LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Close Combat 3: The Russian Front

Close Combat 3: The Russian Front
Sztab VVeteranów
Tytuł: Close Combat 3: The Russian Front
Producent: Atomic Games,
Dystrybutor: GOG.com
Gatunek: Strategia RTS
Premiera Pl:1999-01-15
Premiera Świat:
Autor: Wojman
Ocena
czytelników 85 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 90% procent
Wyroznienie
Głosuj na tę grę!

Close Combat 3: The Russian Front

Niedawno w serwisie gog.com pojawiły się w ofercie klasyczne odsłony gier z serii Close Combat. Do recenzji nieprzypadkowo na początek wybrałem Close Combat 3: The Russian Front. „Dwójka” wydawała mi się i nadal wydaje nieco toporna. Natomiast część trzecia była uważana, słusznie zresztą, za najlepszą w serii. Jak więc poradziła sobie z upływem czasu?
close-combat-3-the-russian-front-17068-1.jpg 1Od razu na początku zastrzeżenie. Jeśli poszukujecie gry z graficznymi wodotryskami, ostrzegam, że źle trafiliście. Nie ma co się oszukiwać, gra wyszła w 1999 roku i nie ma najmniejszych szans dogonić pod względem graficznym współczesnych produkcji. Nie oznacza to wcale, że grafika jest brzydka albo nieczytelna. Nic z tych rzeczy! Sam się zdziwiłem tym, że gra pomimo upływu lat nic nie straciła ze swojej czytelności.

Akcja gry, jak można się domyśleć po podtytule, ma miejsce w latach 1941 - 1945 w okresie II wojny światowej głównie na froncie wschodnim. W grze możemy pokierować wojskami Armii Czerwonej lub Rzeszy Niemieckiej. Niezależnie od wyboru strony w tę produkcję gra się po prostu wybornie. Dzieje się tak dlatego, że Close Combat 3: The Russian Front to naprawdę świetny RTS. W porównaniu do Close Combat 2: A Bridge Too Far zrobiono naprawdę spory postęp jeśli chodzi o inteligencję komputerowych przeciwników. Nie zdarzają się już na szczęście sytuacje, że jednostki wroga idą na przysłowiową rzeź, nie bacząc na wszystko. Co więcej, bardzo często zdarza się, że nasze wojska zostaną wciągnięte w jakąś sprytnie zastawioną pułapkę. Mała rzecz a jak cie
szy. Miłe jest to, że przeciwnicy starają się w miarę możliwości nie walczyć bezpośrednio, a zagrożenia eliminować na dystans.

Pomimo wielu lat od premiery dźwięk w grze jest po prostu znakomity. Polecam włączyć odzywki jednostek w ojczystych językach. Owszem, da się w opcjach ustawić, żeby zawsze odzywały się po angielsku, ale wtedy ulatnia się więcej niż połowa klimatu gry. Niesamowite jest także to, że zdarzają się takie sytuacje, że w przypadku sporej przewagi przeciwnika załoga czołgu czy piechota potrafią porzucić zajęte pozycje i najzwyczajniej w świecie uciec, znaczy się dokonać taktycznego odwrotu.

Wraz z premierą w serwisie gog.com postarano się, żeby gra bez problemu uruchamiała i działała na nowszych komputerach i systemach operacyjnych. Produkcję przetestowałem na dwóch komputerach, jednym z Windows 7, drugim z Windows 10 na pokładzie. Nie natknąłem się na żadne problemy techniczne. Gra działała bardzo stabilnie, ani razu nie uświadczyłem jakiegoś crashu czy wyjścia gry do pulpitu. Co więcej, ta odsłona gry działa znacznie lepiej niż nowsze części gry! Jedynym minusem jest fakt, że nie podbito rozdzielczości filmików wprowadzających. I dlatego właśnie zmuszony byłem oglądać je w mclose-combat-3-the-russian-front-17068-2.jpg 2ałym kwadracie na sporym monitorze. Nie wpływa to na szczęście w żadnym stopniu na to, co kiedyś miało taką ładną nazwę, czyli miodność.

Rozgrywka to cud, miód (no właśnie...) i orzeszki. Wiem, to banał używać takiego określenia w recenzji w poważnym portalu o grach strategicznych, niemniej jednak sądząc po opinii innych członków redakcji, którzy także mieli możliwość ogrywania produkcji, nie jestem jedynym, którego Close Combat 3: The Russian Front wciągnęło na długie godziny. A jestem przekonany, że to dopiero początek. Gra ta w ogóle się nie zestarzała. Bardzo się cieszę, że chciało się komuś posiedzieć i odświeżyć tę wspaniałą produkcję. Mamy tutaj doskonały przykład, świetnego (choć mocno nietypowego) RTS-a.

Dobrym argumentem dodatkowo przemawiającym za tym, żeby grę polecić, jest bardzo niska cena. 19.99 PLN to naprawdę nie są duże pieniądze. W takiej cenie, w mojej opinii, gry kupować nie warto, ale po prostu trzeba. Sztab bardzo poleca!

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/close_combat_3_the_russian_front

Autor: Wojman
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję