Sims 2: Na Studiach

Sims 2: Na Studiach
Sztab VVeteranów
Tytuł: Sims 2: Na Studiach
Producent: Maxis
Dystrybutor: Electronic Arts Polska
Gatunek: sim
Premiera Pl:2005-03-11
Premiera Świat:
Autor: 92
Ocena
czytelników 74 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 65% procent
Głosuj na tę grę!
Sims 2: Na Studiach

Sims 2: Na Studiach



To było oczywiste, nazywanie tego tajemnicą poliszynela byłoby zaś tylko zbędnym krygowaniem się młodej groupie w trakcie spotkania z jej idolem. Pół roku po premierze drugiej pełnoprawnej odsłony cyklu The Sims przyszła pora na wydanie pierwszego dodatku. Zresztą równie oczywiste jest, iż nie będzie to jedyny dodatek, a li tylko pierwszy z naprawdę licznych. Jest to prosta recepta twórców( a tak naprawdę marketingowców) na wieloletnie nabijanie swych trzosów przy niewielkim wysiłku – a mianowicie nieustannie podtrzymywać zainteresowanie swym produktem, który wszakże w żadnym wypadku nie może dawać pełnej satysfakcji, lecz tym bardziej jeszcze pobudzać uczucie niedosytu. Rzekłbym iż to sposób zachowania typowy dla dealerów specyfików dość niejasnej proweniencji...

Takoż i pierwszy add-on pozwoli naszym podopiecznym w końcu zaznać uroki najpiękniejszego, jak twierdzi wielu, okresu życia, czyli tak zwanych( nie wiedzieć czemu) studiów. The Sims 2: Na Studiach – bo tak brzmi polska nazwa owego dodatku – wprowadzając małą zmianę w mechanice gry w postaci nowego okresu w życiu, nazwanego młodą dorosłością otwiera przed graczami wierzeje świat różnorakich alma mater. A to oznacza trzy nowe sąsiedztwa, dość podobne do tych znanych nam już z „podstawki”, acz w sposób widoczny odróżniający się od nich.

Zabawę zaczynamy od wyboru domu tudzież akademika, który będzie stanowił centrum życia naszego podopiecznego przez kilka najbliższych semestrów( wszak owym nie będzie uczelnia;)), a następnie( notabene ciekawa kolejność) musimy się zdecydować na jakiś kierunek studiów. I tak wybrać możemy między zgłębianiem wiedzy paranormalnej( nagrodą zawodową jest zaś maszyna do wskrzeszania), rozwijaniem zdolności artystycznych( tu w razie sukcesu uhonorowani będziemy aparatem fotograficznym), możemy zostać badaczem natury( tu zaś przedmiotem naszych marzeń i starań będzie... roślina pożerająca simy) tudzież gwiazdą showbussinessu( kimże zaś owa by była bez sprzętu do dokonywania operacji plastycznych?)

Sims 2 Na Studiach 113139,1
Esencja studiowania...


Studiowanie polega na chodzeniu na wykłady w określonych godzinach i odrabianiu zadań domowych( jaasne), w tym napisaniu na komputerze pracy semestralnej. W miarę zdobywania wiedzy jej wskaźnik wypełnia się, jednak aby się rozwinął w górę, musimy także ćwiczyć najważniejsze dla naszego kierunku studiów umiejętności( choć... Ale o tym dalej). Na szczęście specjalne oznaczenia pokazują ile punktów nam brakuje, by nauka dawała widoczne rezultaty, w przeciwnym bowiem wypadku marnujemy tylko czas, zamiast przeznaczyć go na sam sens istnienia uniwersytetów, czyli imprezowanie.

