Spartan

Spartan
Sztab VVeteranów
Tytuł: Spartan
Producent: Slitherine
Dystrybutor: Play
Gatunek: Strategia turowa
Premiera Pl:2004-09-20
Premiera Świat:
Autor: 5913
Ocena
czytelników 82 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 65% procent
Głosuj na tę grę!
Spartan

Spartan

Na "Spartana" czekaliśmy ponad rok, aby ukazał się w naszym kraju. Byłem ciekawy czy szumnie zapowiadana kontynuacja "Legiona" spełni oczekiwania graczy. Sam nawet koło czerwca próbowałem bezskutecznie zaopatrzyć się w dany produkt. Bardzo mnie rozczarował fakt, że jego premiera została odsunięta. Oczywiście słyszałem pogłoski, że firma PLAY chce wydać grę z dodatkiem, ale jakoś nie dawałem im wiary. Okazało się jednak, że plotki były uzasadnione i na rynek wypuszczono grę już z add-onem jakim był "Gates of Troy". Jeszcze mocniej zaciekawiłem się tym tytułem i po długim oczekiwaniu dopiąłem swego. Teraz jedząc smakowitą grzankę z serem i szynką oraz popijając ciepłym mlekiem mogę spokojnie zabrać się do opisu moich przeżyć i spostrzeżeń z tej gry. W tym tekście nie będę rozgraniczał pomiędzy dodatkiem a podstawówką gdyż wydane zostały razem, a zmiany umieszczone w dodatku to tylko nowe misje i jednostki, wiec chyba nie warto było by bezsensownie rozpisywać się na ten temat.



Program jest jak na produkcję z niższej półki porządnie wykonany. Przejawia się w nim wiele wtórnych i sztampowych pomysłów zapożyczonych z poprzedników jakimi był "Chariots of War" i "Legion", ale ponadto znajdziemy w nim też wiele ciekawych innowacji. Rozwiązania te dodają grze świeżości.

Sama akcja jest nader wartka jak na turówkę. Twoim celem jest podbicie jak największej liczby prowincji. Istnieje także możliwość zwycięstwa poprzez wykonanie misji określonej na początku, podczas wyboru frakcji.



Akcja gry zaczyna się w VI p.n.e. Rozpoczynamy jedną z kilkudziesięciu nacji. Mamy do wyboru takie ludy jak Lacedemończyków , Traków czy Persów oraz masę innych mniej lub bardziej znaczących plemion czy narodów zamieszkujących obszar Grecji, Anatolii, Macedonii oraz Tracji. Wyłomem z takiego stanu rzeczy jest obecność Rzymian w jednej z kampanii, ale to dodaje kolorytu i daje szansę na zmianę wydarzeń dziejących się w odległej przeszłości. Ja postanowiłem zjednoczyć Grecję pod panowaniem Bizantyjczyków i jakoby po drodze odeprzeć najazdy "wilczego" plemienia. Nawet nie wiedziałem jak wyczerpującą drogę trzeba pokonać; ileż przeciwności, aby z nieznaczącego władcy jednego miasta, stać się hegemonem całej Hellady i terenów dzisiejszej zachodniej Turcji.



Przed przystąpieniem do gry mamy możliwość zapoznania się z porządnie zredagowanymi notami historycznymi na temat regionu i frakcji jaką chcesz zacząć boje. To nie nowość, ale w tym wypadku można pogratulować twórcom dbałości o realia historyczne. Wszystko prócz paru literówek (zamiast napisać "Traccy" napisano "Tracccy") , menu można ocenić na medal.



Mapa w zawansowanych kampaniach jest ogromna. Jak zawsze mamy do wyboru kilkanaście scenariuszy rozgrywających się w wybranym przez autorów okresie. Trzy z nich traktują o dziejach całego regionu i zasługują na chwilkę uwagi- różnią się datą rozpoczęcia rozgrywki, nacjami i ich granicami zasięgu kulturowego. Więc mamy kampanie w okresie początków cywilizacji greckiej, Helladę klasyczną oraz wielką kampanię persko-rzymską. Sam dodatek wprowadza kilka pomniejszych acz grywalnych scenariuszy. Nie znalazłem żadnych informacji na temat ilości miast umieszczonych w największych z plansz, lecz pobieżnie je rachując wyszła mi liczba bliska 150. Co więcej te miasta są podpisane tak samo jak nazywano je przed wiekami. Plansza jest kolorowa, różnorodna i miła dla oka. Jej wadą jest to, że łatwo debiutantom się na niej pogubić. Jednakże starczy tylko kilkadziesiąt minut obcowania z grą by początkowe trudności zostały pokonane.


Spartan 123523,1

Nasza potęga stopniowo nabiera blasku




Interfejs jest bardzo intuicyjny i nie mam do niego poważniejszych zastrzeżeń. Został on znacznie rozbudowany i dopracowany w stosunku do poprzedników. Przyjemniejszy i użyteczny graczowi stanowi nieocenioną pomoc w obsłudze gry, wyświetla wiele użytecznych rzeczy. Pokazuje on surowce niezbędne do utrzymania państwa na wysokim poziomie społeczno-gospodarczym, oraz funkcje dyplomacji i zarządzania administracyjnego. Spodobało mi się to, że najeżdżając myszą na umiejscowione w górnej części ekranu informatory zasobów naturalnych na mapce pomocniczej wyświetlają się miasta specjalizujące się bądź wytwarzające, wydobywające dany towar. Pomaga to w planowaniu podbojów. Pamiętajcie o jeszcze jednym: przy handlu trzeba uważać ponieważ co turę zmieniają się ceny danego wyrobu!



Opcje w grze są o niebo lepiej zaplanowane i rozbudowane, niż we wcześniejszych produkcjach Slitherine. Wreszcie dyplomata może otrzymywać od władcy dyrektywy. Rozkazów jest mnóstwo a ich liczba jeszcze wzrasta po zdobyciu przez emisariusza doświadczenia bądź wybudowania ambasady stolicy. Twoje komendy nie ograniczają się tylko do grzeczności, takich jak pochlebstwa czy podarunki, ani nawet krótkich misji handlowych. Po pewnym czasie możesz, jeżeli masz wyśmienite stosunki z innym państwem, zatwierdzić pakt o nieagresji. Jeśliś złym władcą i przewrotnym, z perfidią dobierzesz sobie formy osłabienia wroga poprzez zatrucie koni, czy oszczerstwa i podejrzenia o korupcję. Można też oddziaływać w sposób negatywny na dyplomatów z innego kraju przebywających u ciebie. Od grzecznego: "Wynoś się stąd!!", poprzez tortury, trwałe okaleczenie a na osławionym: "Zabijcie go!!" kończąc.

Spartan

| 1 | 2 | następna >>
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
01.01.2010 | Rafael Van Helsing » Dobra,dobre odwzorowanie wojsk,szkoda że nie można
07.11.2007 | FifiCz » Grałem,gra dosyć fajna tylko wolałbym bezposrednio
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję