Battleplan: American Civil War

Battleplan: American Civil War
Sztab VVeteranów
Tytuł: Battleplan: American Civil War
Producent: The Mustard Corporation
Dystrybutor:
Gatunek: Strategiczna
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 55% procent
Głosuj na tę grę!

Battleplan: American Civil War

Okrągłe rocznice związane z tzw. wojną secesyjną (przez Amerykanów nazywaną po prostu domową) w masowym odbiorze przemknęły dość niepozornie, nie doczekując się ani żadnego głośnego filmu, ani też dzieła właściwego dla którejś z pozostałych muz. Co nie oznacza bynajmniej, by takowe w ogóle nie powstawały, czego dobrym przykładem może być Battleplan: American Civil War.
battleplan-american-civil-war-13982-1.jpg 1Gra, jak sam jej tytuł wskazuje, umożliwia nam rozegranie szeregu bitew składających się na cały rzeczony konflikt, co jest jedną z fundamentalnych zmian w porównaniu chociażby do Ultimate General: Gettysburg czy wręcz legendarnego Sid Meier’s Gettysburg. Co także nie pozbawione znaczenia, uczynić to w większości przypadków możemy wcielając się w wojska obu stron, odtwarzając historię, bądź też kreując alternatywny jej bieg.

Jakby tego było mało, możliwe jest nawet rozegranie kampanii, jest to jednak opcja w znacznej mierze złudna, w istocie sprowadzająca się do rozegrania poszczególnych bitew dostępnych w trybie Quick Battle. O żadnym strategicznym myśleniu nie może więc być mowy 
211; taktyka jest zaborczą królową rzeczonej pozycji.

Autorzy starali się całkiem wdzięcznie oddać realia walki, nie przekomplikowując zarazem zanadto gry. Miłośnicy Kriegspieli z prawdziwego zdarzenia będą jednak rozczarowani, zwłaszcza że rozgrywka odbywa się w czasie rzeczywistym (acz z możliwością zastosowania niemożliwej do przecenienia aktywnej pauzy). Z kolei osoby preferujące klasyczne erteesy także poczują się zagubione. Poszukiwanie złotego środka nie zakończyło się powodzeniem, skutkując zagubieniem i dyskomfortem po stronie wszystkich zainteresowanych.

Niestety, twórcy nie wyposażyli swojej produkcji w podstawą opcję przedłużającą znacznie jej żywotność, a mianowicie tryb rozgrywki wieloosobowej. Tymczasem poszczególne poziomy trudności nie są szczególnie wymagające, gracz szybko orientuje się w pewnej schematycznośbattleplan-american-civil-war-13982-2.jpg 2ci sztucznej inteligencji, przez co zdobywanie kolejnych „aczików” wcale nie jawi się jako specjalnie atrakcyjne.

Gra jest wyposażona w umiarkowanie atrakcyjną oprawę wizualną – szczerze mówiąc bardziej przypadła mi do gustu ta właściwa dla Ultimate Generala. Na plus z kolei należy odnotować udźwiękowienie – przy UG psioczyłem choćby na brak „Dixie”, tu zaś wysuwa się ona na pierwszy plan.

Battleplan: American Civil War to pozycja, którą trudno określić mianem innej niż budżetowej. Brak jej tyleż głębi, co zwykłej pasji twórców, stanowiąc raczej o rzemieślniczej udatności, lecz trudno grę określić mianem majstersztyku.

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję