LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Scathe

Scathe
Sztab VVeteranów
Tytuł: Scathe
Producent: Damage State
Dystrybutor:
Gatunek: FPS
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 65% procent
Głosuj na tę grę!

Scathe

Strzelanki FPS zdecydowanie zaliczają się do „ulubionych” gier wideo różnorakich mediów, zwłaszcza tych nastawionych na budzenie emocji – m.in. to pod ich przeważnym wpływem chyba niemal każdy gracz nasłuchał się od swoich rodziców czy innych opiekunów o szkodliwości preferowanej przez nich rozrywki, nawet jeśli ta koncentruje się wokół przygodówek point’n’click czy gier strategicznych. Ale w przypadku Scathe trudno będzie o taką moralną wyższość…
scathe-25436-1.jpg 1Trafiamy do piekła, może niekoniecznie tego właściwego dla wyobrażeń judeochrześcijańskich czy ich wariacji wedle wizji takiego Dantego, lecz infernalny charakter przemierzanych przestrzeni oraz jego mieszkańców nie stanowi przedmiotu wątpliwości. Teoretycznie jesteśmy „tym dobrym”, posłanym przez manichejskiego stwórcę światłości w celu zaprowadzeniu porządków umożliwiających uzyskanie ostatecznego prymatu przez naszego pryncypała. A że cel uświęca środki, to wszystkie chwyty są dozwolone.

Rozpoczynamy z typowo karabinowym blasterem, który różni się od znanych nam broni głównie tym, iż cechuje się on nieskończoną amunicją (oraz brakiem jakiegokolwiek odrzutu), radośnie więc przemy przed siebie i bezrefleksyjnie ubijamy wszystko, co wejdzie nam przed celownik. Bezrefleksyjnie? Owszem, Scathe nie jest bowiem tytułem nastawionym na taktyczne rozważania czy zniuansowane wykorzystywanie cech budowy planszy, wraży niemilcy odradzają się (i to na naszych oczach) bowiem niemal w nieskończoność, charakter zagrożenia zaś przez przeważający okres sprowadza się do ilości, zdecydowani
e górującej nad ilością.

Poszczególne plansze są bardzo klaustrofobiczne, możemy zapomnieć o jakichkolwiek otwartych plenerach, i choć z reguły próżno szukać obszaru, gdzie moglibyśmy bezpiecznie oprzeć się plecami o ścianę i po prostu rugować wszelkie istnienia pojawiające się nam przed celownikiem, niemniej jednak roją się one od wielu „wąskich gardeł”.

Plansze są często zasypane różnorakimi „znajdźkami”, jednak bardzo często nie możemy podjąć zdecydowanej większości z nich, a to z uwagi na fakt, że nie dysponujemy właściwym dlań rodzajem broni, w te zaś zaopatrujemy się dość późno. Gdy już nam się to jednak uda, to w zdecydowanej większości nowe nabytki wręcz zachwycają, tak swym wyglądem, jak i efektywnością… po czym nieziemską frustrują, gdy już gracz odkryje, że tak naprawdę nie posiada doń właściwej amunicji.

Scathe to gra wręcz nastawiona na szybkie uśmiercanie użytkownika, po części w ten sposób skłaniająca ku rozgrywce w kooperacji, lecz sam dość szybko odkryłem, iż jedną z najlepszych taktyk jest… przemożne ignorowanie otoczenia i pozosscathe-25436-2.jpg 2tawanie w nieustannym biegu z punktu początkowego do punktu docelowego (w czym jednak nie pomaga brak jakiejkolwiek minimapy). Co gorsza, tytuł ten wręcz ku temu zachęca, a to przez wykorzystywanie mechanik backtrackingowych i niemal nieustanne spawnowanie się przez wrogów. Na początku tego rodzaju podejście intryguje, później irytuje, w końcu zaś frustruje i odbiera niemal całą frajdę z rozgrywki. Balans tego tytułu – a właściwie jego brak – woła wręcz o pomstę do… naszego szefa.

Momentami przy grze trzymała mnie tylko jej oprawa, choćby muzyka, utrzymana w dość przekornej, choć i korespondującej z ogólną otoczką tonacji, której największą wadą jest duża powtarzalność. Do gustu przypadła mi również kolorystyka, tyleż czytelna, co i ciesząca oczy (o ile obca posoka nie przesłoni nam w całości wizjera).

Scathe to kolaż pomysłów ciekawych z szeregiem nietrafionych, cechujący się niestety fatalną nierównowagą. Na dosłownie kilkuminutowe seanse w celu zwykłego odreagowania pozycja ta sprawdza się wręcz znakomicie, jednak w przypadku próby nieco głębszego zaangażowania się nie sposób nie zignorować jego wad.

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję