Ogame

Ogame
Sztab VVeteranów
Tytuł: Ogame
Producent: Gameforge Productions GmbH
Dystrybutor: Gameforge Productions GmbH
Gatunek: Strategia RTS
Premiera Pl:2002-10-03
Premiera Świat:
Autor: 5924
Ocena
czytelników 76 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!
Ogame

Ogame

Lubię gry strategiczne, jednak gry dużo kosztują, za dużo dla przeciętnego polskiego gracza. Dlatego chcę tu przedstawić jedną z gier strategicznych, absolutnie darmowych, która wymaga jedynie przeglądarki internetowej!

Mój kolega, któremu właśnie założyli internet, mówił mi o pewnej stronie-grze www.ogame.pl. Gra w to jego tata, koledzy jego taty i sądzą, że to bardzo dobra gra. Spytałem też mojego kolegę w co teraz gra. On odpowiedział, że pół dnia siedzi na ogejmie. Zapytałem go szerzej o ten cały "ogejm". Opowiedział mi o budowaniu floty, napadaniu na inne planety i rozwijaniu infrastruktury. W domu wszedłem na www.ogame.pl i zarejestrowałem się. Polegało to na wybraniu jednego z ponad 20 uniwersów, wpisaniu adresu e-mail, nazwaniu planety-matki i gracza. Na jednym uniwersum jest 9 galaktyk, a na każdej kilkaset układów słonecznych, na każdym z układów - 15 planet.

Ogame 232049,1

To jest właśnie Ogame


Interfejs okazał się łatwy i intuicyjny. Na górze strony pokazano stan posiadania 3 surowców: metalu, kryształu i deuteru (izotopu wodoru tzw. "ciężkiej wody") oraz energii (z lewej strony liczba energii nieużytej, z prawej - liczba całej energii, jeżeli nie ma energii nieużytej, pokazuje się liczba ujemna, która obniża współczynnik produkcji surowców). Z lewej strony są zakładki: "podgląd", "budynki", "surowce", "badania", "stocznia", "flota", "technika", "galaktyka", "obrona". Opiszę kilka z nich.

"Podgląd" pokazuje nam (na górze) czy mamy jakieś wiadomości, dokąd wyrusza nasza flota, kiedy wróci i kiedy dotrze do nas flota przeciwnika. Niżej znajduje się zdjęcie z orbity naszej planety, jej średnice, położenie, liczba punktów i miejsce zajmowane w danym uniwersum. Zakładka "surowce" pokazuje nam, ile wydobywamy deuteru, kryształu metalu i ile posiadamy energii. Ponieważ nie zawsze zostaje nam energia niewykorzystana, czyli wydobywamy więcej surowców niż pozwalają nam nasze zapasy energii, spada współczynnik produkcji surowców. Trzeba wtedy procentowo obniżyć wydobywanie któregoś z surowców. Na przykład: wydobywam 1000 jednostekkryształu na godzinę i to jest 100% wydobycia. Jednak kiedy wykorzystanie energii przewyższy jej produkcję, efektywność spada do - powiedzmy - 89%, co oznacza, że będziemy wydobywali tylko 890 jednostek kryształu na godzinę, ale jeśli zmniejszymy wydobywanie do 90%, będziemy mieli współczynnik produkcji 1 i wydobędziemy 900 jednostek kryształu na godzinę, czyli o 10 jednostek kryształu więcej. Niżej jest jeszcze kilka zakładek, między innymi "wiadomości", "sojusz" i "statystyki". Ogame jest grą, w którą gra około 240 tysięcy graczy, i to tylko w samej Polsce! Jednak jeżeli myślimy o poważnym rozwinięciu swojego międzygalaktycznego imperium, musimy wchodzić na Ogame kilka razy dziennie, ba, jeśli chce się być najlepszym, trzeba tam siedzieć prawie całą dobę, by myśleć z dużym wyprzedzeniem (jak w szachach).

Ogame

| 1 | 2 | 3 | następna >>
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję