LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Civilization 4

Civilization 4
Sztab VVeteranów
Tytuł: Civilization 4
Producent: Firaxis Games
Dystrybutor: Cenega Poland
Gatunek: Strategia turowa
Premiera Pl:2005-11-25
Premiera Świat:
Autor: 91
Ocena
czytelników 79 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 95% procent
Głosuj na tę grę!
Civilization IV

Civilization IVCzęsto słyszę pytanie - "Jaka gra strategiczna jest według ciebie najlepsza?". I od lat zawsze odpowiadam- Civilization. Nic się w tej kwestii nie zmieni, do odpowiedzi dojdzie jedynie numerek cztery.

Nie ukrywam- jestem fanem serii. A może raczej maniakiem, wszak nie przy każdej grze spędza się 5000 godzin, a pewnie tyle by mi się przez ostatnie 13 lat uzbierało. Część czwartą instalowałem z drżącymi rękami. Niby z zapowiedzi o grze wiedziałem już wszystko, jednak wciąż pozostawał niepokój. Czy czegoś nie popsuto, czy gra spełni obietnice i oczekiwania?

Jeśli lubiłeś poprzednie części Civilization to już w tym miejscu możesz przerwać czytanie. Gra jest lepsza niż kiedykolwiek, dziękuje za uwagę, nie marnuj czasu tylko biegnij do sklepu i zacznij sam grac!

Jeśli jednak z tym tytułem spotykasz się po raz pierwszy, szybko wyjaśniam. Civilization IV to strategiczna gra turowa w której obejmujesz dowodzenie nad wybraną przez siebie nacją i zarządzasz nią od czasów wspólnoty plemiennej, aż po erę podróży kosmicznych. Plus minus 6050 lat, w czasie których będziesz rozwijał prymitywne osady do futurystycznych miast, wynajdował przeróżne technologie i toczył wojny z innymi cywilizacjami.

Civilization IV 204646,1


Gra oferuje kompleksowe podejście- zarządzasz armią, ekonomią, stosunkami dyplomatycznymi, jak i rozwojem technologicznym. Na przestrzeni dziejów będziesz zmuszony opracować setki wynalazków i toczyć wojny z wykorzystaniem licznych typów jednostek. I co najważniejsze- wszystko z zachowaniem podstawowych prawd historycznych.

Civilization IV jest jedną z najbardziej rozbudowanych gier w historii, można by więc o niej pisać godzinami. Nie ma też co ukrywać- to trudna gra, wymagająca przynajmniej kilku godzin by przyswoić sobie dobrze jej zasady. I wielu dni by naprawdę dobrze zrozumieć rządzące nią reguły. Początkujących ucieszy więc fakt, iż w grze znajduje się całkiem niezły samouczek.

W czasie samej rozgrywki możemy wyodrębnić trzy główne elementy składowe. Pierwszym z nich jest zarządzanie jednostkami w skali makro. Sprowadza się to do przesuwania jednostek po mapie, zarówno w celach wojennych jak i ekonomicznych (budowa infrastruktury wokół miast). Drugim jest zarządzanie miastami w skali mikro, czyli wydawanie rozkazów co w danej metropolii będzie budowane i czym zajmować się będą jego mieszkańcy. Ostatnim elementem jest globalne zarządzanie państwem- decyzje dotyczące typu rządów, podatków, rozwoju naukowego, czy też stosunków z innymi nacjami.

Civilization IV 204646,2

Civilization IV

| 1 | 2 | 3 | następna >>
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
25.02.2019 | tenshi_chan » Dla mnie nadal najlepsza część CIV :)
08.02.2013 | JurSta » Poradnik jest bardzo dobry. Nie zgadzam się tylko
14.09.2011 | Romeus » Mimo upływu lat bez dwóch zdań jedna z najlepszych
13.07.2011 | wert » civilization 4.Czwarta edycja kultowej gry strateg
05.04.2010 | Szczepan1111 » Gra jest wspaniała i życzę każdemuby ją miał
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - 4 ŚREDNIA OCENA - 100%
GRA ma świetną grafikę.Wymaga od na
wert - 100%
GRA ma świetną grafikę.Wymaga od na
wert - 100%
GRA ma świetną grafikę.Wymaga od na
wert - 100%
GRA ma świetną grafikę.Wymaga od na
wert - 100%
więcej recenzji dodaj recenzję