LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Ozymandias: Bronze Age Empire Sim

Ozymandias: Bronze Age Empire Sim
Sztab VVeteranów
Tytuł: Ozymandias: Bronze Age Empire Sim
Producent: The Secret Games Company
Dystrybutor:
Gatunek: Strategia turowa
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 80% procent
Głosuj na tę grę!

Ozymandias: Bronze Age Empire Sim

Gdyby spytać przeciętnego Polaka o skojarzenia z imieniem „Ozymandias(z)”, to odpowiedzi, które należałoby rozpatrywać w kategoriach poprawnych, mieściłyby się zapewne w granicach błędu statystycznego. Gdyby zapytać go o Ramzesa II, najprawdopodobniej wynik byłby tylko nieznacznie korzystniejszy. Można sobie jednak zadać zasadnicze pytanie o celowość tego zabiegu, skoro nie miał on praktycznie żadnego merytorycznego uzasadnienia w przypadku gry ludzi zrzeszonych w studio The Secret Games Company.
ozymandias-bronze-age-empire-sim-25902-1.jpg 1Ozymandias: Bronze Age Empire Sim to produkcja wprowadzająca w błąd już samym swoim tytułem, albowiem z produkcjami, które zwykło się określać mianem „simów” nie ma ona w istocie nic wspólnego. Pozycji tej w istocie bliżej do planszówek, i to tych, które przy pewnym samozaparciu mogłyby zostać sprokurowane z wykorzystaniem materiałów biurowych choćby w trakcie szkolnej wycieczki.

Co więcej, odwołanie się do konkretnej postaci w nazwie ma charakter tylko i wyłącznie marketingowy, możemy bowiem zapomnieć o jakiejkolwiek fabule, ba, nie uświadczymy nawet czegokolwiek, co moglibyśmy nazwać kampanią. Tak naprawdę jest to „tylko” zbiór scenariuszy o tożsamych regułach rozgrywki.

Zasady gry są zaś proste, nawet wręcz trywialne w swej banalności. Plansza stylizowana na taki czy inny zakątek antycznego świata (choć nie ograniczonego jedynie europocentrycznie do basenu Morza Śródziemnego, możemy bowiem toczyć sta
rcia na Subkontynencie Indyjskim, a nawet w Azji Wschodniej z uwzględnieniem części Polinezji) dzieli się na identyczne heksopodobne kafelki, które stanowią – i to całkiem dosłownie – budulec naszych (bądź wrażych) imperiów. Całość tak naprawdę sprowadza się do jak najsprawniejszego zawłaszczenia jak największego terytorium, w oparciu o które następnie należy dążyć do triumfu „punktowego”, którego tylko jednym z kryteriów są przewagi militarne.

Lektura powyższych akapitów mogłaby prowadzić do wniosku, że czytelnik ma do czynienia z gniotem, a w najlepszym razie z „wydmuszką”. Nie ukrywam, iż początkowo sam skłaniałem się ku rozczarowaniu, aż sobie nagle uświadomiłem, że produkcja ta wciąga mnie na kolejne i kolejne godziny, a po jednej rozgrywce przystępuję do kolejnej i tylko zastanawiam się, jak tu namówić kogoś znajomego do stanięcia w szranki. Ozymandias: Bronze Age Empire Sim cechuje się bowiem zdecydowanie niebanalną grywalnością, z największąozymandias-bronze-age-empire-sim-25902-2.jpg 2 prostotą wyzwalając tzw. syndrom jeszcze jednej tury.

Oprawa tytułu również jest nieskomplikowana, ale tak naprawdę wszelkie „wodotryski” pełniłyby w jej przypadku rolę raczej „zapychaczy”. W grach jednak zwykłem sobie cenić bardziej muzykę nad obrazem i produkcja The Secret Games Company pod tym względem mnie nie rozczarowała w najmniejszym stopniu.

Ozymandias: Bronze Age Empire Sim to gra, która niewątpliwie zostanie przeoczona przez większość graczy, recenzentów oraz po prostu branży. Jeśli jednak poszukujecie alternatywy dla różnorakich Saperów lub imprezowego odpowiednika aplikacji od Microsoftu, to niewiele produkcji może stawać w sensowne szranki z recenzowaną pozycją.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/en/game/ozymandias_bronze_age_empire_sim

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję