Nemesis of The Roman Empire

Nemesis of The Roman Empire
Sztab VVeteranów
Tytuł: Nemesis of The Roman Empire
Producent: Heamimont Games
Dystrybutor:
Gatunek: Strategia RTS
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: 91
Ocena
czytelników 86 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!
Nemesis Of The Roman Empire

Nemesis Of The Roman Empire


Nazwa gry : Nemesis of the Roman Empire
Gatunek: RTS
Oficjalna strona : www.enlight.com/nemesis
Skrócony opis gry: Kontynuacja Celtic Kings, opowiadająca o Wojnach Punickich. Niezły RTS z dużym naciskiem na walkę i uproszczoną ekonomią.




Wszystkie gry nawiązują do Rzymu!

„No, nie znowu?”- te słowa, niemal same cisną się na usta na wiadomość, iż wyszła kolejna gra zakorzeniona w realiach starożytnego Rzymu. Z całą pewnością jest to ulubiony okres producentów gier strategicznych i już dziesiątki lepszych lub gorszych gier się w nim rozgrywały. Całe szczęście, że Nemesis zalicza się do tej pierwszej grupy.

Kolejna strategia czasu rzeczywistego rozgrywająca się w realiach antycznego Rzymu, a konkretnie opowiadająca o trzech Wojnach Punickich. W Europie zostanie wydana pod tytułem Celtic Kings: Punic Wars i jak sama nazwa wskazuje jest kolejną częścią popularnego w ubiegłym roku RTS-a. Staniemy w niej na czele czterech nacji- Imperium Rzymskiego, Liberyjczyków, Galów i Kartagińczyków, z których każda posiada specyficzne, zgodne z realiami historycznymi jednostki. Najważniejszą cechą gry jest uproszczony aspekt ekonomiczny- wydajemy jedynie najważniejsze decyzje i praktycznie nie musimy przejmować się rozbudową infrastruktury czy też zdobywaniem surowców. Duży nacisk został więc położony na walkę- ustawianiu wojsk we właściwych formacjach, wykorzystywaniu ich specjalnych umiejętności, zapewnieniu regularnych dostaw żywności na front i skutecznego planowania działań wojennych popartych rozważnym przemieszczaniem oddziałów po mapie. Gra mimo, iż posiada stosunkowo słabą oprawę graficzną i muzyczną, jest zadziwiająco dobra. Jej głównymi zaletami są znakomity system sterowania i wysoki poziom inteligencji komputerowego przeciwnika. Dla miłośników pierwszej części gry pozycja obowiązkowa, albowiem pomimo kosmetycznych zmian, Nemesis jest o klasę lepsza od swojej poprzedniczki.


Jedna gra dwie nazwy

Co ciekawe, gra została wydane pod dwoma tytułami i poza USA będzie promowana pod nazwą Celtic Kings: Punic Wars. Ciężko mi określić czym taki zabieg marketingowy jest spowodowany, jednak sądzę, iż ta druga nazwa wiele polskim graczom wyjaśnia. Okazuje się bowiem, iż Nemesis jest kontynuacją (by nie powiedzieć kopią) wydanej rok temu Celtic Kings. Opiera się na tym samym silniku, a i sama rozgrywka została jedynie kosmetycznie zmieniona. Czy też wręcz poddana operacji plastycznej, albowiem efekt jest zadziwiający!


Nemesis of the Roman Empire 210212,1

W Koloseum możemy błyskawicznie zatrudnić oddział złożony z prymitywnych lecz brutalnych gladiatorów


Słonie na ulicach Rzymu

Gra zawiera dwie rozbudowane, kampanie opowiadające o Wojnach Punickich. W pierwszej z nich stajemy na czele wojsk rzymskich dokonując inwazji, na Sycylię, podbijając Hiszpanię, i niszcząc Kartegenę, by w drugiej kampanii wcielić się w Hannibala i po przeprawieniu się przez Alpy rzucić Rzym na kolana. Oprócz tego Nemesis oferuje nam możliwość objęcie dowodzenia nad armią Liberyjczyków i Galów starających się przeciwstawić potędze rzymskiego imperium.

Walka, a nie ekonomia

Odmiennie niż w innych RTS-ach, w Nemesis nie postawimy nawet jednej budowli! Wszystkie budynki w wioskach i miastach są już gotowe, graczowi pozostaje je jedynie zdobyć i zakupić technologie zwiększające możliwości wojsk. Gromadzeniem surowców również nie musimy się przejmować, albowiem proces ten odbywa się automatycznie- jedzenie produkują wieśniacy w wioskach, a złoto zdobywamy z nakładania podatków na obywateli podległych nam miast. Uproszczona ekonomia pozwala skupić się nam wyłącznie na walce- jednostki grupujemy w kilkudziesięcioosobowe oddziały ustawiając w wybranej formacji, starać się je użyć zgodnie z ich przeznaczeniem (każda posiada specjalne umiejętności). Ważnym aspektem jest logistyka- musimy zadbać o bezpieczeństwo karawan przewożących surowce z wiosek do miasta, a wojskom zapewnić regularne dostawy żywności na front.

Genialna mini mapa

Największą moim zdaniem zaletą Nemesis, jest znakomity system sterowania. Jego integralną częścią jest wspaniale skonstruowana mini mapa która nie tylko ukazuje nam w pomniejszeniu okoliczne tereny, ale pozwala skutecznie zarządzać naszymi poddanymi. Po wciśnięciu klawisza spacji, zobaczymy dokładną mapę pola bitwy, z zaznaczonymi wszystkimi wioskami i przemieszczającymi się wojskami. Wystarczy kilka kliknięc myszą i bez opuszczania mini mapy możemy, przemieszczać po niej nasze oddziały, ustawić szlaki transportowe pomiędzy osadami, zlecić dostawę żywności dla naszych jednostek, a uważnie śledząc ruchy wojsk nieprzyjaciela podjąć decyzje o najlepszym momencie do przeprowadzenia ataku.



Nemesis of the Roman Empire 210212,2

Zagadka: Znajdź Cezara na tym obrazku


Nowe, lepsze Celtic Kings

Miałem poważny dylemat wystawiając końcową ocenę. Z jednej strony jest to gra z gatunku „odgrzewane kluchy” oparta na pomyśle sprzed roku i z równie nieaktualną oprawą graficzną. Z drugiej strony- znakomita, wciągająca strategia, z bardzo wygodnym systemem sterowania. Odpowiedź na ten problem jest stosunkowo prosta- mimo, iż zmiany w porównaniu z Celtic Kings są kosmetyczne, to panowie z Haemimont trafili z nimi w dziesiątkę naprawiając wszystkie mankamenty i tworząc grę niemal pozbawioną wad. Dla wszystkich fanów Celtic Kings jest to więc pozycja obowiązkowa, a i innym miłośnikom gier RTS powinna również przypaść do gustu.

Alternatywy

Celitc Kings: Rage of War

Pierwszy RTS z Haemimont Games rozgrywający się w realiach starożytnego Rzymu. Pod wieloma względami niemal identyczny jak Nemesis, jednak zawiera większą domieszkę RPG (rozwój bohatera, zadania poboczne, zdobywanie przedmiotów).


Tekst udostępniony na wyłączność dzięki czasopismu Virus (C).
Wydawnictwo Bauer


E-mail autora: MAO

Nemesis Of The Roman Empire



Autor: 91
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję