LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Football Manager 2022

Football Manager 2022
Sztab VVeteranów
Tytuł: Football Manager 2022
Producent: Sports Interactive
Dystrybutor: Cenega S.A.
Gatunek: Manager sportowy
Premiera Pl:2021-11-09
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 85% procent
Głosuj na tę grę!

Football Manager 2022

Zacząć wypada od „coming outu” – seria Championship/Football Manager zalicza się do mych absolutnie ulubionych i po prawdzie w ciągu ostatnich kilkunastu lat zwykłem przy niej spędzać więcej czasu niż obserwując jakiekolwiek rzeczywiste rozgrywki – tak na stadionie, jak i przed ekranem telewizora. Postanowiłem jednak zrobić sobie ciut dłuższą przerwę, w konsekwencji czego seans z FM22 jest tak naprawdę pierwszym od dwóch lat – prawda, że to iście rewolucyjna przepaść czasowa?
football-manager-2022-24154-1.jpg 1Początek obcowania z rzeczonym tytułem był dla mnie wkroczeniem do dobrze znanej rzeki, szybko jednak skutkującym odkryciem, że jej koryto uległo jednakże nieco większemu zmeandrowaniu. Zaskoczyła mnie bowiem chociażby dostępność opcji poprowadzenia stworzonego przez siebie samego klubu piłkarskiego, i to bez konieczności skorzystania z modów czy pogardliwego odesłania do edytora. A może po prostu do tego dojrzałem, wcześniej ignorując daną możliwość?

Tytuł ten oferuje jeszcze większą liczbę lig niż kiedykolwiek, rozgrywki w których można nie tylko biernie obserwować, lecz również pokierować bojami jednego z ich uczestników. Do owego szacownego grona zalicza się nie tylko polska ekstraklasa, lecz nawet I liga. Podobnie jak poprzednicy również odsłona z końca 2021 roku korzysta z wszystkich stosownych licencji, pozwalając rozkoszować się uczuciem oszałamiającego realizmu. Wszystkich? Otóż nie, pewna italijska wioska oparła się temu trendowi – podobnie jak ostatnimi lasy nie dane nam będzie pokierować klubem znanym jako Juventus FC, uświadczymy tylko jego substytutu o wielce charakter
ystycznej nazwie „Zebry”, choć już sami piłkarze w pełni odzwierciedlają swych pasiastych odpowiedników.

Twórcom z SI zawsze przyświecała maksyma „ewolucja, nie rewolucja”, ale tym razem zdecydowali się oni na bardziej śmiały krok w postaci dość znacznej zmiany silnika graficznego swej produkcji. Przyznam szczerze – zmiany nie podbiły mego serca, choć również i poprzednie części cyklu pod tym względem trudno było uznać za lekkostrawne, nieodmiennie więc można stwierdzić, że i teraz nie będzie to mocna część najnowszej odsłony.

W końcu (!!!) doczekaliśmy się również implementacji modułu statystyk – czyli tego, co prawdziwe tygryski lubią najbardziej. Możemy więc chłonąć kolejne morza cyferek i popełniać te same błędy w ich interpretacji, co Alex Ferguson przy okazji pozbywania się Jaapa Stama – bo nie mam najmniejszych wątpliwości, że tego rodzaju pułapki i wnyki na gracza zostały zastawione.

Niedawno miałem okazję nieco pobawić się z WE ARE FOOTBALL, które football-manager-2022-24154-2.jpg 2dość odświeżająco potraktowało kilka tematów, lecz wyraźnie autorzy FM22 nie uznali tego tytułu jako stanowiącego jakąkolwiek konkurencję dla nich (czemu – póki co – trudno się dziwić), w konsenwencji czego zupełnie zignorowali różne „nowalijki” właściwe dla tej produkcji. Przeciwnie, nowy „Menadżer” jest jeszcze bardziej ortodoksyjny, wszelkie kolizje między grywalnością a realizmem rozstrzygając na korzyść tego ostatniego.

Nie ukrywam, iż sam zaliczając się do fanów „tabelek Excela” jednakże nie obraziłbym się wobec pewnego odświeżenia samego interfejsu, chociażby w zakresie mniej „inwazyjnych” zestawień kolorystycznych – to, że coś dobrze prezentuje się na koszulce piłkarskiej nie musi jeszcze oznaczać, że równie dobrze prezentowałoby się na ścianie, na którą nasz wzrok pada zawsze po przebudzeniu.

Football Manager 2022 to nie tyle król, co cesarz gatunku, który ani myśli wypuścić ster rządów ze swej dłoni. Momentami jednak można odnieść wrażenie, że czasami dobrze by było, gdyby sala tronowa została choć nieco przewietrzona, od czego tenże jednak uparcie stroni.

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję