Bravery and Greed

Bravery and Greed
Sztab VVeteranów
Tytuł: Bravery and Greed
Producent: Rekka Games
Dystrybutor:
Gatunek: gra akcji
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: BlueArga
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 80% procent
Głosuj na tę grę!

Bravery and Greed

Bravery and Greed to roguelike od studia Rekka Games. Będziemy przemierzać liczne lochy w poszukiwaniu wielkich skarbów, walczyć z hordami potworów, a także stawiać czoła bossom. Gra posiada kilka trybów rozgrywki i oferuje możliwość grania ze znajomymi zarówno online, jak i przy jednym komputerze.
bravery-and-greed-25748-1.jpg 1Rozgrywkę zaczynamy w karczmie, gdzie czwórka poszukiwaczy przygód siedzi sobie przy piwie i decyduje się wyruszyć na wspólną przygodę do podziemi, gdzie krasnoludy podobno skrywają wielkie skarby. I to właściwie tyle, fabuła jest tylko tłem i nie ma zbyt dużego znaczenia. Następnie po prostu zaczynamy naszą rozgrywkę, przemierzając podziemne komnaty i jaskinie, których układ jest losowy, same pomieszczenia posiadają swoją pulę, dlatego po kilku rozgrywkach niestety są powtarzalne. To co jednak w nich spotkamy jest już losowe, mowa tu zarówno o typach i ilości przeciwników, jak i także o dodatkowych obiektach.

Dostępne są cztery klasy postaci: Rycerz, Amazonka, Mag oraz Łotrzyk. Dosyć standardowo, ale każdą z tych postaci gra się inaczej, ma inne combosy i specjalną zdolność. Z drugiej jednak strony jest to zestaw klas bardzo sztampowy i oklepany, chociaż mag mogący przywoływać żywiołaka dosyć mocno wyróżnia się na tle pozostałych.

Lochy jednak bywają zdradzieckie i mowa tu nie tylko o samych przeciwnikach w postaci szkieletów czy wielkich robaków. Nie brakuje tutaj także zmyślnych i śmiercionośnych pułapek, które dla osoby nieostrożnej i chcącej speedrunować będą największym zagrożeniem. Znajdziemy także proste zagadki, w których należy przepchać klocek w odpowiednie miejsce, aby otworzyć wejście do ukrytej komnaty ze skarbem. Nie jest to nic trudnego, chociaż klocek bywa nader wrażliwy na dotyk, przez co łatwo zrzucić go w nieodpowiednie miejsce.

Na naszej drodze ku bogactwu będziemy mieć nieraz okazję spotkać także postacie niezależne. Będzie to chociażby sklepikarz, co z chęcią sprzeda nam przedmioty po dosyć wysokich cenach, ale też będziemy mieć okazję uwolnić z niewoli stronników, którzy będą dla nas walczyć. Zauważałam, że sojusznicy pojawiają się tylko w trakcie gry solo, a ich żywotność niestety jest bardzo niska, dlatego zwykle przeżywają tylko kilka następnych komnat. Trochę szkoda, bo zgaduję, że powstali z myślą o wspieraniu
rozgrywki solo, zwłaszcza w trakcie walk z bossami, ale jeszcze ani razu nie udało mi się żadnego z nich dociągnąć aż tak daleko.

Walka jest bardzo dynamiczna, chociaż niestety nieco nieczytelna, zwłaszcza jeśli zdecydujemy zagrać w większym gronie. Każda postać ma swoje combosy, które można wykonywać także w powietrzu. Jeśli nauczymy się klikać szybko, to przeciwnicy nie będą mieli z nami szans. Oprócz tego można wykonywać uniki, klasy z tarczą (Amazonka i Rycerz) mogą także blokować ataki, ale wymaga to perfekcyjnego timingu. Dostępna jest także broń dystansowa przypisana na stałe do klasy, każda z nich różni się nieco, np. Łotrzyk ma łuk, który może strzelać wieloma strzałami naraz, podczas gdy Amazonka rzuca czakramem, który wraca do niej jak bumerang i jeśli go nie złapie (nie będzie ustawiona przodem), to sama oberwie i się przewróci.

Oczywiście w grze nie mogło zabraknąć przedmiotów, każda postać może nosić naraz cztery przedmioty, każdy innego typu: wisiorek, buty, rękawice oraz różdżkę. Przedmioty występują w setach, co oznacza, że można skolekcjonować cztery tego samego typu. Każdy przedmiot zapewnia od jednego do czterech bonusów pasywnych, za wyjątkiem różdżki - jest to bowiem dodatkowa broń, którą możemy aktywować raz na walkę, a każda oferuje inny efekt.

Jednak nie tylko przedmioty będą wzmacniać naszego bohatera. W podziemiach co jakiś czas natkniemy się na pradawne ołtarze, przy których można rozmawiać z bóstwami, a każde z nich włada innym aspektem: chaosem, życiem, ładem i mrokiem. Musimy dokonać wyboru którą ścieżką podążymy, jest to wybór trwały na czas jednego runa. Każda ze ścieżek oferuje inne zdolności, które można potem dalej ulepszać, jeśli napotkamy kolejne ołtarze bogów. Niestety one również są tylko pasywne, ale bywają bardzo pomocne i mają wpływ na nasze combosy.

W tytule gry jest „Greed” nie bez powodu, bo właśnie o bogactwo i chciwość najbardziej się rozchodzi w tej produkcji. Jeśli nie wydamy zdobytego w lochachbravery-and-greed-25748-2.jpg 2 złota, to nie przepada w przypadku zakończenia runa (nieważne czy zwycięskiego czy przez porażkę), lecz zostaje z nami i jest podliczane na ekranie końcowym. Złoto jest bowiem wyznacznikiem naszego progresu w grze, co oznacza, że im więcej go w sumie nazbieramy, tym więcej nowych rzeczy odblokujemy. Oprócz odblokowywania nowych przedmiotów i stronników będziemy tym sposobem zdobywać także karty tarota, które są formą specjalnych modyfikatorów (pozytywnych i negatywnych) jakie możemy dodać przed rozpoczęciem rozgrywki.

To, co według mnie jest najsłabszą stroną całej gry to bossowie. Każdy „biom” lochów jest bowiem uwieńczony jednym i tym samym bossem, z którym walczymy w zamkniętej, niewielkiej jaskini w której nie ma absolutnie nic - żadnych platform, dodatkowych beczek czy łańcuchów by się podwiesić. To sprawia, że walki z nimi sprowadzają się do samego nawalania i unikania. Bossowie nie posiadają żadnych zaawansowanych mechanik, a mimo to potrafią być trudni do pokonania ze względu na zasięg swoich ataków, które trzeba unikać bądź blokować w perfekcyjnym momencie. Osobiście uważam, że na każdy typ lochów bossów powinno być kilka, aby za szybko się nie nudziły, zwłaszcza, że są takie skąpe mechanicznie.

Gra posiada także inne tryby rozgrywki niż tylko typową przygodę. Mamy arenę, gdzie opieramy się coraz to silniejszym falom potworów, albo stajemy naprzeciw swoim znajomym w PvP. Te opcjonalne tryby to dobry sposób na dodatkowe zdobywanie złota potrzebnego do progresowania, albo po prostu potrenowania combosów naszych postaci, bo te wymagają nieco wyćwiczenia.

Bravery and Greed to naprawdę fajna gra, oferująca ciekawą, ale i zarazem wymagającą rozgrywkę zarówno dla solo graczy, jak i takich, którzy chcą w coś pograć ze znajomymi. Roguelikowe aspekty produkcji pozwalają rozgrywać ją wielokrotnie i nie nudzi. Ilość contentu jest zadowalająca, chociaż oczywiście mogłoby być więcej przedmiotów i bossów. Jednak dobrych gier co-op jest naprawdę niewiele, dlatego trzeba docenić tę produkcję.

Autor: BlueArga
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję