LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Anno 1503: The New World

Anno 1503: The New World
Sztab VVeteranów
Tytuł: Anno 1503: The New World
Producent: Sunflowers Interactive
Dystrybutor: Cenega Poland
Gatunek: Strategia RTS
Premiera Pl:2003-04-29
Premiera Świat:
Autor: 91
Ocena
czytelników 82 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!
Anno 1503

Ostatnią z możliwości jest prowadzenie wojen. W tej kwestii gra przypomina typowe gry RTS- dysponujemy kilkoma rodzajami jednostek które mają swoje silne i słabe strony. I tak kawaleria z łatwością upora się z łucznikami, jednak odniesie spore obrażenia w potyczce z włócznikami, którzy dla równowagi nie mają szans przeciwko łucznikom. Mimo wszystko Anno 1503 jest głównie grą ekonomiczną przez co aspekt militarny pełni rolę poboczną- przeciwnicy są do zazwyczaj pokojowo nastawieni i przy odpowiednim prowadzeniu dyplomacji taki stan rzeczy utrzyma się do końca rozgrywki. Handel z innymi nacjami daje o wiele większe korzyści niż podbój i więc jeśli sytuacja tego nie wymaga można ograniczyć się do defensywy otaczając miasto murami i umieszczając w wieżach kilka dział chroniących nas przed najazdami piratów. Wszystkim awanturnikom proponuje stworzenie silnej floty wojennej którą można wykorzystać do np. zablokowania portów naszego przeciwnika i uniemożliwić mu handel niszcząc wszystkie statki które próbują do niego wpłynąć.

Anno 1503 172145,5


Trzeba stwierdzić jasno- Anno 1503 jest grą trudną. Tu nic się nie dzieje przypadkowo i nie ma mowy o intuicyjnym prowadzeniu rozgrywki. Aby móc w nią swobodnie grać, należy przeznaczyć przynajmniej kilka godzin analizując informacje zawarte w pomocy do gry. Wybudowanie osady która będzie przynosić dochody wymaga wielu prób i nauki na własnych błędach, z całą pewnością nie jest więc to gra dla osób niecierpliwych czy też szukających rozrywki na jeden wieczór. Zarządzanie dużym miastem jest tym bardziej skomplikowane, iż gra nie oferuje żadnych statystyk ułatwiających planowanie produkcji- brak choćby prostego zestawiania jakie budynki posiadamy, czy też ile wynoszą przychody ze sprzedaży poszczególnych towarów.

Graficznie gra prezentuje się przyzwoicie. Modele budynków i statków prezentują się okazale, podobnie jak tętniąca życiem wyspa która dodatkowo może być położona w kilku różnych sferach klimatycznych. W grze wykorzystano olbrzymią ilość animacji- doskonale to widać po dokonaniu największego zbliżenia kamery i obserwując typowe zachowania mieszkańców naszej osady. Na specjalne wyróżnienie zasługują znakomicie zrealizowane sekwencje filmowe, których kilka pojawia się w trakcie rozgrywki.

Anno 1503 172145,6


Oprawa muzyczna reprezentuje przeciętny poziom- odgłosów dźwiękowych jest bardzo mało i są raczej miernej jakości. W tle przygrywa nam 16 dość przyjemnych folkowych utworów które dobrze pasują do klimatu rozgrywki, jednak po kilku godzinach gry stają się nużące. Problem rozwiązuje włączenie własnej muzyki poprzez uruchomienia w tle np. Winapma.

Podsumowując, Anno 1503 jest bardzo dobrą grą ekonomiczną, Zawiera w sobie wszystkie elementy które dobra gra ekonomiczna posiadać powinna, dodatkowo pozwalając na prowadzenie dość szerokich działań militarnych rodem z typowych gier RTS. Jednakże jest ona adresowaną wyłącznie do dość wąskiego grona odbiorców. Dzieje się tak przez to prezentuje ona wysoki poziom trudności i wymaga poświecenia wielu godzin na naukę zasad zarządzania osadą. Największym mankamentem gry jest kiepski samouczek zmuszający gracza do samodzielnej nauki w oparciu o pomoc tekstową, a także brak statystyk i zestawień ukazujących zależności ekonomiczne które znacznie ułatwiłyby zarządzenie osadą pozwalając na dokładniejsze planowanie. Pomimo kilku wad Anno 1503 jest pozycją godną polecenia wszystkim miłośnikom gier ekonomicznym lubiącym trudne wyzwania i dysponującym odpowiednią ilością czasu i cierpliwością by zrozumieć reguły gry. Na koniec warto dodać, iż ma zostać wypuszczony patch umożliwiający grę w trybie multiplayer, jednak w chwili gdy piszę te słowa jego data jego ukazania jest jeszcze niewiadoma.

Tekst jest własnością serwisu Gry-Online (C) www.gry-online.pl

E-mail autora: MAO


Autor: 91
<< poprzednia | 1 | 2 | 3
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję