LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Trolley Problem Inc

Trolley Problem Inc
Sztab VVeteranów
Tytuł: Trolley Problem Inc
Producent: Read Graves
Dystrybutor:
Gatunek:
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 70% procent
Głosuj na tę grę!

Trolley Problem, Inc.

Dylemat wagonika – o tym zwykło się NIE nauczać w polskich szkołach, nigdy nie usłyszy o nim również zdecydowana większość studentów. I choć nie mam właściwie nic przeciwko nauczaniu o platońskiej jaskini z cieniami czy prądach Oświecenia, to szkoda, iż potencjalny (a niejednokrotnie również rzeczywisty) wyborca często nie zadał sobie nigdy pytania, dlaczego tak naprawdę jest np. zwolennikiem kary śmierci i przeciwnikiem aborcji (bądź odwrotnie). Na odsiecz spieszą jednak autorzy Trolley Problem, Inc.
trolley-problem,-inc.-25278-1.jpg 1Rozgrywkę rozpoczynamy właśnie od tytułowego dylematu poświęconego wagonikowi nieubłaganie zmierzającego ku uśmierceniu grupki pięciu ludzi, chyba że przestawimy przekładnię w kierunku toru, na którym przebywa „tylko” jedna osoba. Następnie przechodzimy do różnych wariacji tego problemu – np. z grubasem lub psem w roli głównej – następnie jednak raczeni jesteśmy odmiennymi (przynajmniej tak by się zdawało na pierwszy rzut oka) wyborami, praktycznie zawsze mając do wyboru tylko dwie alternatywy.

Momentami łatwo obruszyć się na „naciągany” charakter opowiadanej nam opowieści, np. obruszyć się na niską skuteczność szczepionki rzekomo dopuszczonej do publicznego użytku (choć ostatnimi czasy…), świadczy to jednak w mej ocenie o niezrozumieniu istoty całości, to n
ie ma bowiem być zborna historia, przeciwnie, stanowi ona „tylko” pretekst dla postawienia nam kolejnego pytania.

Pewnym zaskoczeniem dla niejednego „gracza” będzie odkrycie, że w istocie nie jest to gra w tradycyjnie rozumianym sensie tego słowa, osiągane „rezultaty” nie mają żadnego znaczenia (chyba żeby się uprzeć przy dodatkowym wyzwaniu o charakterze kolekcjonerskim), tzn. nie prowadzą one ku odmiennym zakończeniom czy chociażby tabelom z wynikami, które byłyby klasyfikowane w jakimś rankingu. Tak naprawdę chodzi o coś znacznie ważniejszego – poznanie samego siebie.

Dużym mankamentem omawianej pozycji jest w mej ocenie fakt, że jedynie sygnalizuje ona źródła prezentowanych dylematów (choć dobre i to), lecz nie zawiera ich jakiegokolwiek rozwinięcia. Nie wymagam bynajmniej ptrolley-problem,-inc.-25278-2.jpg 2rzytoczenia treści stosownych publikacji (wiadomo, iż na przeszkodzie mogłyby stanąć chociażby uregulowania prawa autorskiego), zwłaszcza że stanowiłoby to nie lada wyzwanie przy lokalizacji (docenić bowiem należy fakt spolszczenia tytułu, tylko momentami nieco kontrowersyjnego). Gdyby jednak całość została wzbogacona choćby o notki właściwe dla takiej Wikipedii, znacząco zwiększałoby to wartość omawianej pozycji.

Trolley Problem, Inc. to produkcja, którą łatwo zbagatelizować lub po prostu jej nie zrozumieć. Prostota jej wykonania (może aż nadmierna, choć też i korespondująca z ceną) każe wręcz zadać sobie pytanie, dlaczego tytuł ten nie powstał dużo wcześniej. Jeśli jesteś nauczycielem i szukasz ciekawego narzędzia na zajęcia wychowawcze – to już je znalazłeś. Jeśli zaś nie masz nic wspólnego z dydaktyką czy pedagogiką, to tym lepiej – poznaj siebie!

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję