Ranking Decydujących Bitew W Dziejach Świata

Ranking decydujących bitew w dziejach świata

Oto zestawienie decydujących bitew w dziejach świata na podstawie głosów Sztabowiczów:

5. Bitwa pod Poitiers z 732 r.

Jedna z najsławniejszych bitew wczesnego średniowiecza. Karol Młot na czele Franków odpiera wojska Maurów, wdzierających się do Galii. Było to jedne z pierwszych zwycięstw odniesionych przeciwko niezwyciężonym dotychczas Arabom.

4. Bitwa pod Akcjum z 31 r. p. n. e.

Nie była to ani największa, ani najwspanialsza pod względem kunsztu wojennego czy strategii walki bitwa starożytności. Bitwę tę, w której sługą Oktawiana, późniejszego Augusta - Agryppa, pokonał głównego rywala swego pana, Marka Antoniusza sprzymierzonego z egipską królową Kleopatrą, zwykło się uważać za koniec republiki rzymskiej i początek wielkiego Cesarstwa Rzymskiego, które miało władać niepodzielnie strefą Morza Śródziemnego przez następne 400 lat.

2. ex aequo:
Bitwa pod Waterloo z 1815 r.

Ostatnia bitwa Napoleona, człowieka, który przez ostatnie 20 lat decydował o obliczu całego Starego Świata. Bitwa ta, której sława wręcz przyćmiła wszystkie pozostałe dokonania niskiego Korsykańczyka. Czy jednak zasługuje na miano bitwy decydującej o dziejach świata. Wg Sztabowiczów tak...

oraz...

Bitwa pod Stalingradem z lat 1942/43.

Jedna z najsłynniejszych, najbardziej krwawych i najstraszniejszych bitew II Wojny Światowej. Kto wie, jak wyglądałby obecnie świat, gdyby losy tej bitwy potoczyły się nieco inaczej? W każdym bądź razie nazwa "Stalingrad" po dziś dzień jest wymawiana ze czcią...

1. Zwycięzca, czyli... bitwa warszawska z roku 1920.

Lord Edgar Vincent d'Abernon nazwał ją "osiemnastą decydującą bitwą świata". Mylił się! Sztabowicze bowiem uznali, że była to NAJWAŻNIEJSZA bitwa w dziejach świata ;)))). Cóż, czy zasługuje na ten tytuł? Ja jestem tu sceptyczny (a jakżeby inaczej ;))), ale któż wie, czy scenariusz czarnowidzów przewidujących rewolucję europejską by się nie spełnił? Ważna jest też kwestia, czy bitwę te można nazwać cudem? IMHO tak, bowiem choć wiele zdarzeń można zinterpretować jako błędy bolszewików, to wielu innych nie można rozpatrywać w innych kategoriach, niż niesamowitego szczęścia i przypadku.

Zgodnie z obietnica załączam krótki opis zwycięskiej bitwy, jednak ponieważ wydarzenie te jest wałkowane wręcz do obłędu przez wszystkich polskich autorów podręczników; "cudem" można by nazwać, gdyby przy okazji któregoś ze świąt narodowych nie byłby wyświetlany jakiś film dokumentalny odnoszący się do tego wydarzenia, tak więc jest to niezwykle skrótowa informacja dla tych, co o owym nadwiślańskim "cudzie" nigdy nie słyszeli (są jacyś?).

Ranking decydujących bitew w dziejach świata

skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz