LOGOWANIE
Zarejestruj sie

One Hand Clapping

One Hand Clapping
Sztab VVeteranów
Tytuł: One Hand Clapping
Producent: HandyGames
Dystrybutor: Valve \ dystrybucja internetowa
Gatunek: Zręcznościowa
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: FaultyGear
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 70% procent
Głosuj na tę grę!

One Hand Clapping

Pomysł wykorzystania mikrofonu w grze nie jest raczej niczym nowym. Są to zwykle jakieś drobne elementy, jak na przykład dmuchanie w mikrofon kontrolera przy grze w Astro’s Playroom na PS5, czy też różnych tytułach na Nintendo 3DS. Czasem może zdarzyć się gra reagująca na ludzką mowę i rozpoznająca pewne kluczowe słowa. One Hand Clapping wpisuje się jednak w trend gier muzycznych, testując głos gracza i jego wyczucie rytmu.
one-hand-clapping-24492-1.png 1Śledzimy muzyczną podróż małego fioletowego bohatera, który ucieka z ponurego Miasta Ciszy i wędruje po kolejnych krainach pełnych nieznanych mu wcześniej istot i dźwięków, poznając przy tym nowych przyjaciół. Historia nie ma tu wielkiego znaczenia, w grze nie pada też ani jedno słowo. Nacisk położono zaś na atmosferę relaksu, śpiewanie i platformowanie. One Hand Clapping jest w końcu połączeniem gry muzycznej z elementami platformówki.

Nasz głos ma bardzo różny wpływ na otoczenie – w niektórych lokacjach przestawiamy nim kamienne bloki i podnosimy platformy, w innych zaś magiczny piasek rysuje w powietrzu kładkę na podstawie tego jaki dźwięk pociągniemy. Pomysłów jest sporo, zaś jednym z wieńczących elementów jest śpiew w duecie i powtarzanie pewnych melodii. Choć wydaje się to wyjątkowo trudne, zwłaszcza dla osób które niespecjalnie interesują się muzyką czy śpiewem, nie należy się obawiać – gra posiada szereg ułatwień w menu, jak np. pięciolinię na której możemy wyczytać jakich dźwięków potrzebujemy i jaki w danej chwili z siebie wydajemy. Do bezcennych wręcz opcji należy również możliwość dostosowania czułości mikrofonu z poziomu gry, oraz dostosowywania rejestrowania dźwięków
do naszego zakresu wokalnego. Fantastyczne podejście, pozwalające większości osób bez problemu się bawić.

Ciekawostką jest, że gra jest bardzo wyrozumiała dla popełnianych błędów. Będąc wybitnie słabym śpiewakiem obawiałam się, iż bardzo szybko na czymś utknę, ale nie zdarzyło się to ani razu. Tak długo jak jesteśmy w stanie mniej-więcej pociągnąć melodię i wstrzelić się w pewne dźwięki nie ma powodów do obaw. Jeżeli popełnimy zbyt wiele błędów w danym skrawku melodii, gra cierpliwie i bez zbędnego przestoju powtórzy krótką sekwencję która się nam nie udała, abyśmy mogli spróbować ponownie.

Dla laika więc elementy muzyczne gry są jak najbardziej w porządku, jak jednak jest z platformowaniem? Tu niestety jest troszkę gorzej, głównie ze względu na trochę poważnych błędów– głównie problemów z kolizją. Zdarza się przelecieć przez krawędź platformy na którą próbujemy wskoczyć, jak gdybyśmy zamiast tego trafili w pustkę. Istnieje realne niebezpieczeństwo zaklinowania się na elemencie scenografii, możemy też w niektórych fragmentach oszukać grę - ominąć zagadkę podskakując kilkukrotnie w górę odbijając się „od powietrza” i przeskakując nad przeszkodą. Kiedy platformowanie zaś działa, jest bardziej dodatkiem one-hand-clapping-24492-2.png 2do zagadek muzycznych i śpiewania niż pełnoprawnym skakaniem.

Pod względem graficznym nie ma się do czego przyczepić – One Hand Clapping to pogodna i kolorowa, pełna uroczych stworków gra z ponadczasową oprawą. Animacje są milusie i płynne. Zdecydowanie czyni to grę przyjazną również dla o wiele młodszych aspirujących śpiewaków. Na oprawę muzyczną składają się proste i urokliwe utwory w tle, najwięcej zaś usłyszymy nagrań swojego własnego głosu, oraz śpiewów różnych stworzeń.

One Hand Clapping było dla mnie zdecydowanie ciężką przeprawą. Siły wszechświata wydawały się robić wszystko, aby utrudnić recenzowanie tej jakże uroczej małej gry. Jest to jednak również swego rodzaju ostrzeżenie – jeżeli macie jakiś problem z płucami, astmę czy podobne schorzenia, ten tytuł nie jest zdecydowanie dla Was, będzie wręcz drogą przez mękę. Tak milusi tytuł nie zasługuje aby go wyklinać przy kolejnych próbach calakowania. Poza tym, mimo pewnych błędów to całkiem porządny projekt.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/pl/game/one_hand_clapping

Autor: FaultyGear
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję