LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Commandos 2: Man of courage

Commandos 2: Man of courage
Sztab VVeteranów
Tytuł: Commandos 2: Man of courage
Producent: Pyro Studio
Dystrybutor: Cenega Poland
Gatunek: Strategiczna
Premiera Pl:2001-10-02
Premiera Świat:
Autor: aciek
Ocena
czytelników 78 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 100% procent
Głosuj na tę grę!

Commandos 2: Men Of Courage

Commandos 2: Men Of Courage

Ponownie musimy wykonać kilka misji w czasie II wojny światowej korzystając z usług grupki komandosów. Ale po kolei. Rejon działań jest duży - obejmuje Europę, Chiny i regiony Pacyfiku dookoła Japonii. Przyjdzie nam też odwiedzić lodowiec i wtedy trzeba będzie wyposażyć naszych ludzi w specjalne futra, bo po prostu z(a)marzną. Misji jest 10 plus 2 treningowe. Mój średni czas na pierwszych pięcie (nie licząc treningowych), to 2.5 godziny. Misję są zróżnicowane, można wymienić np. ucieczkę łodzią podwodną, kradzież Enigmy, czy wysadzenie w powietrze mostu na rzece Kwai. Zabawy starczy na długo, bez obaw J. Do wyboru mamy 3 stopnie trudności (Normal, Hard i Very Hard J). W czasie misji czasem trafiamy na książkę z napisem "Bonus" - jest w niej fragment fotografii, a jeśli skompletujemy całą fotografię, uzyskamy dostęp do bonusowej misji.

Nasz oddział składa się z dziewięciu ludzi. Są to: Jegry "Tiny" McHale (Zielony Beret), Sid "Tread" Perkins (kierowca i, jakby to powiedzieć, facet od pułapek), James "Fins" Blackwood (nurek), Thomas "Inferno" Hancock (saper), Sir Francis T. "Duke" Woolridge (snajper), Rene "Spooky" Duchamp (szpieg) , Paul "Lupin" Toledo (złodziej), Natasha (kobieta J)Whiskey (...pies!). Jednak nie będzie możliwość prowadzenia do akcji naraz całego oddziału - w każdej misji dowodzimy odmiennym składem żołnierzy. Każdy ma inne umiejętności, a wszyscy się wzajemnie uzupełniają, np. świetny duet stanowią Tiny (Zielony Beret) i Spooky (szpieg) - Spooky (po uprzednim założeniu munduru wrogiego żołnierza) zagaduje wroga i Tiny może go spokojnie zajść od tyłu z nożem - jeden kłopot mniej. Lupin i Tiny będą mogli wchodzić i wychodzić z budynków przez okno. Whiskey może zając na moment strażników, podobnie jak szczur Lupina, jednak ten drugi na trochę krócej. Ekwipunkiem mogą się dowolnie wymieniać, jednak nie każdy może korzystać ze wszystkich rzeczy - wiadomo, ze złodziej nie podłoży ładunku wybuchowego. Trzeba coś też napisać o niespotykanym (przynajmniej przeze mnie), sposobu zobrazowania dźwięku. Jak ludzie z Pyro Studios to zrobili? Jeśli żołnierz wykonuje czynność wydającą dźwięk (chociażby bieg), to obraz naoko

ło niego faluje. Nie zapomnijcie tylko wcześniej sobie tej opcji włączyć J. Do dyspozycji gracza jest oddana całkiem pokaźna liczba pojazdów, są to jeepy, ciężarówki, cysterny, motorówki, polatać można sobie balonem, lub przy ucieczce skorzystać z samolotu, czy nawet łodzi podwodnej.

Do oprawy audiowizualnej też zastrzeżeń nie mam. Gra obsługuje trzy rozdzielczości - 640X480, 800X600 i1024X768. Grafika jest prześliczna - animacje, sceneria, cienie, pojazdy. Obraz możemy obracać co 90 stopni (co w sumie daje 4 perspektywy ) oraz (prawie) dowolnie oddalać i przybliżać. W przybliżeniu jednak siedzi pewien mankament - im większe przybliżenie, tym więcej widać pikseli, no ale i tak nie jest źle. Dźwięki też są w porządku, a jeśli chodzi o muzykę, to brak mi słów - klimatyczna i piękna (zanurkujcie sobie w misji "White Death"). Minimalne wymaganie sprzętowe podawane przez producenta, to PII 300, 64MB

Ramu, 12mb dopałka i [uwaga] 2GB wolnego miejsca na dysku, zalecane wymaganie, to PII 450, 128MB Ramu, akcelerator z 32MB i 3GB na dysku (jeśli ktoś ma dysk 30GB, to nie ma problemu, ale ja mam 5GB). Nie miałem okazji sprawdzić wiarygodności tych informacji, ale na Duronie 850Mhz, 256 Ramu i GeForce 2 MX 200 32MB problemów nie miałem. Ocenę grywalności zostawiłem sobie na koniec, bo dla mnie to właśnie grywalność jest najważniejsza. Cóż mogę powiedzieć - jest ona ogromna. Gra jest mimo wszystko trudna, jednak gdy się raz zniechęciłem, bo za nic nie wiedziałem co zrobić i zostawiłem gierkę na trzy ni, to gdy ją uruchomiłem ze świeżym umysłem, to od razu nasunęło mi się rozwiązanie. Nie ma to jak nieprzespane noce i nieodrobione prace domowe.

OCENA 10/10

W Polsce gra Commandos 2 ukazała się w cenie 129 zł. Niestety o żadnych dodatkach w pudełku nikt nic nie wspominał ;(. Jednak ze względu na mnogość skrutów klawiszowych i rozbudowanego interfejsu gry, oraz tego że gra zajmuje 3cd kupienie oryginały jest jak najbardziej wskazane.

Adam 'aciek' Latoń
aciek.l@poczta.fm

Commandos 2: Men Of CourageAutor: aciek
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
15.08.2008 | rysiu003 » Wspaniała grafika i oprawa muzyczna POLECAM!!!!!!!
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję