Europa Universalis 3

Europa Universalis 3
Sztab VVeteranów
Tytuł: Europa Universalis 3
Producent: Paradox Interactive
Dystrybutor: Cenega Poland
Gatunek: Strategiczna
Premiera Pl:2007-02-09
Premiera Świat:
Autor: 4561
Ocena
czytelników 83 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 65% procent
Głosuj na tę grę!
Europa Universalis III

Europa Universalis III - poradnik



Witaj zdobywco! Jeśli czytasz ten tekst, oznacza to, że najprawdopodobniej jesteś już szczęśliwym posiadaczem Europy Universalis 3, szumnie określanej przez producenta jako strategii wszech czasów i pragniesz poszerzyć wiedzę o swoim świeżym nabytku. Mam przyjemność poinformować Cię, że znalazłeś się w miejscu jak najbardziej do tego adekwatnym, a ja będę Ci służył jako przewodnik w tej niesamowitej wycieczce do krainy EU3.

Wstęp



Parę uwag.

Miło jest rozpakować grę, włożyć do napędu, zainstalować i uruchomić. Wszyscy znamy to uczucie. Ale czy wiesz, że możesz mieć coś więcej? Dobry gracz, niezależnie od gry, z którą chce się zmierzyć, szanuje swój cenny czas i zdolności. Radzę, byś starał się również postępować według kilku prostych rad, a każda gra (w szczególności zaś w EU3) da ci maksimum satysfakcji.

Pamiętaj o zdrowiu. Jest ono najważniejsze, więc w związku z tym postaraj się o nie dbać na każdym kroku, również przy komputerze. Weź pod uwagę, że spędzisz w pozycji siedzącej kilka godzin (najprawdopodobniej). Ustaw wygodnie krzesło, wyreguluj monitor, zapewnij sobie optymalną temperaturę w pokoju. Wiedz, iż liczne badania potwierdziły zgubny wpływ patrzenia na monitor (zarówno CRT jak i LCD) przez dłuższy okres czasu. Zalecane jest robienie krótkich przerw w graniu (ok. 5-10 min) co godzinę. W tym czasie możesz na przykład skorzystać z toalety, wykonać kilka prostych ćwiczeń, bądź zrobić sobie coś do picia. Zaleca się przyjmowanie dużych ilości płynów w czasie gry, toteż postaraj się mieć na biurku cały czas kubek z herbatą tudzież sokiem.

Na wstępie już zaznaczam, że zakładam iż jesteś w posiadaniu instrukcji do gry oraz że masz możliwość w dowolnym momencie skorzystać z niej. Jest to o tyle ważne, iż rolą poniższego tekstu nie jest powielenie instrukcji, lecz uzupełnienie jej i nadanie sensu praktycznego. W pewnych momentach będę odwoływał się do konkretnych stron z instrukcji, które powinieneś potraktować jako zalecaną lekturę uzupełniającą (zwłaszcza jeśli jesteś graczem początkującym), o ile jeszcze ich nie przeczytałeś.

Porada:
Po zainstalowaniu gry warto zaglądnąć do menu Opcje i ustawić optymalną rozdzielczość oraz pozostałe opcje. Dobrze jest sprawdzić ustawienia poprzez monitoring ilości klatek na sekundę (fps) w grze za pomocą jednego z darmowych programów. Jeśli będzie on mniejszy od 15-16 fps oznacza to, że twój komputer jest zbyt słaby w stosunku do wybranych ustawień. Optymalny wynik fps to 20-30.

Więcej o grze na stronach 4 i 5 instrukcji, zaś dokładne omówienie opcji graficznych na stronie 8.

Europa Universalis III 155809,1
Stwórz mocarstwo, któremu podporządkują się słabsi!


Menu główne.

Pierwsza decyzja w EU3, przed jaką stoisz, to wybór scenariusza gry. Na dzień dzisiejszy rozgrywka wieloosobowa nie jest popularna, a to za sprawą niestabilności tej formy gry. Producent przygotowuje poprawki, które niedługo powinny się pojawić i może wtedy będę mógł coś więcej na ten temat napisać. Jesteś więc „skazany” na grę jednoosobową. Nie załamuj się, bowiem jest to najlepszy wybór, zwłaszcza dla graczy mniej zaawansowanych. Szanse w grze multiplayer mają niemal wyłącznie weterani.

Pewnie masz teraz nie lada problem: jakie państwo i jaki okres historyczny wybrać? Nie ma tu reguły i tak naprawdę możesz zacząć od dowolnego momentu, lecz osobiście doradzam zacząć grę od początku, czyli roku 1453 i przejść całą kampanię. Dlaczego? Wydaje mi się, że w czasie takiej kampanii gracz nabiera doświadczenia, poznaje grę, ewolucję różnych zagadnień w czasie (na przykład rozwój broni palnej) i jest w stanie podejmować trafniejsze decyzje w innych grach.

To co jest znamienne w EU3, to możliwość gry dowolnie wybranym przez nas państwem z całego świata. Istnieje jednak pewien problem. Otóż wprowadzono tzw. grupy technologiczne. Każde państwo przynależy do jednej z nich, i tak Polska to wschodnia grupa technologiczna, zaś np. Czechy należą już do łacińskiej. Ta ostatnia jest najbardziej premiowana, zaś pozostałe otrzymują karę technologiczną, w zależności od grupy, która objawia się wolniejszym zdobywaniem kolejnych technologii. Wiąże się to ze zdolnościami i możliwościami poszczególnych nacji. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest zachowanie historycznej poprawności (np. Indianie nie będą zdolni stawić oporu europejskim najeźdźcom, a w Afryce nigdy nie powstanie wielkie imperium). Niektórzy krytykują twórców za to posunięcie, wytykając im dyskryminację i europejski szowinizm. Jeśli któryś z czytelników myśli podobnie, może dowolnie zmieniać właściwości tych grup, grzebiąc nieco w plikach gry.

Uwaga:
Na temat modyfikacji EU3 planowany jest oddzielny tekst, który powinien się ukazać na łamach Sztabu, jeśli tylko powstaną godne uwagi i dopracowane modyfikacje, a gra przybierze ostateczny kształt (obecnie planuje się wydać jeszcze kilka poprawek).

Początkującym polecam lekturę instrukcji na stronach 10-12, gdzie wytłumaczono jak wybrać interesującą nas grę.

Europa Universalis III - poradnik

| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | następna >>
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
23.02.2009 | Ghirlandai » Dobra gra, trzeba myśleć
16.10.2008 | Mande » I stało się :). Dodatki wychodzą po polsku w wersj
15.08.2008 | rysiu003 » Wspaniała strategia trzeba dużo myśleć nad swoimi
03.07.2008 | pachucek » Gra jest naprawdę dobra, tak jak ten tekst, ale ni
03.10.2007 | Mande » Mhm... mam nadzieję, że w końcu dodatek wyjdzie w
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję