LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Europa Universalis 2

Europa Universalis 2
Sztab VVeteranów
Tytuł: Europa Universalis 2
Producent: Paradox Interactive
Dystrybutor: CD Projekt
Gatunek: Strategia RTS
Premiera Pl:2001-12-12
Premiera Świat:
Autor: Gonzo
Ocena
czytelników 90 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!

Europa Universalis 2

Europa Universalis 2No wreszcie dostałem drugą część Europy do rąk! Pierwszą część wciągnęła mnie na bardzo długi czas. Zawaliłem przez niż kilka prac domowych, zaniedbałem siebie jak i swoje życie towarzyskie. Grałem, grałem i jeszcze raz grałem! Prawdę mówiąc nie spodziewałem się kolejnej części EU, aż tu nagle... Zobaczyłem gdzieś newsa o tytule "Europa Universalis 2". Wręcz oniemiałem. Myślałem, że to tylko jedna z wielu plotek krążących wśród graczy, ale po przeczytaniu kilku innych informacji o tejże grze uwierzyłem i zacząłem niecierpliwie czekać na jej premierę.


Początek. Po włożeniu płytki do napędu pojawiło się okno z instalacją, która trwała nieco dłużej niż w części pierwszej. Później, po uruchomieniu intro (wolałem to z jedynki), a następnie menu główne. Oprócz zmiany szaty graficznej, żadnych poważniejszych zmian nie zauważyłem.

Głębiej. Po wybraniu w menu głównym opcji "Jeden gracz" zobaczymy prawie takie samo okno jak w pierwszej części Europy Universalis. Rzecz jasna inne scenariusze, także szata graficzna i bardzo ważna zamiana. Mamy do wyboru o wiele więcej państw niż w EU I! Możemy "kierować" takimi państwami jak Hesja, Wenecja, Oman, Japonia, Chiny i jeszcze wiele wiele więcej (jest ich grubo ponad 100). Tu należy się pochwała twórcom gry. Scenariusze także są ciekawe, lecz mogłoby być ich znacznie więcej niż tylko 8. "Wiek odkryć", "Amerykański mit" czy "Napoleońskie ambicje" to jedne z tytułów scenariuszy. Ciekawostką jest to, że możemy zarządzać krajami spoza Europy, np. USA, Wietnam czy Japonia.

Rozgrywka - zmiany i nowości. W EU II rozgrywkę możemy zacząć już w roku 1419 a kończy się w bodajże około 1800. Najpierw na pierwszy ogień pójdzie dyplomacja. Dodano kil

ka nowych pozycji: można zezwolić na przemarsz obcych wojsk (o to samo możemy prosić inne państwo) i możemy także zawiązać powiązania handlowe. To wszystko.:(Inną nowością jest to, że w trakcie gry co jakiś czas pojawiają się nam informacje ze zdarzeniami, w których możemy wybrać różne warianty, np. informacja dotycząca połączenia się Polski i Litwy i dwie opcje: zatwierdzająca i odrzucająca. Owe zdarzenia bardzo urozmaicają grę i nie pozwalają, aby gracz się nudził. Doszły także nowe prowincje, religie, możliwość wysyłania misjonarzy, aby nawrócili miejscową ludność na wyznawanie religii państwowej, został także poprawiony generator zdarzeń lodowych. Więcej nowości nie będę opisywałby nie zabierać wam przyjemności grania w EU 2.;)
Filozofia. Pierwsza część Europy szybko stała się przebojem, a w dużej mierze przyczyniło się do tego to, że nigdy wcześniej podobnej gry nie było. Jedynka była prawdziwym polem do popisu dla zaawansowanych i szukających czegoś nowego strategów. Tylko zaawansowani lub "totalni" fani gatunku mogli wygrać całą rozgrywkę. W dwójce poziom trudności jest na jeszcze wyższym poziomie, a spowodowane to jest rozbudową gry (więcej prowincji itp.). Ciekawy jestem, jaka będzie trzecia część Europy Universalis? Jaka będzie jej trudność, (jeśli autorzy dużo bardziej rozbudują grę to będzie to wyzwanie dla najwybitniejszych graczy...)? Jaka będzie grafika? Czy pochłonie ją mania 3D? (e, jakoś sobie tego nie wyobrażam.:)) Podobnych pytań można stawiać wiele. No nic.:) Musimy czekać na następną część dziejów Europy! (PS. A może tak Asia
Universalis?:))


Gonzo

gonzo60@interia.pl

Europa Universalis 2Autor: Gonzo
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
05.08.2010 | blazejco12345 » To jest po prostu super.
04.07.2008 | pachucek » Tak ta część ma coś w sobie, coś co zatraciły najn
11.10.2007 | FifiCz » Mówiąc krótko wspaniała giera!Gram od dwóch lat i
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - 1 ŚREDNIA OCENA - 100%
Dla mnie najlepsza gra z serii.Po p
FifiCz - 100%
więcej recenzji dodaj recenzję