Bitwa w wąwozie Termopile

Bitwa w wąwozie Termopile

Bitwa ta odbyła się w sierpniu 480 roku p.n.e.podczas drugiej wojny grecko-perskiej. Król perski Kserkses wkroczył do Grecjii. Prowadził ze sobą 100-tysięczną armię.

W wąwozie Termopile położonym w pobliżu miejscowości Lamia, pomiędzy Tesalią a Lokrydą, drogę Persom zagrodzili Grecy. Grecy zgromadzili tam 7000 żołnierzy, w tym: 4000 wystawił Związek Peloponeski, 700 Beocja, 400 Teby. Sparta wystawiła 300 żołnierzy, którzy póź- niej okryli się wielką sławą.

Sprzymierzeni przeciwko Persom Grecy wybrali na przywódcę króla Sparty Leonidasa, dzielnego żołnierza i doskonałego stratega.

Persowie mieli miażdżącą przewagę liczebną, jednak sprzymierzonym sprzyjały warunki terenowe. Zablokowali wąwóz uniemożliwiając Persom przejście w głąb Grecji. Persowie musieli atakować Greków od frontu, atak przeprowadzając wprost na doskonale ustawioną grecką falangę. Nie mogli przeprowadzić ataku także ze skrzydeł. Ich słynna jazda nie miała jak szarżować na Greków.

Grecka obrona zdawała egzamin. Hoplici walczący w falandze byli uzbrojeni w pancerze, włócznie, tarcze i miecze. W armii perskiej przeważała lekkozbrojna piechota, uzbrojona w miecze i tarcze, które były słabsze i mniej wytrzymałe od greckich. Większość perskich wojowników nie miała pancerzy. Nosili tuniki, które nie chroniły przed ciosami wroga.

Grecy powstrzymywali ataki Persów, którzy ponosili coraz większe straty. Perscy wojownicy nie mieli większych szans w walce z falangą. Kserkses zaczął się denerwować. I wtedy pojawił się ktoś, kto spadł Persom jak z nieba - Efialtes z Malis, który zdradził Greków i przeprowadził część wojsk perskich na drugą stronę wąwozu. Leonidas aby uratować chociaż część armii wycofał większość wojska z wąwozu. Sam został na czele 300 Spartan i 700 Tes- pijczyków.

Bitwa wkroczyła w decydującą fazę. Leonidas rozkazał walczyć żołnierzom do końca. Otoczeni Spartanie nie mogli już odwrócić losów bitwy. Dzielnie i do końca bronili wąwozu Termopile. Wszyscy zginęli.

Po bitwie

Kserkses rozkazał odszukać ciało Leonidasa. Królowi Sparty odrąbano głowę i zatknięto na pal aby obniżyć morale Greków. Grekom nie udało się zatrzymać Persów pod Termopilami, nie uchronili też Attyki przed złupieniem, jednak skuteczny opór w wąwozie Termopile dał czas Grekom na zgromadzenie floty w cieśninie Salamina gdzie Grecy odnieśli wspaniałe zwycięstwo. Persowie musieli wycofać się z Attyki.Grecy pod dowództwem nowego króla Sparty Pauzaniasza odnieśli zwycięstwo nad perskim wodzem Mardoniuszem pod Platejami w Beocji. Persowie opuścili Grecję. Wściekły Kserkses wrócił do Persji. Podobnie jak jego poprzednikowi Dariuszowi I Wielkiemu nie udał mu się podbój Grecji.

Pomnik bohaterów z Termopil

W wąwozie termopilskim, na kurhanie, w którym pochowano Spartan, stoi kamienna tablica z napisem autorstwa Symonidesa, greckiego poety:

Przechodniu,
Powiedz Sparcie,
Tu leżym jej syny,
Prawom jej posłuszni,
Do ostatniej godziny.

Leonidasowi w 1955 roku postawiono tam pomnik. Widnieje na nim napis "Chodź i weź" - te słowa wypowiedział Leonidas do Kserksesa, kiedy ten złożył mu propozycję poddania obozu bez walki.

Podsumowanie

Bitwa pod Termopilami jest przykładem wielkiego poświęcenia i męstwa ze strony Spartan i Greków. Leonidas wiedząc o wielkiej przewadze Persów nie poddał się. Jego wojsko walczyło do końca. Kiedy poseł Kserksesa powiedział, że perscy łucznicy wystrzelą tyle strzał, iż przesłonią one słońce, jeden z Greków odpowiedział, że to dobrze, bo wolą walczyć w cieniu.

Opór stawiany pod Termopilami tchnął w Greków wolę walki z Perskim najeźdźcą. Po wielu latach walk obronili swoją ojczyznę. Wojny perskie zakończyły się jednak dopiero w 449 roku p.n.e. W 448 roku p.n.e. podpisano pokój z Persją w Kalias. Persowie już nigdy nie odważyli się zaatakować Grecję.

Historia - Bitwa w wąwozie Termopile



Autor: FifiCz
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
22.03.2008 | FifiCz » Mój pierwszy tekst na sztabie! To od niego zaczęła
01.01.2010 | Rafael Van Helsing » Bardzo dobry tekst!!
30.07.2010 | FifiCz » Kurde, jak teraz patrzę, ile błędów stylistycznych
więcej komentarzy dodaj komentarz