LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Heros Hour

Heros Hour
Sztab VVeteranów
Tytuł: Heros Hour
Producent: Benjamin "ThingOnItsOwn" Hauer
Dystrybutor:
Gatunek: RTS/RPG
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Wojman
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 70% procent
Głosuj na tę grę!

Hero's Hour

Do kultowych gier z cyklu Heroes of Might & Magic stosunek mam mocno obojętny. W kilka odsłon zagrałem, ale też nigdy z jakąś nie zostałem na dłużej. Dlatego gdy dostałem do recenzji Hero`s Hour, to grę uruchomiłem nie mając większych oczekiwań. Takie podejście okazało się słuszne, gdyż jest to dobra produkcja nie tylko dla fanów wspomnianych Herosów.
heros-hour-24668-1.jpg 1W zasadzie wstęp mógłby posłużyć za całą recenzję. Niestety z doświadczenia wiem, że redaktor naczelny z jakiegoś niezrozumiałego dla mnie powodu tak krótkich tekstów nie puszcza do publikacji. Szkoda tym większa, gdyż zwyczajnie by się moje zaległości bardzo szybko zmniejszyły. Dlatego na początek porozmawiajmy o grafice. Jak zapewne wiecie nie jestem fanem stylu pixel-art i w swoich tekstach dość często marudzę, iż często gry wyglądają po prostu brzydko albo ciężko zapanować nad chaosem, który panuje na ekranie. Z zadowoleniem donoszę, że w przypadku Hero`s Hourstyl ten sprawdza się nawet całkiem porządnie. Mapę przemierzamy w dwóch wymiarach i po prostu wszystko jest ładne i czytelne. Widząc miasto wiadomo, że jest to miasto, zasób to zasób, a przeciwnik to przeciwnik.

Jest jednak pewne małe „ale”. W momencie gdy dochodzi do bitwy pomiędzy zwaśnionymi armiami na ekranie tworzy się chaos, którego nie sposób opanować. Robi się wtedy straszny rozgardiasz, nie wiadomo co się dzieje i miejscami jest po prostu brzydko. Szkoda, że walki potrafią zdjąć z gry cały jej urok. Skoro zaś już o tym aspekcie mowa, to wypada go omówić trochę szerzej. W klasycznych odsłonach gier z serii Heroes of Might & Magic walki są turowe i to gracz decyduje kiedy, jakiej i czy w ogóle danej jednostki użyć. Tutaj zaś po prostu
na początku można w pewnym zakresie rozstawić nasze wojska. Jednakże po rozpoczęciu bitwy nie mamy nad armią jakiejkolwiek kontroli. Sami automatycznie atakują wroga jak i kiedy chcą. Wspomniany wcześniej chaos powstaje dlatego, iż na początku starcia mamy jedynie ikonki reprezentujące armie: tak naszą, jak i przeciwnika. W czasie walki jednak „rozrastają” się one tak, że mamy wrażenie walki sporej armii. I choć założenie jest fajne, to jednak wykonanie robi wiele do życzenia. Szczególnie, że sztuczna inteligencja jest no… sztuczna i z niektórymi rzeczami sobie po prostu nie radzi. Zdarzają się takie brzydkie sytuacje, że pomimo, iż teoretycznie któraś ze stron ma przewagę, to przez zaklinowanie się na jakimś obiekcie idzie przegrać walkę mając sporą przewagę. Można oczywiście na przebieg bitwy wpływać za pomocą czarów albo wezwać nawet wsparcie, ale to gra sama decyduje, który oddział z obwodu sobie weźmie.

Kiedy zaś nie walczymy, to w Hero`s Hour gra się dokładnie tak samo jak w Heroes of Might & Magic. Mamy więc do dyspozycji różnych bohaterów, którzy w systemie turowym chodzą po mapie, zbierają zasoby, szukają okazji do bitki i się rozwijają. Podobnie wygląda sprawa z rekrutacją armii czy rozbudowy miast. Jeżeli chodzi o chodzenie po mapie, to dużo bardziej odpowiadał mi system z King`s Bounty (w sensie tych nowsheros-hour-24668-2.jpg 2zych odsłon) kiedy po świecie gry można było chodzić swobodnie, a dopiero podczas potyczek przechodziło się w tryb turowy. Niemniej jednak przyznać muszę, że gra się miło.

Z muzyką w grze zupełnie się nie polubiłem. W założeniach - jak podejrzewam - miało być po prostu retro i klimatycznie, a w praktyce dość szybko muzykę w tej grze wyłączyłem. Jak wspomniałem wcześniej nigdy nie byłem fanem „Herosów”, ale co jak co muzyka w tamtej grze była fantastyczna, a soundtrack sobie czasem słucham. Pod tym względem coś nie wyszło.

Hero`s Hour to turowa gra strategiczna, która ma swój urok. Ja nie mając praktycznie żadnych oczekiwań bawiłem się całkiem sympatycznie. Prawdopodobnie ocena byłaby wyższa gdyby w grze była dostępna kampania dla jednego gracza. Solo oczywiście grać się da, ale brakuje po prostu jakiejś fabuły, która motywowałaby do dalszych działań. Nie jest to może gra dla każdego. Wielcy fani cyklu Heroes of Might & Magic się tutaj odnajdą i prawdopodobnie wystawią grze ocenę wyższą niż jest podana w tabelce. Moim zdaniem Hero`s Hour to dobra gra i z czystym sumieniem można ją nabyć.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/heros_hour

Autor: Wojman
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję