Tim Peake - Zapytaj astronautę

Tim Peake, oficer armii brytyjskiej, pilot w stopniu majora, w okresie od dnia 15 grudnia 2015 r. do dnia 18 czerwca 2016 r. brał udział w ekspedycji Sojuz 46/47 na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS. Jego książka pt. „Zapytaj astronautę” stanowi zapis tych 185 dni w kosmosie, ale także obejmuje relację w jaki sposób udało się autorowi zrealizować swoje marzenie.
Książkę można polecić każdemu, nawet czytelnikowi, który nie interesuje się kosmosem, fizyką, matematyką lub biologią, ale widział choćby film „Grawitacja” lub „Marsjanin” (książka zawiera nawiązania do obu tych filmów). Książka w sposób niezwykle przystępny przybliża nam codzienność, z jaką zmagają się astronauci, dla których przez pół roku domem staje się ISS. Autor podzielił książkę na 6 bloków tematycznych, które są zsynchronizowane z etapami podróży, którą odbywamy z autorem: start, szkolenie, życie i praca na ISS, spacery kosmiczne, Ziemia i przestrzeń kosmiczna, powrót na Ziemię. Co interesujące, książka nie jest typowa w swojej formie, lecz jest prowadzona w formie wywiadu - odpowiedzi na pytania zadawane przez głodne wiedzy dzieci. Z książki możemy się dowiedzieć np. ile razy ISS okrąża ziemię w ciągu doby, z jaką prędkością, jak wygląda i ile trwa start i przybicie do ISS, na jakie przeciążenia narażony jest astronauta.



W dobie Internetu możemy łatwo śledzić relacje astronautów. Niektórzy z nich mają oficjalne konta w serwisach społecznościowych (np. Twitter), w których zamieszczają relację z podróży. Książka ma jednak wartość dodaną związaną właśnie z ukazaniem „normalnego” życia na ISS, czyli: mycia, golenia, spania, jedzenia, korzystania z Internetu czy bardziej trywialnych jako korzystanie z toalety. Dowiemy się również czy można skutecznie - na wzór bohatera granego przez Matta Damona w filmie „Mar
sjanin” – zakleić taśmą dziurę w skafandrze. Dowiemy się jak się robi pranie w kosmosie, czy w kosmosie można wypić filiżankę herbaty, co jedzą astronauci w kosmosie, czy na ISS jest Wi-Fi. Interesująca jest odpowiedź na pytanie co jest najbardziej obrzydliwe w kosmosie. Książka przedstawia również wiele anegdot z życia astronautów. Poza tymi wątkami jest również miejsce na zagadnienia związane z fizyką czy biologią. Autor przybliża kwestię reakcji organizmu na grawitację. Spektrum poruszanych zagadnień jest szerokie, od zasad funkcjonowania ludzkiego organizmu po teorię względności Einsteina. Jednak autor przedstawia informacje w bardzo przystępnej formie, pomagając czytelnikowi w zrozumieniu treści np. w tym za pomocą tabelek, rysunków, co sprawia, że książkę czyta się przyjemnie. Miłośnicy kosmosu będą mogą ją spokojnie potraktować jako książkę do poduszki, do przeczytania w jeden wieczór. Książkę mogą też być zainteresowani młodsi czytelnicy, wszakże to właśnie dzieci zadają pytania, na które odpowiada Tim Peake. Autor nie epatuje jednak wiedzą specjalistyczną. Książkę jednak można polecić każdemu, również zupełnemu laikowi.

Dla mnie jednak, poza kopalnią wiedzy, niewątpliwą wartością książki jest to, że autor nakłania dzieci do realizowania swoich marzeń. Ten motyw wybrzmiewa w pierwszej części książki, w której autor opisuje wieloletnią drogę do ekspedycji. Tim Peake często - być może zbyt optymistycznie - zapewnia nas, że każdy może spełnić marzenia o byciu astronautą, czego jest on doskonałym przykładem. O ile starsi czytelnicy są już niestety na straconej pozycji, o tyle może warto kupić ją młodszemu pokoleniu, w nadziei na podtrzymanie ducha ciekawości i podążania za swoimi marzeniami i pasjami.

Ocena: 9/10

Autor: Alicja Sobota
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz