Interstellar Lander

Interstellar Lander
Sztab VVeteranów
Tytuł: Interstellar Lander
Producent: A&A Games
Dystrybutor:
Gatunek: symulator
Premiera Pl:2015-05-12
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 55% procent
Głosuj na tę grę!

Interstellar Lander

„Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie” – te powiedzenie przez stulecia zdawało się prawdziwe w pierwszej swej części, od czasu do czasu podważając trafność drugiego członu. Tymczasem wraz z rozwojem cywilizacji, w szczególności wszechobecnymi neonami i innymi lampami coraz trudniej odnaleźć skrawek Ziemi, nad którym niebo jest prawdziwie czarne. Pasja astronomów-amatorów sięga jednak dalej.
interstellar-lander-13051-1.jpg 1Tak naprawdę niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w ostatnich latach, ba, miesiącach, jesteśmy świadkami swego rodzaju kolejnej rewolucji astronomicznej, polegającej na masowym odkrywaniu kolejnych i kolejnych pozasłonecznych planet, z których część (stosunkowo niewielka, lecz prawo wielkich liczb robi swoje) jest dość podobna do naszej Ziemi. Te ciała niebieskie zwykło się zwać egzoplanetami i tak naprawdę to im właśnie poświęcona jest gra Interstellar Lander.

W zamierzchłych, bardzo zamierzchłych czasach sprzed Windowsa 95 popularną aplikacją był niejaki, a jakże, Lunar Lander, który pozwalał pokierować sondą kosmiczną podczas, to ci dopiero niespodzianka, lądowania, a to poprzez odpowiednie sterowanie dyszami i ciągiem. Lata minęły, a tak naprawdę jeśli idzie o mechanizm rozgrywki, niemal nic nie uległo zmianie.
/> Atutem gry jest jednak jej warstwa naukowa, można by rzec, edukacyjna. Otóż autor zadał sobie trud obcowania z autentycznymi danymi naukowymi i „przetransferowania” ich do swojej aplikacji. Nazwy poszczególnych planet nie są więc może malownicze, lecz czynią zadość wymogom „twardej nauki”, odpowiadając zapisom standardu Międzynarodowej Unii Astronomicznej.

Co prawda niejednokrotnie dane te są niekompletne, szczególnie odnośnie właściwości atmosfer poszczególnych planet, tak że autor musiał je uzupełniać na zasadzie swego instynktu, przewidywań i zwykłego „widzimisię”. Nie należy jednak w ten sposób umniejszać walorów popularnonaukowych rzeczonej produkcji, pierwszeństwo bowiem zawsze ma prawda przed (filmową) atrakcyjnością.

Niestety mechanizm rozgrywki jest bardzo ubogi i jakkolwiek gra potrafi być wymagająca, to efektinterstellar-lander-13051-2.jpg 2 ten jest osiągany przez zwykłą konieczność zaprezentowania małpiej zręczności. Niby wyzwania stawiane przed graczem są różne, niemniej koniec końców i tak sprowadzają się do klikania w ekran w odpowiedniej sekwencji trzech „klawiszy”.

W czerpaniu przyjemności z rozgrywki nie pomaga też jej warstwa audiowizualna, która jakkolwiek stanowi pewien postęp wobec prehistorycznego Lunar Landera, tym niemniej nie jest on wielki. Trzeba jednak pamiętać, że mamy do czynienia z darmową produkcją (właściwie) JEDNEGO autora, choć pozycji z pewnością by nie zaszkodził jakiś jeden wdzięczny motyw ambientowy w tle.

Interstellar Lander nie ma niemal nic wspólnego z niedawnym hollywoodzkim hitem. Jest to pozycja stworzona przez pasjonata i do takich samych pasjonatów adresowana. Wykazuje ona potencjał rozwojowy i należy pamiętać, że mamy do czynienia z pozycją nade wszystko edukacyjną.

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję