LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Shadow Tactics: Blades of the Shogun - Aikos Choice

Shadow Tactics: Blades of the Shogun - Aikos Choice
Sztab VVeteranów
Tytuł: Shadow Tactics: Blades of the Shogun - Aikos Choice
Producent: Mimimi Productions
Dystrybutor:
Gatunek: Strategiczna
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Wojman
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 80% procent
Głosuj na tę grę!

Shadow Tactics: Blades of the Shogun - Aiko's Choice

W redakcji SVV stałem się wielkim fanem produkcji Mimimi Games. Choć początkowo do Shadow Tactics: Blades of Shogun podchodziłem bardzo sceptycznie, to jednak gdy pojawiła się okazja otrzymania klucza wziąłem go i uruchomiłem grę. I wsiąkłem na dobre kilka dni. Po kolejną produkcję od wspomnianego wcześniej studia, czyli Desperados III, nagabywałem redaktora naczelnego przez jakiś czas i znów miałem masę frajdy. Dlatego gdy tylko Klemens zapytał się czy mam chęć wziąć samodzielny dodatek do Shadow Tactics odpowiedź mogła być tylko jedna.
shadow-tactics-blades-of-the-shogun-aikos-choice-24349-1.JPG 1No właśnie, Shadow Tactics: Blades of Shogun - Aiko`s Choice jest dodatkiem samodzielnym, co oznacza, że do jego uruchomienia i działania nie jest potrzebna pełna wersja gry Shadow Tactics: Blades of Shogun. Znajomość „podstawki” jednak bardzo się przydaje, bo choć mamy przypomnienie co się działo do tej pory, a nawet w pierwszej z trzech misji jest coś w rodzaju samouczka, to jednak w tym przypadku mamy do czynienia z interquelem. Oznacza to, że akcja dodatku ma miejsce - jeśli dobrze pamiętam - przed dziewiątą misją z podstawki.

Jeżeli chodzi o fabułę, to jakoś mocno mnie ona nie wciągnęła, ot po prostu jest jakieś tło dla naszych działań. Trudno zresztą byłoby zrobić coś genialnego w końcu mamy tutaj zaledwie trzy główne misje oraz trzy kolejne, mniejsze i bardzo krótkie pełniące raczej formę przerywnika czy odskoczni od wydarzeń. W mojej recenzji dodatku DLC do Desperados III, czyli Money for the Vultures wspomniałem, iż największa zaleta dodatku - czyli trzy główne misje - jest jednocześnie jego największą wadą. Bo to są zaledwie trzy misje. I to określenie, niestety, jak ulał pasuje też do S
hadow Tactics: Blades of Shogun - Aiko`s Choice
.

Sam projekt tych misji to, jak przystało na Mimimi Games, po prostu mistrzostwo świata. Każda jest inna, ciekawa, różnorodna i wciągająca. Nie jestem w stanie wskazać żadnej słabszej. Do gustu chyba najbardziej przypadła mi druga, która dzieje się na kilku małych wysepkach. Po prostu mistrzostwo świata (oj, trzeba się powtórzyć, nie ma rady). Finałowa, w której do dyspozycji gracza są także sprytnie umiejscowione pułapki, które mimo wszystko wcale nie sprawiają, że jest łatwiej też jest co najmniej genialna. Na tym tle pierwsza wydaje się „jedynie” bardzo dobra.

A czym właściwie to całe Shadow Tactics: Blades of Shogun - Aiko`s Choice jest? To takie Desperados III tylko, że nie w klimacie Dzikiego Zachodu, a japońskim z okresu Edo. Ehhh, zawsze chciałem to napisać.:) No cóż, jeżeli kojarzycie takie gry jak wspomniane Desperados czy Commandos, to poczujecie się jak w domu. Od czasu podstawki skład drużyny nie uległ zmianie. Nie mamy więc żadnej nowej postaci ani umiejętności, a mimo wszystko trochę szkoda. Co więcej gra powstała na dokładnie tej samej wersji silnika Unity, co podstawowa wersja, i nie znalazły się w niej usprawnienia znane choćby z wielokrotnie wspomnianego tutaj Desperados III. Twórcy zshadow-tactics-blades-of-the-shogun-aikos-choice-24349-2.JPG 2 Mimimi Games stwierdzili, że mają chwilę wolnego czasu pomiędzy ich ostatnim dużym projektem, a następnym i jeśli gracze chcą dodatku do Shadow Tactics, to tylko w takiej formie, bo nie bardzo mają czas i środki przenosić grę na nową wersję silnika.

Rozwiązanie to ma swoje dobre i słabe strony. O usprawnieniach wprowadzonych później możemy zapomnieć. Za to dodatek ma dokładnie takie same wymagania sprzętowe jak „podstawka”. Jeśli więc gra działała u was bez żadnych problemów, to i tutaj nie ma o co się martwić. Z tego też powodu produkcja ta zawitała tylko i wyłącznie na PC. I z takiego komputerowego exclusive`a można być naprawdę zadowolonym. Grafika nadal może się podobać, pod tym względem nie mam się do czego przyczepić.

Z Shadow Tactics: Blades of the Shogun - Aiko`s Choice spędziłem kilka miłych wieczorów i żadnego z nich nie żałuję. Pomimo braku jakiś nowości bawiłem się przednio. Mamy tutaj do czynienia z bardzo dobrym i samodzielnym dodatkiem do świetnej gry. Warto zagrać choćby dla samego klimatu jaki panuje w tej grze. Czekam z niecierpliwością na kolejną produkcję Mimimi Games.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/shadow_tactics_blades_of_the_shogun_aikos_choice

Autor: Wojman
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję