The Political Machine 2024

The Political Machine 2024
Sztab VVeteranów
Tytuł: The Political Machine 2024
Producent: Stardock
Dystrybutor:
Gatunek: Strategia turowa
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 75% procent
Głosuj na tę grę!

The Political Machine 2024

Tegoroczne wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych to jeszcze większa niewiadoma niż w ostatnich dekadach. Z jednej strony fantastycznie wypada w sondażach kandydat, który równie dobrze może rozważać zamieszkanie tak w Białym Domu, jak i więzieniu stanu Nowy Jork (i nie tylko). Z drugiej mamy do czynienia z kandydatem, który równie dobrze na dniach po fatalnej debacie może ogłosić (niekoniecznie z własnej woli) rezygnację na rzecz „nowszego modelu”. A za plecami tych obu czai się jeszcze Edward Kennedy Jr. Pewne rzeczy są jednak niezmienne – jedną z nich jest ukazanie się w roku wyborczym kolejnej odsłony serii The Political Machine.
the-political-machine-2024-28404-1.jpg 1Cztery lata temu ubolewałem wobec braku śmiałości co do przełamania trendu do dreptania w miejscu właściwym dla poprzedniej odsłony cyklu i niewątpliwie deweloperzy zrzeszeni w studio Stardock Entertainment w końcu zdecydowali się nieco odświeżyć ustalony już model. Co bardziej sceptyczni gracze mogą sobie jednak zadać pytanie, czy aby nie mamy do czynienia z pudrowaniem trupa.

Ku tej ostatniej tezie może skłaniać chociażby jedna z „nowości”, a mianowicie wykorzystanie w grze assetów nie tylko z 2020 roku, lecz tych również z wcześniejszej „czterolatki”, których miłośnikom cyklu nieco brakowało. Trudno to jednak nazwać jakąkolwiek rewolucją, bardziej nasuwa się na myśl dowcip o rabinie i kozie.

Zdecydowanie bardziej rzeczywistą nowalijką jest wyposażenie gry w nowy tryb zabawy, a mianowicie możliwość wzięcia udziału w prawyborach. W przypadku tychże mamy do czynienia ze znacznie większą liczbą kon
trkandydatów (czyt. czwórką), co z miejsca już eliminuje możliwość odniesienia przygniatającego zwycięstwa, przeciwnie, trzeba bardziej się skupić na kampanii celowanej. Co więcej, tym razem nie powinniśmy machać ręką na niektóre stany, normalnie dla nas stracone (po co będąc Demokratą w ogóle zawracać sobie głowę Alabamą czy Teksasem, zaś jako Republikanin udawać się do Kaliforni?), tymczasem wszak również posiadające struktury naszej partii, zgodnie z ludnościowym parytetem wszak mogące odegrać fundamentalną rolę na ogólnokrajowej konwencji?

Szkoda jednak, że autorzy nie pozwolili graczom rozegrać „pełnej” kampanii, tj. tak obejmującej prawybory, jak i wybory właściwe (bo nie!)… Nie sposób nie odnieść wrażenia, iż celowo tego rodzaju opcję zostawili sobie na elekcję z 2028 roku…

Nieodmiennie w grze nie brakuje pewnych uproszczeń, których usunięcie nie powinno być zbyt kłopotliwe – by wskazać na odmienne od pozostałych stanów zasady rozdziału głosów elektorskich w Maine i Nebrasce. Owszem, jeszcze nigdy nie miały one znaczenia dla ostatecznego rezultatu wyborów, nie sposób jednak nie odnieść wrażenia, iż bądź autorzy w ogóle ichthe-political-machine-2024-28404-2.jpg 2 nie znają, bądź też starają się podążać po najmniejszej linii oporu – co w jednym i drugim przypadku jest dość kiepskim świadectwem.

Oczywiście nie zabrakło aktualizacji tematów wyborczych – tym razem więc nie będziemy rozdzierali szat nad ruchem Black Lives Matter czy w ogóle turbowali sobie głowy przymusowymi szczepieniami itp., a więcej do powiedzenia będziemy mieli na temat choćby działań Izraela w Gazie. Trudno jednak nie odnieść wrażenia, iż autorzy potraktowali dane zagadnienia dość po macoszemu… co jestem w stanie zrozumieć i zaakceptować, zważywszy na skalę nieracjonalności tegorocznej kampanii.

Pewnej poprawie uległ z kolei balans rozgrywki. Wcześniej kondycja( (wytrzymałość) była właściwie wszystkim, teraz zaś choć również trudno przecenić jej rolę, większe znaczenie ma spójność programu, jak też umiejętne wykorzystywanie kart akcji specjalnych. I czy wspominałem o pieniądzach?

The Political Machine 2024 niewątpliwie jest grą lepszą, niż odsłona z pandemicznym rokiem w tytule, ładniej również wygląda. Szanując zaimplementowanie modułu prawyborów trudno jednak nie wyrazić pewnego rozczarowania ślamazarnością rozwoju serii i minimalizmem deweloperów.

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję