SimCity 3000

SimCity 3000
Sztab VVeteranów
Tytuł: SimCity 3000
Producent: Maxis
Dystrybutor: Cenega Poland
Gatunek: Ekonomiczna
Premiera Pl:1999-02-27
Premiera Świat:
Autor: Gonzo
Ocena
czytelników 73 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!

SimCity 3000

SimCity 3000

Czy może istnieć gra nieśmiertelna? Oczywiście! Sim City 3000 jest tego najlepszym przykładem!

Jak sama nazwa wskazuje, naszym zadaniem w wyżej wymienionej grze jest budowa miasta, i zarządzanie nim. Rozgrywkę możemy toczyć od 1900 roku do... [nie ma limitu]. Budowę naszej metropolii zaczynamy od wyznaczenia stref: mieszkalnej, przemysłowej i handlowej. Wyznaczając daną strefę możemy także wyznaczyć gęstość dla danej strefy. Im większa gęstość strefy, tym simowie (mieszkańcy naszego miasta) będą zakładać i budować bardziej zaawansowane technicznie fabryki, warsztaty, laboratoria itp. Np. im wyższa gęstość strefy mieszkalnej, tym powstają bardziej złożone budynki mieszkalne, w których może mieszkać więcej simów. Gdy już wyznaczymy strefy, będziemy musieli położyć ulice. Wbrew pozorom czynność ta nie jest łatwa! Ulice będziemy musieli położyć tak, aby w późniejszych latach rozkwit miasta nie przyniósł z sobą gigantycznych korków! Następnie musimy zadbać o to, aby ci simowie, którzy nie posiadają samochodu mogli się szybko dostać do pracy, więc budujemy przystanki autobusowe, budujemy linie kolejowe i wyznaczamy teren na którym ma kursować metro (budowę linii kolejowych i metra rozpoczynamy dopiero wtedy kiedy zaczynają się problemy z komunikacją, lecz już na początku gry zostawmy trochę wolnego miejsca na budowę tych środków transportu).
Po wybudowaniu dróg i przystanków autobusowych, należy doprowadzić do stref prąd i wodę. Na początku gry mamy marny wybór elektrowni (zależy to od jakiego roku zaczniemy grę, ale o tym napiszę później). Najlepiej wybrać tą która wytwarza najmniej zanieczyszczeń (nie powinniśmy liczyć się z ceną obiekty, ponieważ zwróci się nam to w postaci czystego powietrza, które simowie bardzo sobie cenią). Budując sieć wodociągową możemy postawić kilka budowli: wieżę ciśnień - tą budowlą nawadniamy tylko odległe obszary nie wymagające dużego zaopatrzenia w wodę, stację pomp - jest to podstawowy budynek, jego wydajność zachęca do zbudowania, należy go budować przy zbiornikach wody słodkiej, stacja odsalania - jeżeli dysponujemy dostępem do morza, to postawmy ten budynek, jest bardzo wydajny. Gdy zbudujemy już któryś z rodzajów budynku wodociągowego, to musimy też zaplanować położenie rur wodociągowych. Muszą one być połączone z budynkiem wodociągowym, i najlepiej prowadzić je pod ulicami - osiągniemy wtedy najlepszą wydajność.
Nasze miasto nie może funkcjonować bez wysypiska śmieci. Budujemy je zawsze z dala od innych stref. Aby skutecznie pozbywać się śmieci musimy budować spalarnie (mamy dwie do wyboru: spalarnia energetyczna i zwykła, ta pierwsza wytwarza mniej zanieczyszczeń, i potrafi zlikwidować parokrotnie więcej śmieci), i budynki przetwarzające odpady.

Wszystkie te budynki stawiamy z dala od innych stref (jeśli się do tego nie zastosujemy, to ziemie w pobliżu stref i pod strefami stracą wartość w wyniku zanieczyszczeń, a co za tym idzie - simowie będą się wyprowadzali). Nasza przyszła metropolia nie może się obejść bez szpitali, szkół (średnich i podstawowych), posterunków policji, straży pożarnej, więzień, bibliotek, muzeów, i budynków rozrywkowych, np. zoo, park, staw itp.
Z biegiem czasu, gdy nasze miasto będzie się rozwijało, będziemy mogli budować budynki, które korzystnie będą wpływały na dalszy rozwój naszej metropolii (np. giełda, centrum badań medycznych, uniwersytet, wesołe miasteczko itp.).
Fajną opcję w grze jest m.in. to że można wybudować zupełnie za darmo kilka z istniejących i popularnych budyn

ków na świecie, np. Big Ben!
W grze dość dobrze zostały rozwinięte sprawy związane z finansami. Utrzymać miasto jest bardzo trudno, więc kiedy zaczną nas nękać braki gotówki, z pomocą przyjdą biznesmeni chcący wybudować na terenie naszego miasta np. kasyno, a jeśli się zgodzimy to co miesiąc do kasy państwa napływały będą dodatkowe fundusze. Taka transakcja nie zawsze jest opłacalna, np. za budowę przetwórni odpadów będziemy dostawali dość ładną sumkę, lecz teren wokół niej jest skażony! Istnieją także inne sposoby zdobywania pieniędzy, np. bardzo duże zyski można czerpać z umów z sąsiednimi miastami. Możemy sprzedawać energię, wodę (sprzedaży wody nie polecam, ze względu na to że jej ciągle jest za mało) i śmieci (w tym wypadku musimy płacić za wywóz śmieci z naszego miasta). Istnieje także możliwość kupna tych rzeczy. Moim zdaniem najlepiej opłacalne jest przyjęcie śmieci od innego miasta (lecz wtedy musimy zbudować więcej przetwórni odpadów i spalarni śmieci).
W grze manipulując miastem nie będziemy sami, ponieważ mamy doradców: Julian Weksel - doradca ds. finansów, Józef Wąchocki - doradca ds. transportu, Andżelika Pryćko - główny architekt, Kunegunda Bąblowata - doradca ds. środowiska, Marek Ogarek - doradca ds. bezpieczeństwa publicznego, Pelagia Plaga - doradca ds. zdrowia, edukacji i nastrojów, Plicha Antoni - doradca ds. służb komunalnych.

Przejdźmy teraz do spraw technicznych. Gdy włączymy grę ujrzymy bardzo ładne menu pozwalające na: rozpoczęcie nowej gry, wczytanie gry, grę w mieście rzeczywistym, grę w mieście przykładowym, ustawienie opcji i wyjście. Gdy wybierzemy pierwszą opcję, ujrzymy okno pozwalające ustawić parametry dotyczące nowej gry, a są to: wybór trudności (łatwy, średni, trudny, nazwa miasta i jego burmistrza, wielkość miasta (miniaturowe, małe, średnie, duże), i w którym roku miasto zostało założone (1900, 1950, 2000). Druga opcja pozwala na wczytanie wcześniej zapisanej gry. Trzecia pozwala na rozpoczęcie gry w rzeczywistym terenie (np. można zbudować miasto na terenie Tokio!). Opcja czwarta (rozpoczęcie gry w mieście przykładowym) przeznaczona jest dla tych którzy nie mają talentu do budowy sieci komunikacyjnej, wodociągowej i energetycznej. W miastach przykładowych są już zbudowane drogi, wyznaczone strefy, sieci komunikacyjne, wodociągowe i elektryczne. W opcji piątej (preferencje), możemy ustawić rozdzielczość (od 640x480), i inne opcje graficzne, i opcje dotyczące oprawy muzycznej gry. Także w opcjach, lecz już w czasie gry możemy ustawić czy miasto mają nękać katastrofy (ufo, trąby powietrzne, pożary, zamieszki, trzęsienia ziemi), i jeszcze parę opcji dotyczących gry.
Szata graficzna jest bardzo dopracowana, i gdy zrobimy zbliżenie, to będziemy mogli zobaczyć co ludzie robią na chodnikach! Oprawa muzyczna także jest na bardzo wysokim poziomie. Muzyka jest dobrze dobrana, a odgłosy miasta są jak prawdziwe.

Wymagania minimalne: Windows 95/98, Pentium 166 MHz, 32 MB RAM, 230 na HDD, CD-ROM 4x
Wymagania zalecane: Windows 95/98, Pentium 233 MHz, 64 MB RAM, 230 na HDD, CD-ROM 8x

Ocena: 5/6

Plusy: grafika, muzyka, klimat, odrobina humoru, wymagania sprzętowe, bardzo dobre wykonanie, to coś co posiada dobra gra :-)

Minusy: przydałoby się więcej opcji ekonomicznych, programiści mogli zaserwować więcej niespodzianek

Gonzo
gonzo60@interia.pl

Autor: Gonzo
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję