Reus

Reus
Sztab VVeteranów
Tytuł: Reus
Producent: Abbey Games
Dystrybutor:
Gatunek: Strategiczna
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 70% procent
Głosuj na tę grę!

Reus

Jednym z najstarszym zarzutów kierowanych pod adresem głosicieli idei dobrego i wszechmocnego bóstwa jest pytanie, jak pogodzić owe tezy z rzeczywistością przesyconą cierpieniem, nieszczęściem i ogólnie rzecz ujmując złem. Problemu teodycei w sposób jednoznacznie przekonujący nikt do dzisiaj nie rozwiązał, nie będzie jednak specjalnie odkrywczą konstatacja, że istotny jest tu czynnik ludzkiej wolnej woli. Tego też uczy nas Reus.
reus-28395-1.jpg 1Tematem przewodnim omawianej pozycji jest tworzenie światów, tj. takie przeobrażanie ich powierzchni i zasobów, by mogły one uchodzić za istotnie rajskie środowisko. Ot, tu zorganizować akwenik wodny (bez wdawania się w szczegóły co do jego słono- bądź słodkowodności), tam zasiać las, tu zorganizować górę, za nią umiejscowić bardziej pustynny (lecz nie księżycowy) krajobraz. Brzmi prosto?

Nieraz lubię powtarzać zasłyszane skądinąd porzekadło, że moja praca byłaby fajna, gdyby nie ci ludzie… Podobnie rzecz się ma z naszymi podopiecznymi. Wystarczy, że stworzymy im warunki do napełniania brzuchów i okrycia się przed chłodem i pluchą, to zaczną im się marzyć domy, po nich zaś bardziej zróżnicowana dieta, następnie rozrywka – słowem: cywilizacja.

Co gorsz
a jednak, nasi milusińscy nie są pełnymi bojaźni bożej (czy tytaniej) dobrodusznymi istotkami, tylko szybko zaczynają kombinować nad szukaniem „dróg na skróty”, dla przykładu dochodząc do konstatacji, iż po co się trudzić w polu czy przy innej taśmie, skoro pożądane dobra mają również sąsiedzi, których takowych można ich po prostu pozbawić. My więc główkujemy, trudzimy się nad uczynieniem z całości sprawnie funkcjonującej machiny, tymczasem cały nasz wysiłek obraca się wniwecz, bo nasi, hm, poddani nie chcą postępować zgodnie z naszą wolą! Krew w piach!

Frajdę z rozgrywki psuje jednak nieco jej losowość. Z reguły gra bowiem pozostawia nam bardzo niewiele przestrzeni na błędy, droga wiodąca ku mniej czy bardziej satysfakcjonującemu optimum jest z reguły bardzo wąska i niepodatna do oferowania reus-28395-2.jpg 2rozgałęzień. Nieraz jednak okazuje się, iż tak naprawdę upragniony cel jest właściwie nieosiągalny, a to z uwagi na uniemożliwiające go osiągnięcie warunki wyjściowe. Na szczęście poszczególne rozgrywki są zorientowane na kilku-kilkunastominutowe podejścia, więc da się to zdzierżyć.

Nieco zestarzała się oprawa omawianego tytułu, głównie jednak w zakresie… czcionki. Poszczególne ujęcia prezentują się całkiem przyjemnie tyleż na zrzutach ekranu, co i w trakcie rzeczywistej rozgrywki.

Reus to gra, która godnie się zestarzała. Oprawa jest w stanie bez problemu się obronić w porównaniu do współczesnych „indyków” czy „mobilków”, zaś choć opanowanie całości jest wyzwaniem na raptem kilka kwadransów, to tytuł ten bez problemu potrafi pochłonąć znacznie większe wolumeny czasu gracza.

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję