LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Hard West 2

Hard West 2
Sztab VVeteranów
Tytuł: Hard West 2
Producent: Ice Code Games
Dystrybutor:
Gatunek: Strategia turowa
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 70% procent
Głosuj na tę grę!

Hard West 2

Westerny i musicale to gatunki filmowe, które nie tyle najlepsze lata mają za sobą, co już właściwie wymarły, tylko z rzadka racząc widzów jakimś nowym obrazem, których jakość i tak nieraz stanowi przedmiot większej dyskusji. Również łabędzi śpiew ma już za sobą literatura traktująca o podboju Dzikiego Zachodu. O dziwo jednak na gruncie gier wideo sytuacja wygląda znacząco lepiej, co jednak zwiększa konkurencyjność. Na tym tle polskie Hard West nie wywołało może wielkiego rezonansu, był on jednak na tyle duży, iż podjęto się wyzwania stworzenia sequelu, choć prace nad nim powierzono innemu deweloperowi. Jak on sprostał owemu wyzwaniu?
hard-west-2-25467-1.jpg 1Nade wszystko nie zmieniono zasadniczego kształtu rozgrywki – mamy więc do czynienia ze zbiorem misji taktycznych rozgrywanych w turach, których zdecydowanej większości nie można w najmniejszym stopniu pominąć, pomiędzy zaś owymi zadaniami eksplorujemy – bez ograniczających bodźców w postaci głodu, pragnienia tudzież presji czasu – niezbyt obszerną mapę, nabywając przydatny ekwipunek czy też wykonując różne zadania poboczne (o charakterze tekstowym, czasami skutkujące dodatkowym starciem).

Wspomniane misje są nastawione na konfrontację, nijak nie przypominając wyzwań właściwych choćby dla takiej serii Desperados - wrogowie są w pełni świadomi naszej obecności, niejednokrotnie zaś wprost wśród listy wymogów danego zadania wymienia się wybicie wszystkich niemilców do nogi. Autorom trzeba jednak oddać, że próbowali oni dość znacząco urozmaicić model rozgrywki znany chociażby od czasów UFO (czy XCOM-a), zresztą garściami czerpiąc z „jedynki”, by wskazać na mechanikę Farta, brawado czy talii kart modyfikującej statystyki naszych postaci, a nawet ich zdolności. Sądzę, iż dla niektórych miłośników gie
r taktycznych owe zmiany mogą się zresztą jawić jako nawet idące zbyt daleko, misje nieraz bowiem są wręcz łamigłówkami logicznymi, nieraz dostrzec można również mechaniki wspierające „oszukiwanie przez komputer”.

Skoro o postaciach mowa – nieco rozczarowała mnie ich liczba, szóstka jak na dzisiejsze standardy to niewielka grupa, nawet w przypadku „skradanek” zwykliśmy miewać do czynienia z liczniejszymi grupami. Byłoby to jednak pomijalne, gdyby realnie i namacalnie się one miedzy sobą różniły, tymczasem nie jest aż tak dobrze, jedna-dwie dodatkowe zdolności unikalne to trochę mało.

Na plus autorom trzeba oddać, że starali się oni urozmaicać poszczególne misje, nie tylko poprzez zarzucenie gracza coraz większą liczbą coraz potężniejszych przeciwników, lecz również samą konstrukcją wyzwań, stanowiących jednocześnie hołd dla gatunku . Bo czym byłby western bez napadu na bank czy pociąg (i to konno!)? Ech, gdyby tak jeszcze były dyliżanse…

Nie jestem fanem klimatów grozy czy różnego rodzaju demoniczności, lecz nie ukrywam, że ciepło wspominam intensywność atmosfery pierwszej odsłony serii, którą można było ciąć nożem. I tu właśnie uwidacznia się chyba najsłabsza strona sequelu, który ani nihard-west-2-25467-2.jpg 2e przeraża gracza, ani nie pozostawia go z wątpliwościami co do właściwości swoich zachowań. Kończąc „jedynkę” czułem żal nad moim protagonistą, tymczasem „dwójka” po prostu pozostawiła mnie obojętnym…

Hard West 2 wygląda całkiem ładnie, a jeszcze ładniej brzmi, co dotyczy tak muzyki, jak i voice actingu. Niestety jednak wszystko co piękne jest dawkowane w dość aptekarskich ilościach, co dotyczy zwłaszcza warstwy dźwiękowej.

Hard West 2 to tak naprawdę nowe podejście do tematu i można odnieść wrażenie, iż tytułowi nie zaszkodziłby pobyt w programie Wczesnego Dostępu. Wiele dobrych pomysłów zsumowanych ze sobą daje satysfakcjonujący efekt, niektóre ciekawe elementy niezbyt ze sobą współgrają, gdzieniegdzie zaś widać oznaki, że twórcy poszli na skróty. Na pytanie o skłonność ku poleceniu danej produkcji nie mogę odpowiedzieć inaczej niż „tak, ale…”. Trudno zakochać się na zabój w tym tytule, można docenić jego urok, niejedna osoba jednak szybko nim wzgardzi.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/pl/game/hard_west_2

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję