Neonazizm

Neonazizm

"Być obywatelem Rzeszy, nawet jeżeli jest się tylko zamiataczem ulic, musi być uważane za większy honor niż bycie królem w obcym kraju." (w: A. Hitler "Mein Kampf").

W obecnych czasach upadku wzniosłych ideologii, w obliczu globalnego konformizmu, powracanie myślami do dawnych czasów świetności jest w Niemczech (ale także w krajach Beneluksu) coraz bardziej popularne. Obserwuje się rosnące zainteresowanie nacjonalizmem. Powstające partie ultraprawicowe nawiązują w swoich programach wyborczych do hitleryzmu. NPD (Niemiecka Partia Demokratyczna) obiecuje obywatelom RFN "wspaniały sukces narodu niemieckiego" (w: "Polityka", nr 40/2004), jeśli przejmie władzę w państwie. Jest to o tyle niepokojące, że NPD, jak również DVU (niem. Deutschvolksunion – Niemiecka Unia Ludowa) zanotowały wzrost popularności wśród głosujących w wyborach do samorządów lokalnych w 2004 r. Dla przykładu: w Brandenburgii DVU uzyskało 6,1% głosów (4. miejsce), natomiast w Saksonii NPD zdobyło 9,2% głosów – poparcie wzrosło od 1999 r. o 7,8% ("Polityka", nr 40/2004). Szacuje się, iż w Niemczech żyje około 40 tys. sympatyków neonazizmu i neofaszyzmu.

Neonazizm 161515,1
Manifestacja niemieckich neonazistów


Powodów, dla których skrajny nacjonalizm zdobywa rzesze zwolenników jest wiele. Warto zwrócić uwagę na to, że opinie specjalistów co do korzeni takiej postawy są dość zróżnicowane. Część z nich uważa, że młodzi ludzie inspirują się ruchem skinheads, widząc ukazywaną w wielu filmach wielkość, majestat i potęgę Hitlera, czują przed nim swoisty respekt, chcą się do niego upodabniać. Takie działanie daje im nową wiarę, siłę, której brakuje. To z kolei bierze się z wysokiej stopy bezrobocia we wschodnich Niemczech. "Ossi" mają pretensje do swoich rodaków z Zachodu o ich lepsze warunki życia, perspektywy, powodzenie zawodowe i szereg innych czynników. W dużej mierze prowadzi to do nienawiści. Jednoczą się oni w grupy, z czasem przekształcające się w bojówki. W latach 90. bojówkarze organizowali polowania na "kolorowych" i podpalali mieszkania azylantów. Mogli w trakcie takich akcji zabić nawet kilkadziesiąt osób. Brało się to z rozpaczliwego pragnienia oczyszczenia nacji. "Narodowa teoria świata musi przeto być całkowicie odróżniania od teorii marksistowskiej: musi ona wierzyć ślepo rasie (...)". (w: A. Hitler "Mein Kampf"). Wiąże się to również z bardzo otwartą polityką imigracyjną RFN, zgodnie z którą przybyli mają rozliczne prawa, a to wzbudza u przewrażliwionych przeświadczenie o niesprawiedliwości, odrzuceniu.

Jednakże żeby lepiej zrozumieć kwestię neonazizmu powinniśmy także popatrzeć na nią z perspektywy wyznawców tej ideologii. Czy będąc na ich miejscu, nie uczynilibyśmy tego samego, nie podążylibyśmy śladami Führera? Nierzadko uciekanie się do tego typu rozwiązań to ich jedyna deska ratunku. Członkostwo w grupie skinowskiej daje im silne poczucie przynależności. Przebywają w towarzystwie ludzi takich jak oni, pokrzywdzonych przez los. Ugrupowania te mają często charakter paramilitarny, którego elementami są m.in. glany i ogolona na łyso głowa. Symbole te pochodzą wszakże z Wielkiej Brytanii, lecz nad Renem równie dobrze się przyjęły.

Od początku skini sami sobie wpajają, że walczą w słusznej sprawie. Ludzi postronnych, którzy nie deklarują się jako neonaziści, uznają za złych, zakłamanych i fałszywych. Istotna jest też rzecz następująca: skinheadzi w danym kraju werbują się tylko z jego rodowitych obywateli. Są przeświadczeni o wyższości swojego narodu, muszą zachować "czystość krwi". Ich życie zdominowała walka o ten priorytetowy cel. Zdumiewające poświęcenie oraz oddanie uzyskuje poklask w grupie. Nierzadko wyzwala to w nich agresję, chęć wyeksponowania swojej wartości poprzez użycie siły fizycznej (przemocy).

Neonaziści w Niemczech są bardzo dobrze zorganizowani i trudno rozbić ich przestępcze struktury. Są podzieleni na 2-4-osobowe jednostki. Nawet kiedy jeden z nich "wpadnie", nie da to dojścia do jego kompanów, ponieważ do porozumiewania się między sobą skinheadzi używają jedynie pseudonimów. Posiadają własną muzykę, prasę (np. "NS Kampruf" – "Narodowosocjalistyczne Wezwanie do Walki", wydawane przez Amerykanina Gary’ego Rexa Laucka), zakodowany żargon, serwisy internetowe i sklepy z różnego rodzaju "ekwipunkiem" (koszulki, flagi, przypinki, przepaski ze swastyką). Organizacją o dość dużym znaczeniu jest dla neonazistów BAF (Braune Armee Fraktion), zajmujący się szerzeniem poglądów rasistowskich i faszystowskich. Najsilniej zakonspirowane jest odrodzone NSDAP, którego członkowie na swoich zjazdach nadal oddają hołd Hitlerowi i jego III Rzeszy.

Neonazizm 161516,2
Neonaziści podczas jednego z wieców, manifestujący swoją ideologię przy pomocy charakterystycznych znaków i symboli


Niemieccy neonaziści chcą znowu być potęgą światową; świadczą o tym też ciepłe przyjęcie i przychylne opinie krytyków na temat filmu "Upadek", przedstawiającego Führera jako niczemu niewinnego, zagubionego człowieka. Wybierają jednak karkołomną drogę, która już raz w historii spowodowała globalną tragedię i śmierć przeszło 50 mln ludzi. Nie można do tego dopuścić, trzeba poruszać temat nawrotów nazizmu, ale we właściwy sposób – poprzez uświadamianie i przekazywanie prawdy kolejnym pokoleniom.


Uwaga: powyższe poglądy są wyłącznie poglądami Autora!


Autor: Sławomir Gdyk
E-mail autora: mande(at)sztab.com


Autor: 4561
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz