LOGOWANIE
Zarejestruj sie

The USB Stick Found in the Grass

The USB Stick Found in the Grass
Sztab VVeteranów
Tytuł: The USB Stick Found in the Grass
Producent: Marcin Borkowski
Dystrybutor:
Gatunek: Logiczna
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 75% procent
Głosuj na tę grę!

Pendrive znaleziony w trawie

W ostatnich latach rynek gier wideo przeżywa monstrualny boom, nie tylko w zakresie wielkości kwoty weń zaangażowanych, lecz również wielości nowych tytułów, niejednokrotnie reprezentujących sobą zupełnie nowe mechaniki rozgrywki, wymagających od recenzentów niemałego wygimnastykowania się w kreowaniu nowych określeń gatunkowych etc. Przykładem tego trendu może być produkcja Marcina Borkowskiego (kto nie kojarzy, niech się wstydzi).
pendrive-znaleziony-w-trawie-23007-1.jpg 1Na wstępie warto wspomnieć, że dość nietypowa była już sama historia jej upublicznienia – debiut na platformie Steam bynajmniej nie jest pierwszym jej okazaniem światu, wcześniej niejako została ona podrzucona przez autora podczas jednego z konwentu części uczestników, a dane (jak najbardziej materialne) pendrive’y aktualnie mają walor swoistych białych kruków.

Nie da się ukryć, iż opisana wyżej historia dobrze wkomponowała się w ogólną otoczkę poświęconą danej pozycji – użytkownik wciela się w rolę swego rodzaju analityka kryminalistycznego, któremu oddany został do przebadania tytułowy nośnik pamięci masowej znaleziony w okolicach warszawskiego ugoru w nie mniej tytułowej trawie. Dlaczego w ogóle zajmuje się tym policja a nie biuro rzeczy znalezionych bądź zakład utylizacji odpadów? Otóż istnieją pewne przesłanki wskazujące na możliwość popełnienia przestępstwa, a zawartość rzeczonego pendrive’u być może jest w stanie rzucić światło na jego przebieg bądź przyczynę.

Dana p
rodukcja poza amatorskim filmowym intro nie raczy użytkownika jakimś rozbudowanym interfejsem, przeciwnie, symuluje wirtualny dysk liczący sobie nie aż tak wiele folderów. Szybko jednak odkrywa się, że tak naprawdę kluczowy jest jeden z nich, zawierający trzy archiwa zip wymagające wpisania hasła, te zaś (pomijając pierwsze) wymagają całkiem dogłębnej analizy pozostałych materiałów, w tym nade wszystko pliku tekstowego w postaci typowego dziennika.

Rzeczony tekst sam w sobie stanowi kawałek całkiem niezłej literatury – wciągającej, nieraz wodzącej na manowce, ale też realistycznej w swej konstrukcji. Warto zresztą dodać, iż wersja angielska różni się w pewnym istotnym szczególe od tekstu polskiego, podobnie jak i same hasła, jakkolwiek ogólna idea im przyświecają jest tożsama.

Pendrive znaleziony w trawie to ciekawy przyczynek do dyskusji na tle teorii komunikacji – jest to bowiem produkcja wymagająca tyleż analizy danych, co i zrozumienia krętych dróg, którymi podążał umysł autora, a jego pojmowanie tzw. logiczności (lpendrive-znaleziony-w-trawie-23007-2.jpg 2ogiki) może być wszak inne niż w przypadku innych osób. Patrząc od końca chociażby na ostatnie hasło mam daleko posunięte wątpliwości, czy autentycznie było ono racjonalnym efektem wcześniejszych podpowiedzi.

Omawiana pozycja cechuje się wprost śladową oprawą wizualną (właściwą po prostu dla windowsowskiego eksploratora) i jest zupełnie pozbawiona muzyki (tak iż każdy użytkownik może sobie odpalić w tle preferowane przez siebie melodie, przytłumiające odgłosy zgrzytania zębów) – i w absolutnie niczym to nie przeszkadza. Trochę tylko szkoda, ze tu czy ówdzie autor nie pozwolił sobie na stworzenie kolejnych krótkich filmików, choćby w imię swego specyficznego (i „smacznego”) poczucia humoru.

W powyższych akapitach starałem się unikać wyrazu „gra”, gdyż mimo wszystko nie byłby on w pełni adekwatny. Całość jest raczej eksperymentem, a nawet pewnego żartu z odbiorcy, acz niebanalnego w swej istocie. Doprawdy, znam znacznie więcej metod zagospodarowania ceny danej produkcji, które niewątpliwie bardziej sprawiedliwie można by było określić marnotrawstwa.

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję