Total Annihilation

Total Annihilation
Sztab VVeteranów
Tytuł: Total Annihilation
Producent: Cavedog Entertainment
Dystrybutor:
Gatunek: Strategia RTS
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Gonzo
Ocena
czytelników 90 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!

Total Annihilation

Total Annihilation

Pomimo iż ta gra ma swoje lata, niełatwo dziś jest znaleźć podobną, mającą tak dużą grywalność, i doskonałą oprawą muzyczną, jak i graficzną.

W krótkim streszczeniu, tak prezentuje się fabuła T.A.:
Dwie skłócone strony konfliktu (CORE i ARM) toczą wojnę od bardzo długiego czasu. Wojna toczyła się na wielu planetach, niszcząco wpływając na jej ziemię i atmosferę. Krwawa walka trwa, i trwać będzie dopóki jedna ze stron nie ustąpi.

My mamy stanąć po jednej ze stron konfliktu. W głównym menu mamy do wyboru: NEW CAMPAIGN, SKIRMISH, OPTIONS i LOAD GAME. Wybierając pierwszą opcję, rozpoczniemy kampanię dla jednej ze stron, w drugiej opcji (SKIRMISH) możemy pograć z komputerem, wybierając jedną z (o ile się nie pomyliłem) 27 map. Co do map, to są bardzo zróżnicowane, np. pod względem ilości surowców na jednej jest bardzo mało, a innej wprost przeciwnie, chyba logiczne?:) W trzeciej opcji (OPTIONS) mamy średnią ilość opcji konfigurujących grę, począwszy od tak standardowej opcji jak wybór rozdzielczości (można wybierać pomiędzy rozdzielczością 640x480, 800x600 i 1024x768 i na mocniejszych komputerach, wyższej), do trochę nietypowej, takiej jak wybór kolejności odtwarzania traków z CD. Mamy do dyspozycji ponad 150 jednostek militarnych, jak i budowniczych. Najważniejszą jednostką w całej grze jest Commander. Posiada on najsilniejszą broń w całej grze D-Gun. To właśnie nim zaczynamy grę.

Potrafi się sam regenerować. Po Bardzo dużo jest także budowli produkujących jednostki, jak i budynków militarnych (rożnego rodzaju dział), mających za zadanie chronić nas przed atakami wroga. Skoro o jednostkach mowa, to na ciekawe rozwiązanie wpadli programiści gry. A mianowicie: istnieją jednostki poziomu pierwszego, jak i drugiego. Postaram się to wyjaśnić na przykładzie: budujemy lotnisko, następnie tworzymy w nim jednostkę potrafiącą zbudować lotnisko drugiego poziomu, a gdy już je zbudujemy tworzymy w nim jednostkę mogącą budować działka, i budynki trzeciego poziomu, lecz nie mogącą już konstruować lotniska trzeciego poziomu, ponieważ istnieją tylko dwa poziomy budowli mogących tworzyć jednostki. Może napisałem to zbyt skomplikowanie, lecz jest

to dziecinnie łatwe. Zagracie, zobaczycie, zrozumiecie. Możemy tworzyć jednostki wodne, naziemne i powietrzne. Każdy typ jednostek ma inne znaczenie na innej mapie. Do produkcji tychże walecznych machin będziemy potrzebowali dwóch surowców: Metalu i Energii. Pierwszy wydobywamy za pomocą Ekstraktorów Metalu (są dwa poziomy tychże budowli, pierwsze wydobywają maksymalnie 2.0 jednostek metalu, a drugie chyba 8.0 Ekstraktory drugiego poziomu może budować robot konstrukcyjny trzeciego poziomu.).

Tego surowca często brakuje, szczególnie w momęcie rozbudowy, lub tworzenia większych armii. Drugiego z surowców, czyli energię dużo łatwiej pozyskać wystarczy budować kolektory słoneczne (jeden produkuje 20 jednostek energii), lub budynki czerpiące energię z gazów wydobywających się z ziemi (one produkują 200 jednostek energii, lecz na mapie przeważnie jest 2-3 gejzery na których można założyć elektrownie). Możemy także pozyskiwać 1000 energii z jednego budynku, lecz musimy robotem budowniczym trzeciego poziomu wybudować Reaktor Fuzyjny.

Skoro wiemy już jak wydobywać i produkować surowce, możemy przystąpić do tego co stratedzy lubią najbardziej: walki... walki o zwycięstwo i ogromnej satysfakcji wynikającej z wygranej! Rozgrywka w T.A. jest dość prosta: rozbudowujesz swoje imperium, produkujesz jednostki i odpierasz ataki wroga, i w końcu albo się bronisz albo atakujesz. Jest to dość proste, lecz bardzo wciągające, emocjonujące i dostarczające masę zabawy i emocji!

Teraz trochę o stronie Technicznej Total Annihilation. Jak wcześniej pisałem, grafika może być wyświetlana w rozdzielczościach: 640x480, 800x600 i 1024x768 i wyższej. Szatę graficzną jak na tamte czasy przygotowano niezwykle starannie.

Oprawa muzyczna została dobrana wyśmienicie! Utwory doskonale stwarzają klimat do gry. Także dźwięki podczas rozgrywki są bardzo dobre (posłuchajcie samolotów!). Gra ma także tryb MULTIPLAYER. Moim zdaniem właśnie w rozgrywce w tym trybie gra rozwija skrzydła! Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego, niż pokonanie kumpla grając po LANie.:)

Gonzo
gonzo60@interia.pl

Total AnnihilationAutor: Gonzo
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
30.11.2011 | Madlock » Gra żyje jakby nadal, dzięki silnikowi Spring. Pow
04.07.2009 | tatatom » Jest to gra, którą każdy powiniem poznać i nie zap
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję