LOGOWANIE
Zarejestruj sie

The Pale Beyond

The Pale Beyond
Sztab VVeteranów
Tytuł: The Pale Beyond
Producent: Bellular Studios
Dystrybutor:
Gatunek: Ekonomiczna
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 80% procent
Głosuj na tę grę!

The Pale Beyond

Najbardziej czarownymi zakątkami są dla mnie te pozbawione ludzi, miejsca, w których próżno szukać jakichkolwiek tłumów. Owszem, trudno nie zachwycić się urodą Bazyliki św. Piotra czy innego Tadż Mahal, uliczkami krakowskiego Starego Miasta, kanałami Wenecji czy Amsterdamu – lecz ci ludzie… Współcześnie nie jest już łatwo o znalezienie takich dziewiczych regionów – a właściwie należy ich szukać w okolicach biegunów. I właśnie tam kierują swoich bohaterów twórcy gry The Pale Beyond.
the-pale-beyond-26344-1.jpg 1Wcielamy się w pierwszego oficera statku z pierwszej połowy XX wieku (z rozmów z bohaterami dowiemy się, iż kinematografia jest już czymś więcej niż tylko ciekawostką), wysłanego z misją ratunkową wobec załogi jednego z poprzedników. Jak nietrudno się domyślić, szybko z ratowników przeistaczamy się w rozbitków, bardziej zaś niż spieszeniem na odsiecz innym zajmujemy się własnym przetrwaniem.

Na uwadze musimy mieć nade wszystko dwa „dobra” – żywność oraz ciepło. Niedobór któregokolwiek z nich błyskawicznie wpływa negatywnie na naszą załogę – a to uświadcza ona wyziębienia, które może skutkować niesprawnością, ostatecznie zaś śmiercią, a to niedożywienie może prowadzić do szkorbutu, ten zaś również
odejścia na tamten świat. Czy się więc nam to podoba, czy nie, musimy prowadzić akcje poszukiwawcze (np. polowania na okoliczną faunę), które jednak również wiążą się z dodatkowymi zagrożeniami.

Nasi podkomendni nie są jednak bezwolnymi trybikami w naszych machinacjach – miewają oni własne „muchy w nosie”, sympatie i antypatie, często zaś decyzje idealne nie są możliwe, zadośćuczynienie prośbie jednej osoby może za sobą pociągać urażenie innej. Zarazem owe rozmowy dodają rozgrywce mnóstwo „pieprzu”, i choć są liniowe do bólu, to z uwagi na wdzięk scenariusza potrafią zainteresować.

Sama fabuła potrafi zresztą zainteresować, twórcy umiejętnie operują wątkami zasięgniętymi z historii (np. ekspedycji Shackletthe-pale-beyond-26344-2.jpg 2ona) oraz motywami fantastycznymi, właściwymi zresztą dla epoki. Z jednej strony mamy do czynienia z conradowską przygodą, z drugiej zaś konceptami właściwymi raczej dla Edgara Allana Poego.

Atutem gry jest oprawa, bardzo subtelna, lecz ciesząca tyleż oczy, co i uszy. Trochę tylko szkoda, iż same dialogi są pozbawione voice actingu, trzeba jednak pamiętać, że twórcy na zrealizowanie swego zamysłu potrzebowali środków uzyskanych za pośrednictwem popularnej platformy crowdfundingowej.

The Pale Beyond to ciekawa przygoda, i to więcej niż na jedno podejście. Gra niechętnie wybacza jakiekolwiek błędy, lecz zarazem miłosiernie oferuje proste narzędzia pozwalające spróbować raz jeszcze. Coś dla zwierząt społecznych marzących jednak o odskoczni od tłocznej codzienności.

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję