LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Tropico

Tropico
Sztab VVeteranów
Tytuł: Tropico
Producent: PopTop Software
Dystrybutor: Play It
Gatunek: Strategiczna
Premiera Pl:2001-05-31
Premiera Świat:
Autor: Gonzo
Ocena
czytelników 82 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 85% procent
Głosuj na tę grę!

Tropico

Tropico

Myśleliście, że uda wam się ustrzec przede mną? Tworzę ciągle to nowe miejsca pracy, podwyżam pensję, powstają budynki w których możecie się rozerwać, zabawić, wydaję dekrety, które mają na celu ochronę środowiska tej wyspy... Robię wszystko aby uprościć i uprzyjemnić wam życie, a co otrzymuję w zamian?! Skargi, publiczne protesty, regularnie tworzące się grupy rebeliantów, a nawet zamachy stanu! Niewdzięcznicy!

W tych powyższych zdaniach można najprościej scharakteryzować grę, która swojego czasu wywołała obleganie sklepów komputerowych. Tropico było grą, która wniosła do gatunku gier strategicznych wiele świeżości (trochę się dziwię, że jeszcze nie powstał żaden klon w/w gry). Tropico jest strategią, w której wszystko sprowadza się do jednego celu: zadowolenia naszego ludu, a żeby wykonać to zadanie musimy się nieźle napracować. Na początku możemy ustalić (jeśli wybierzemy wolną grę) wizerunek swojej postaci, na którą składa się wygląd twarzy jak i znacznie ciekawsze dobieranie cech postaci (zalatuje RPG), np. czy w przeszłości studiowaliśmy na uniwersytecie moskiewskim czy w USA, w jaki sposób doszliśmy do władzy, jakie są nasze zalety i wady. Później możemy dokonać konfiguracji mapy na której będzie się wszystko rozgrywało. Po tym wszystkim czeka na nas nareszcie mała wysepka z kilkoma lepiankami, w których mieszkają nasi poddani, kilkoma budynkami niezbędnymi do dalszego rozwoju naszej wyspy i wspaniałym, wielkim, białym pałacem, w którym na co dzień spoczywamy i przyjmujemy piękne mieszkanki naszej republiki bananowej.:)
Na początku wszystko wygląda bardzo marnie, ale z czasem nasza wyspa stanie się centrum zainteresowania turystów z całego świata lub komunistycznym (czytaj: dyktatorskim) kawałkiem lądu, który jest jednym z największych eksporterów złota i innych metali na świecie. Która droga będzie lepsza? Ta decyzja należy już do gracza.
Trochę o budynkach... Na początku należy zacząć od budowy nowych budynków, któryc

h istnienie jest niezbędne do poprawnego funkcjonowania i rozwoju naszej wyspy (klinika, kościół itp.). Później wraz z wymaganiami tropikan (tak nazywają się mieszkańcy naszej wyspy), będziemy musieli postawić takie budynki tak puby, restauracje, kabarety, posterunek policji czy szkołę średnią.

Nie możemy także zapominać o przemyśle – tutaj mamy do wybory dwie drogi: czysty przemysł, czyli turystyka i coś znacznie bardziej degradującego środowisko – kopalnie, obozy drwali (tu pojawia się taka opcja jak „selektywna wycinka” czy „całkowita wycinka”) , farmy (możemy uprawiać m.in. banany, kawę, cukier, papaje, tytoń, kukurydzę; farmy także wytwarzają jedzenie dla ludu), fabryki. Obiektów, które możemy wybudować podczas gry jest dość dużo (wymieniłem tylko małą ich część).
Dwie drogi: USA lub Rosja. W grze istnieje także opcja dyplomatyczna. Już od tworzenia postaci zobaczymy, że wybierając na przykład: „dojście do władzy poprzez komunistyczny bunt”, wskaźnik stosunków z Rosją będzie zawsze większy o jakiś procent; odwrotnie będzie jeśli wybierzemy opcję, że doszliśmy do władzy poprzez kapitalistyczny bunt – stosunki z USA ulegną poprawie, a z Rosją się pogorszą, więc już na początku należy wybrać stronę, którą będziemy obsypywali pochwałami (im lepszy stosunek z danym państwem tym więcej kasy dostajemy od jego rządu). W grze istnieje tak pożyteczne „narzędzie” jak departament stanu, w którym możemy zdecydować się na politykę proamerykańską, prorosyjską lub neutralną (ostatnia opcja raczej nie przydatna). Poprawiać stosunki z jednym z mocarstw można także poprzez obranie odpowiedniej drogi w przemyśle – turystyka lub farmy itp. Jeśli zdecydujemy się na inwestycję w turystykę, to rząd USA to dostrzeże i przybędzie nam kilka procent ich przychylności. Odbywa się to analogicznie jeśli postawimy na przemysł tradycyjny. No i na koniec rzecz bardzo ważna – dekrety.

Tropico

skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję