The General
Tytuł: The General
Producent: bliżej nieznany rosyjski informatyk
Dystrybutor: freeware
Gatunek: Strategia turowa
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera świat:
Autor: Gonzo
The General
The General (v. 4.5b)
Zawsze opisywałem gry ze stajni najlepszych. Mające ładną i dopracowaną grafikę, dobrze dobraną muzykę, której rytm pamiętałem przez bardzo długi czas po skończeniu zarywania przez daną gierkę nocy i zakres, który nie jeden raz wprawiał mnie w zakłopotanie a zarazem podziw. Teraz zrecenzuję grę stworzoną przez... zwykłego rosyjskiego programistę (no może nie zwykłego, bo do napisania chociażby takiej gry potrzebna jest spora wiedza w języku, w którym została napisana). A na dodatek jest ona darmowa! - ciekaw jestem, kto zapłaciłby za taką grę.:) OK. bez ironii!;) Zaczynam! Uwaga!:)
Po uruchomieniu gry zobaczymy coś dziwnego, a mianowicie zwykłe windowsowe okno z nieciekawą grafiką a także w tle nie lepszą muzyką.
W menu po lewej stronie okna mamy możliwość gry przez Internet (Internet game), gry sieciowej (Network game), rozpoczęcia nowej gry (New game), załadowanie gry (Load game), sprawdzenie najlepszych wyników (Hall of Fame), "pogrzebania" w opcjach (Options), zasięgnięcia pomocy (Help), zobaczenia, kto stworzył grę (Authors), i standardowo wyjścia (Exit).
Gdy wybierzemy opcję nowej gry, ujrzymy okno z początkowymi ustawieniami. Możemy w nim określić poziom trudności gry (Training, Normal i Expert), rozmiar mapy, na której będziemy toczyli boje z innymi państwami, liczbę państw (od 2 do 20 - im więcej państw, tym większa trudność gry) i wybrać liczbę graczy ("ludzkich" sure:)). Po dostosowaniu wszystkich opcji, możemy wygenerować mapę, a gdy to już zrobimy, to pojawi się okno, w którym dokonujemy wyboru państwa i wpisujemy swoje nazwisko. Banalne.:)
Gdy zatwierdzimy wybór państwa, to znów ujrzymy okno! I od tego momentu zaczyna się prawdziwa zabawa! W nowo otwartym oknie mamy możliwość przełączania się pomiędzy pięcioma podoknami: Information, Economy, Science, Borders i Generals.
Opiszę, co się wykonuje w poszczególnych podoknach.
Information - tutaj uzyskujemy info o naszym kraju, np. czy naukowcy wybadali już dany poziom jakiejś dziedziny (o tym później), lub o ile osób powiększyła się nasza ludność. Możemy także zobaczyć, jakie kraje toczyły ze sobą bitwy, a jeśli my uczestniczyliśmy w jednej z nich, to zobaczymy jej przebieg i wynik i sprawdzić, który mamy rok.
Economy - tutaj siejemy, sprzedajemy lub kupujemy zboże (jedyne źródło dochodu w grze), szkolimy naukowców, rekrutujemy żołnierzy lub z istniejących już naukowców lub żołnierzy tworzymy chłopów.:) W tym oknie sprawdzamy także nasz budżet, stan populacji i zajmowanego przez nas terytorium.
Science - badania i jeszcze raz badania. Mamy sześć dziedzin, które możemy badać: gęstość zaludnienia, przyrost populacji, poziom rolnictwa, system finansowy, poziom militarny i poziom naukowy.
Borders - czyli granice. Tutaj obserwujemy ile dane pańs
I już ostatnie okienko.:) Sorry za często powtarzający się wyraz "okno", ale inaczej nie można (może window?:))).
Generals - noooo!:) Tutaj wynajmujemy generałów. Co ciekawe możemy dokładnie określić wiele cech naszego przywódcy! A dokładniej: wiek (ok. 15 (!) do 60 lat), wprawę, stopień i szybkość. Oczywiście im lepsze umiejętności tym droższy generał - logiczne.;)
O rozgrywce nie będę dużo pisał, bo nie ma co. Po prostu zarabiamy sprzedając zboże, badamy, walczymy, rozgramiamy kolejne kraje (lub one pokonują nas) itp., itd. Innymi słowy: proste aż do bólu.
Jak gdzieś wyżej pisałem, grafika stoi na niedostatecznym poziomie, ale cóż począć? Muzyka nie lepsza (bo co mogą oferować utwory w formacie .mid).
Teraz małe podsumowanie. Gra jest przeznaczona tylko dla zapalonych strategów, którym nie jest we krwi opuszczenie kolejnej już (choć słabej) gry strategiczno - taktycznej. Szczególnie fani Europy Universalis i Lords of the Realm powinni zobaczyć tę grę.
Aha, jeszcze jedna informacja techniczna. Gra jest do ściągnięcia ze strony autora (a wkrótce z mojej) w dwóch wersjach językowych: angielskiej i rosyjskiej, lecz w polskiej sieci można także ją znaleźć w wersji ang. i polskiej! Hmm... W sumie każdy, kto zna angielski może grę spolszczyć (plik z całym tekstem z gry dostępny jest w katalogu, w którym się zainstalowała, a dokładniej jest to plik "general.ini"). Fajnie jest się pobawić w spolszczenie tejże gry! I jaka satysfakcja, gdy wyślemy grę koledze i w jakimś miejscu widnieje napis "Spolszczenie by XXX".
OK. kończę tę recenzję i ubolewam z powodu oceny - pierwszy raz wystawiłem tak niską!
Ocena: 2+/10
Plusy: yyyy... może pomysł??, jeśli ktoś nie lubi jakiegoś kraju, to zamiast demonstrować na ulicy może go doszczętnie zniszczyć (w grze jakby ktoś nie zajarzył:)), na początku fajnie się w nią grało, ale tylko przez kilka godzin
Minusy: grafika, muzyka, zakres, grywalność, i ogólnie wykonanie
Strona WWW programu: http://newgame.da.ru
E-mail do autora: newgame@mail.ru
Cena: freeware
Gonzo
gonzo60@interia.pl
The General (v. 4.5b)
Autor: Gonzo