Kolejne dość istotne nowości dostrzeżemy w kwestii tzw. aspiracji. Otóż w końcu dana nam została możliwość dokonania ich zmiany, a konkretnie przed rozpoczęciem trzeciego roku studiów. Takoż jeśli chcemy wychować hedonistycznego złotego chłopca, to już na przeszkodzie nie będzie nam stało arbitralnie ustawione pragnienie dochowania się określonej( zazwyczaj dość wysoko) ilości potomstwa etc. Tylko czy dla odkrycia tego prostego faktu naprawdę trzeba było czekać aż do wydania dodatku?

Pojawia się także zupełnie nowy wskaźnik odzwierciedlający reputację naszego sima w otaczającej go społeczności, która podnosi się wraz z zawieraniem nowych znajomości i rozwijaniu tych już istniejących. A o dziwo warto się o to starać, i to nie tylko na większą rozpoznawalność i popularność podopiecznego. Otóż dodatkową bonifikatą jest możliwość wpływania na innych! I tak możemy nakłonić naszych znajomych do posprzątania, podania posiłku, pocałowania kogoś(!), czy nawet napisania za nas pracy magisterskiej – w ten oto sposób można uzyskać dyplom właściwie przy zerowej wiedzy. Jak w życiu? Po skończeniu studiów możemy w ten sposób wykorzystywać znajomych jako bezpłatną pomoc domową, co zaoszczędzi nam też czas i energię. Od pewnego momentu da się także zablokować dwa pragnienia lub dwie obawy, na których nam szczególnie zależy.

Sims 2 Na Studiach 113140,2
...i jego cel


Oczywiście dodatek oznacza cały szereg nowych przedmiotów, sposobów interakcji z innymi simami czy różnorakich smaczków. Już widzę te całe tłumy domorosłych architektów wręcz śliniące się na myśl o skorzystaniu z nowych tapet, paneli czy plakatów. A i samozwańczy dekoratorzy wnętrz będą zachwyceni nowymi fikuśnymi sprzętami gospodarstwa domowego czy meblami. Miłośnicy rubryk obyczajowych czy też wszelakich wielotysięcznoodcinkowych serialiszczy wniebowzięci będą zaś możliwościami gwizdania za przechodzącymi przedstawicielami płci odmiennej( albo i nie), zabaw w rodzaju gier w zośkę czy też biegania nago( ot, taki anglosaski sposób relaksu) – dla każdego coś miłego.

Najmniej zmian można dostrzec w materii oprawy graficznej i muzycznej gry. Ta pierwsza właściwie się nie zmieniła( ot, dodano kilka nowych animacji właściwych dla kilku nowych zachowań), druga zaś wzbogaciła się o kilka nowych ścieżek dźwiękowych dostępnych chociażby przy okazji uruchamiania wirtualnego sprzętu audio czy też korzystania z takowych instrumentów( o choćby country czy jazz – dla niektórych wręcz esencjonalnie istotnych). Ale w sumie nie jest to nic więcej, jak skromny lifting „podstawki”.

Czy jest sens kupować ów dodatek? Z pewnością nowy etap w życiu simów potrafi być skutecznym magnesem dla miłośników serii i ich pieniążków( wcale niemałych), resztę zaś można sprowadzić do szeregu przedmiotów, których poziom wcale nie przewyższa owego reprezentowanego przez szereg fanowskich ulepszeń, których wielkim atutem jest ich bezpłatność. Nie jestem przekonany, czy warto wydawać aż tak dużą sumę pieniędzy na w sumie tak niewielkie danie. Lepiej chyba już poczekać do wydania edycji kolekcjonerskich, oferujących w tej samej cenie więcej niż jeden dodatek...

Metryczka
Ilość nowości 70%
Innowacyjność 60%
Grywalność 75%


Ocena końcowa
65%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots nowy okres życia
dots wskaźnik reputacji
MINUSY
dots mała innowacyjność i ogólna wtórność
dots szybko nuży
Wymagania systemowe
Pentium III 800 MHz, 512 MB RAM, karta grafiki 32MB (GeForce 2 lub lepsza), 3.5 GB HDD.




Autor: 92
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję