmy - dla przykładu: w pierwszej erze możemy dostać jedynie skrzynię zawierającą 300 jednostek danego surowca lub 2 wieśniaków, a w erze trzeciej już 6 muszkieterów czy powozy z budulcem na 2 wieżyczki. Drugim jest cenzus poziomu Miasta Głównego - gdy zdobędziemy odpowiednią ilość punktów doświadczenia, to nasze miasto osiągnie wyższy "level", co da nam możliwość wzięcia dodatkowych "kart dostaw" w kolejnych misjach, a w tym unikalnych kart z technologiami.
Więc Miasta Główne są tylko takim dodatkiem, ułatwiającym rozgrywkę? Prawdy w tym trochę jest na pewno, ale z drugiej strony ma wzrosnąć dynamika gry, a surowce mają się stać jeszcze bardziej deficytowym towarem. Oczywiste jest więc, że dostawa, choćby tych 300 jednostek czegokolwiek, będzie zbawienna. A z kolei możemy się spodziewać, że hegemonię na mapie przejmie ten, kto szybciej wybuduje w kluczowych punktach mapy wieżyczki i fort.

Z kolejną, z większych innowacji w rozgrywce, o jakich mówiło ES, jest z pewnością dodanie szlaków handlowych i Trading Post'ów*. Otóż podczas rozgrywki, mniej więcej na środku mapy, znajdować się będą drogi, wzdłuż których będziemy mogli budować owe Sklepy. Gotowy sklep będzie odwiedzany, przez jeżdzące dyliżansy, przez co również będziemy zgarniali punkty doświadczenia. Z czasem nasze "dróżki handlowe" zamianią się w regularne drogi, aż w końcu staną się szynami kolejowymi dla "żelaznego konia" - a ten będzie nam przywoził konkretne dostawy wybranego surowca. Tak więc w grze z pewnością pojawi się także wątek zdobywania hegemonii w dostawach surowców.

Age Of Empires III - zapowiedź

| 1 | 2 | następna >>
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
06.08.2010 | blazejco12345 » To jest po prostu super.
06.08.2010 | blazejco12345 » To jest po prostu super.
06.08.2010 | blazejco12345 » To jest po prostu super.
06.08.2010 | blazejco12345 » To jest po prostu super.
06.08.2010 | blazejco12345 » To jest po prostu super.
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - 1 ŚREDNIA OCENA - 90%
Szczególnie polecam! Kolejna gra mo
Mikiss - 90%
więcej recenzji dodaj recenzję