Hearts of Iron: War Stories

Hearts of Iron: War Stories
Sztab VVeteranów
Tytuł: Hearts of Iron: War Stories
Producent: Paradox Interactive
Dystrybutor:
Gatunek: przygodowa
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 40% procent
Głosuj na tę grę!

Hearts of Iron: War Stories

Temat II wojny światowej jest tak obszerny i zarazem frapujący aktualnością swoich skutków, iż właściwie każdy rzetelnie wykonany produkt mu poświęcony może liczyć na niemal pewne zainteresowanie oraz sukces. Beneficjentami tego pomysłu od lat są już twórcy ze studia Paradox Interactive wraz ze swoją serią Hearts of Iron, którą postanowili rozbudować poprzez stworzenie stosownego gamebooka.
hearts-of-iron-war-stories-14707-1.jpg 1Hearts of Iron: War Stories jest właśnie pozycją tego ostatniego rodzaju, towarzyszącą niejako premierze czwartej – „pełnoprawnej” – odsłony cyklu (dlatego też gdzieniegdzie jej tytuł jest wzbogacany o „czwórkę”), wydaną w całości w języku angielskim. Jeśli ktoś nie wie, co to jest gamebook, niniejszym tłumaczę – jest to niejako książka, w trakcie której lektury od czasu do czasu czytelnik podejmuje decyzję mającą znaczenie dla dalszego biegu wydarzeń, prokurując niejako rozgałęzienie fabuły.

War Stories pozwala nam się wcielić w angielskiego lotnika, który stanie przed wyzwaniem w postaci obrony swej ojczyzny, później zaś atakowania ojczyzny swoich najeźdźc
ów. Od czasu do czasu więc musimy się zastanowić, czy będziemy trzymali formację, nawet jeśli będzie ona świadczyła o asekuranctwie bądź braku wyobraźni naszego dowódcy, czy też wykażemy się inicjatywą. Czas wolny z kolei możemy spędzać choćby na grze w karty z kolegami bądź zgłębianiu tajników lotu tudzież konstrukcji maszyny.

Oczywiście, jak na prawdziwego mężczyznę przystało, równie dobrze możemy – ba, wręcz powinniśmy – mizdrzyć się do niewiast, rzecz jasna w zgodzie z angielskimi kindersztubą i poczuciem stylu.

Niestety, niemal każdy element przedmiotowej produkcji świadczy o niewykorzystanym potencjale – walka wcale nie jest pasjonująca i właściwie ani przez moment nie czujemy się zagrożeni, nasze życie osobiste szhearts-of-iron-war-stories-14707-2.jpg 2ybko schodzi na drugi tor, a i relacje z przełożonymi i podkomendnymi okazują się mniej istotne i spektakularne, niźli początkowo mogłoby się zdawać.

Wielu dobrych słów nie można też skierować pod adresem oprawy audiowizualnej rzeczonej produkcji. Może muzyka sama w sobie nie jest zła (choć bezbarwnie patetyczna niczym z kronik filmowych z epoki), a i grafika nie razi w oczy, skoro jednak pseudorealizm jest dość zgrzebny, może lepiej by twórcy uczynili, gdyby zdecydowali się na artystyczną stylizację?

W istocie War Stories to li tylko przystawka i to skromna oraz dość marna, swą ofertą nijak nie przystając do ceny właściwej dla produktów premium z najwyższej półki. Na pozycję tą można rzucić okiem, pod warunkiem jednak wejścia w jej posiadanie na okazyjnych warunkach.

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję