Warcraft III: Reign of Chaos

Warcraft III: Reign of Chaos
Sztab VVeteranów
Tytuł: Warcraft III: Reign of Chaos
Producent: Bllizard Entertainment
Dystrybutor: CD Projekt
Gatunek: Strategia RTS
Premiera Pl:2002-07-05
Premiera Świat:
Autor: MAO
Ocena
czytelników 87 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!

Warcraft 3

Warcraft 3


Rzut okiem

Nareszcie! Po dwóch latach oczekiwań w końcu stało się to na co czekały miliony wiernych fanów! Warcraft 3 ujrzał światło dzienne! Powiem wprost - właśnie takiej gry oczekiwałem! Niby to kolejny RTS, niby nie wnosi nic nowego, a jednak ma w sobie tak ogromny urok, że godzinami nie można oderwać się od monitora! Wiele już moje oczy widziały, ale tak znakomicie opowiedzianej historii w grze strategicznej jeszcze nie było. Wciąga, a jednocześnie pozwala wspaniale się odprężyć.

Na wstępie dwie rady - zaryzykujcie i podnieście poziom trudności, bo pierwsze kampanie są trochę zbyt łatwe. Po drugie - dokładnie zapoznajcie się z instrukcją. Nie z książeczką, ale tą która znajduje się ze skanowana na płycie z grą. Wczytajcie się w historię każdej z ras, w charakterystyki dostępnych w grze potworów. To jeszcze bardziej zwiększy waszą przyjemność z przeżywania tej pasjonującej historii!

Kampania ludzi: Plaga Lordaeronu



Na początek kilka ogólnych porad dotyczących rasy ludzi.

Ekonomia

Wieśniacy mogą zarówno ścinać drewno jak i pracować w kopalni. Zazwyczaj opłaca trzymać się schematu - 5 wydobywa złoto, 4 zbiera drewno. Warto jak najszybciej wybudować w pobliżu lasu tartak i opracować dwa ulepszenia usprawniające pozyskiwanie drewna. Trzeba wspomnieć, że ludzie dysponują zdolnością wspólnej budowy, czyli jeden budynek może wznosić więcej niż jeden wieśniak. Należy z tego korzystać na początku gry gdy każda sekunda jest na wagę złota! Przymierze ludzi dysponuje znakomitymi technologiami i budowlami umożliwiającymi obronę.

W Tartaku możemy opracować solidną konstrukcje znacznie zwiększającą wytrzymałość budynków. Nad bezpieczeństwem bazy powinny czuwać Wieże strzelnicze. Zauważcie iż nie mogą one raić wrogów znajdujących się tuż pod ich murami, więc koniecznie trzeba jest czymś osłonić (np. farmą bądź lepiej Wieżą Strażniczą). I w reszcie w czasie niebezpieczeństwa możemy powołać pod broń wszystkich wieśniaków.

Armia

W zależności od etapu kampanii będziemy mieli dostęp do coraz to lepszych jednostek. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na kilka spraw. Kluczowymi jednostkami są Strzelcy. Są stosunkowo tani i skutecznie więc powinni zawsze wchodzić w skład naszej armii. Najlepsza jednostką ludzi są Rycerze - to oni powinni stanowić trzon armii i być jedynie wspierani przez „artylerie” i oddziały potrafiące atakować latających przeciwników. W skład każdej armii musza wejść Kanonierzy lub Czołgi parowe - niszczenie bazy nieprzyjaciela bez ich pomocy trwa bowiem o wiele za długo.

Generalna zasada jest taka - jeśli w bazie jest wielu obrońców to używamy Kanonierów (obstrzał z dystansu). Jeśli obóz wroga jest praktycznie pusty to posyłamy o wiele silniejsze (ale też i bezbronne) Czołgi parowe. I wreszcie na koniec - korzystajcie z jednostek pomocniczych. Kapłani powinni cały czas leczyć ranne jednostki i zwiększać ich siłę za pomocą czaru Wewnętrzny ogień. Czarodziejki muszą osłabiać siły wroga - albo za pomocą Spowolnienia, albo co groźniejsze jednostki przemieniać tymczasowo w owce (Polimorfia). Najważniejsze - jednostki pomocnicze nie służą do ataku i zawsze stoją z dala od głównego frontu walki! Są zbyt mało wytrzymałe by

narażać je na ciosy nieprzyjaciela.

I na koniec rada techniczna - w czasie walki małych oddziałów wasze wszystkie jednostki powinny atakować jednocześnie Dopiero po jego zabiciu uderzamy na drugiego. Niby jest to detal, ale różnica w obrażeniach jakie odniesiemy jest ogromna!

Bohaterowie

Przymierze ludzi posiada trzech potężnych Bohaterów: Arcymaga (1), Króla Góry (2) i Paladyna (3). W raz z rozwojem kampanii poznamy wszystkich więc warto się im bliżej przyjrzeć.

I o ile na początku tego się nie zauważa, to po przekroczeniu 5 poziomu doświadczenia i zdobyciu magicznych przedmiotów, sam jeden jest w stanie ubić małą armię nieprzyjaciela. Nasz Heros musi więc być wszędzie gdzie coś się dzieje - bez względu czy bronimy bazy czy przypuszczamy zmasowany atak. Jego obecność i umiejętności znacznie zwiększą siłę wojska! Pierwszym bohaterem który będzie towarzyszył nam do końca jest Arthas (4, 5). Jest on Paladynem dzięki czemu łączy umiejętności walki z biegłością w magii. Nasza główną bronią będzie zaklęcie Święty blask. Na najwyższym poziomie pozwala wyleczyć aż 600 punktów życia, bądź też zadać Nieumarłym 300 punktów obrażeń. Jego zaleta jest bardzo szybka regeneracja więc w krótkim czasie możemy wyeliminować kilka jednostek nieprzyjaciela. Zawsze używajcie go do szybkiego ubicia najgroźniejszych jednostek nieprzyjaciela.

Drugim znakomitym zaklęciem jest Wskrzeszenie - korzystamy z niego pod koniec trudnych potyczek gdy zginęło przynajmniej 6 naszych jednostek. Dzięki niemu niejednokrotnie przechylimy szalę zwycięstwa na naszą korzyść i zaoszczędzimy surowce i czas potrzebne od odbudowy armii.

Istotną zdolnością jest Aura oddania zwiększająca pancerz pobliskich jednostek - uczymy się więc jej w trzeciej kolejności. Natomiast Boska tarcza zupełnie nie przypadła mi do gustu - nasz Paladyn i tak rzadko kiedy będzie poważnie ranny.

Drugim z bohaterów jest Jaina - Arcymag (6, 7). Niestety będzie towarzyszyć nam dość krótko i nie osiągnie pełni swoich możliwości. Skupiamy się więc na rozwinięciu zaklęcia Przywołanie Żywiołaka wody, który zasili naszą armię. Twórzcie go zawsze przed każdą potyczką - dzięki temu nasze wojska odniosą mniejsze obrażenia i szybciej poradzimy sobie z wrogiem.

Inwestujemy też w rozwój Aury Świetności pozwalającej szybciej regenerować punkty mana. Pamiętajcie by Jaina zawsze znajdowała się w pobliżu Arthasa, dzięki czemu będzie on korzystał z jej zdolności.

Ostatnim bohaterem jest Król Góry - Muradin (8, 9). Ten wspaniały wojownik niczym terminator pozbawia życia całe legiony wroga. Zawsze ślemy do na pierwszy front. Z umiejętności najistotniejsze okazuje się Uderzenie gromu. Ponieważ Muradin pierwszy będzie rzucał się na grupę wrogów, będzie walczył z kilkoma przeciwnikami jednocześnie. Uderzenie gromu szybo ich osłabi. Drugą znakomitą zdolnością jest Awatar, dzięki któremu mordercze umiejętności Króla Góry jeszcze wzrastają. Korzystamy z niego przed szczególnie trudnymi walkami. Do eliminowania pojedynczych ale bardo silnych przeciwników przydatny jest Pocisk Burzy - niestety na jego pełną naukę zabraknie nam już w tej kampanii czasu.

Warcraft 3

skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - 3 ŚREDNIA OCENA - 99%
Nie potrzebne są długie rozprawy, j
Ramirez - 100%
Nie będę się tu niepotrzebnie rozpi
Hunter - 100%
Dzień premiery Warcraft’a III
rysiu003 - 95%
więcej recenzji dodaj recenzję