Cossacks 2: Napoleonic Wars

Cossacks 2: Napoleonic Wars
Sztab VVeteranów
Tytuł: Cossacks 2: Napoleonic Wars
Producent: GSC
Dystrybutor: Cenega Poland
Gatunek: Strategia RTS
Premiera Pl:2005-05-18
Premiera Świat:
Autor: 5926
Ocena
czytelników 82 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 70% procent
Głosuj na tę grę!
Cossacks 2: Napoleonic War
Walka
Animacja walki została przygotowana na bardzo wysokim poziomie. Strzelcy utracili 100% celność, jaką mieli poprzednicy Wojn Napoleońskich. Z pewnością jest to dobre rozwiązanie, bo skończyła się gra na „ masę” bądź „ kto ma więcej ten wygrywa”. Dodatkowo wprowadzono morale, dzięki czemu jednostki można dosłownie przegonić. Naturalnie są elitarne oddziały np. francuski oddział Chasseurów bądĽ Highlanderzy u Anglików. Takie oddziały nie łatwo jest prześcignąć, a tym bardziej pokonać. W Cossacks 2 : Napoleonic Wars podstawą stały się oddziały praktycznie wszystkich jednostek, poza siłą roboczą. Bez tego nie można kazać strzelać pierwszemu, drugiemu bądź trzeciemu szeregowi. Krótko mówiąc: ani rusz bez zróżnicowania. Odgłosy walki oraz marszu zostały w taki sposób przygotowany, że czuje się jakby całe armie maszerowały kilka metrów od gracza. Nareszcie w serii Cossacks kawaleria zaczęła taranować piechotę! Widok jest naprawdę wspaniały. Kolejną nowością jest możliwość ustawienia walki na bagnety. Dodaje to z pewnością dużo do klimatu gry, gdyż nareszcie jednostki strzelające nie muszą się kryć za innymi jednostkami, jak miało to miejsce w Cossacks European Wars, Cossacks Art Of War i Cossacks Back to War. Znacznie została zmodyfikowana artyleria pod względem graficznym. Działo ma obsługę, konie, które ją ciągną, a strzał jest starannie przygotowywany. Animatorzy pokazali klasę. Zaskoczył mnie widok, kiedy artylerzyści zasłaniali uszy przed wystrzałem oraz eksplozje kul armatnich. Kolejną nowością jest wprowadzenie dróg, które wbrew pozorom dostały szczególnie ważne zadanie. Wojsko porusza się głównie drogami, zwiększając mobilność naszej armii. Jeśli wpuścimy naszą armię w lasy czy łąki, to zaczynają się poruszać wolniej a morale słabną.

Gospodarka
W gospodarce zmieniło się dosyć sporo. Ekonomia poprzedników Cossacks 2: Napoleonic Wars była oparta na samodzielnej budowie wszystkiego od zera. Jednakże tutaj wszystkie surowce mineralne oraz jedzenie są wydobywane/ ścinane w wioskach, które „ specjalizują się” w danym surowcu. Każda wioska wydobywa coś innego, nie ma osad, które wydobywają wszystko. Dosyć realistycznym utrudnieniem jest system transportu surowców. Tutaj już nie wystarczy go wydobyć "i to wszystko". Należy wydobyć surowiec a następnie przetransportować go do ratusza. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż jednostki potrzebujące węgla do muszkietów muszą czekać aż chłop przybędzie z koniem załadowanym owym surowcem. Z pewnością miłośnicy realizmu nie odczują zbytniej różnicy, jednak dla graczy wcześniejszych następców Cossacks 2: Napoleonic Wars jest to dosyć bolesna zmiana. Swoje znaczenie zmienił również market. Wcześniej był on podstawą gospodarki, a niektórzy wręcz z niego żyli. Stosowano przeróżne sztuczki umożliwiające zwiększenie zysków. Twórcy z pewnością zauważyli to, zmniejszając jego znaczenie. Wszelkie triki zostały uniemożliwione, chyba że zaczęlibyśmy majstrować w grze…

Taktyka
Taktyka nabrała jeszcze większego znaczenia. Tutaj już nie wystarczy wyjść naprzeciw wroga i zacząć do niego strzelać. Zasadzki, niespodziewane rajdy od tyłu bądź ostrzał artyleryjski staje się standardem. Wzgórza nie straciły na wartości. Nowością, z jaką się jeszcze nie spotkałem, jest możliwość strzelania poszczególnych szeregów. Możemy kazać strzelać każdemu szeregowi po kolei! Naturalnie pierwszy szereg szykując się do strzału jest „ na kolanie” umożliwiając strzał drugiemu szeregowi. Takie rozwiązania taktyczne z pewnością cieszą oczy strategów.

Multiplayer czyli gra przez Internet
Niestety, tutaj programiści naprawdę zawalili sprawę! Cała seria Cossacks słynęła z rozgrywki internetowej z udziałem nawet 7 osób, zaś tutaj… porażka! Wyłącznie 1v1, chyba że kilka osób grałoby na jednym kolorze z umownym podziałem na role. Skończyły się również grania na losowych mapach. Sieciowa rozgrywka Cossacks 2 : Napoleonic Wars opiera się na gotowych mapach, których tak właściwie można się nauczyć na pamięć. Nie ma możliwości nagrywania replay’ów z internetowych pojedynków. Wielka szkoda, gdyż od stylu gry przeciwnika można się znacznie więcej nauczyć niż w pojedynkę.

Podsumowanie i ocena końcowa
Cossacks 2: Napoleonic Wars jest z pewnością przełomem w dziejach strategicznych gier komputerowych. Czytając tytuł gry na pewno nie spodziewamy się, że tak wysoki poziom rozgrywki może wymagać tak silnego sprzętu, bez którego ani rusz. Dążenie do realizmu być może zaślepiło programistów na wymagania gry. Wojsko zostało poddane nowym czynnikom które poprawiają grywalność i dynamizm gry. Nawet wysyłając dwukrotnie większe wojsko nie możemy być pewni zwycięstwa. Gospodarka została rozciągnięta na całą mapę gry, zmuszając gracza nie tylko do obrony pojedynczych punktów, ale niemalże całą mapę. Rozgrywka przez sieć jest porażką zarówno przez wymagania, jak i pojedynkowanie się wyłącznie 1v1.

Ocena końcowa: 7/10
E-mail autora: Zawisza Czarny


Autor: 5926
<< poprzednia | 1 | 2
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję