LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Pere Grima - Absolutna pewność i inne fikcje. Tajniki statystyki

Porzekadło głosi, iż są trzy rodzaje kłamstw – małe, wielkie i statystyka. Prawda jednak z reguły jest znacznie prostsza – ludzie po prostu nie potrafią odczytać danych statystycznych. Albo też – pomylili się gdzieś na etapie wyliczeń bądź projektowania.
„Statystyka” to wynik, lecz również i sposób dochodzenia do niego. Pierwszym zaś krokiem jest właściwe zadanie pytania. Pere Grima w swej książce rozpoczyna więc opowieść od absolutnych podstaw, o probabilistycznych korzeniach, dość intuicyjnych, bo zakorzenionych w codziennym doświadczenia.Myśl snuta przez autora jest spójna, rzadko pozwala on bowiem sobie na dygresje, a gdy już takowe wystąpią, to autentycznie na uboczu głównych rozważań. Paradoksalnie momentami czytelnik aż chciałby być raczony takowymi w większym stopniu, gdy uświadomi sobie „ż
yciowość” poruszanych problemów.

Z pewnością niejedna osoba sięgająca po daną książkę doceni również jej praktyczność. Autor wskazuje, jak rozwiązania poszczególnych problemów można następnie „przekuć” na formuły arkusza Excel, choć w żadnym razie omawianej pozycji nie sposób traktować jako instrukcji owego popularnego programu „w pigułce”.

Niewątpliwie dla wielu studentów – zwłaszcza kierunków o nie-inżynierskim charakterze – jednym z przedmiotów spędzających sen z powiek był ten poświęcony statystyce. Często jednak – może zbyt często – to nie nauczany przedmiot jest zbyt trudny, lecz sposób jego nauczania niedostatecznie udolny. Może więc warto zacząć od sięgnięcia właśnie po „Absolutną pewność i inne fikcje. Tajniki statystyki”, której autorowi trudno odmówić dydaktycznego talentu?

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz