Battles in Normandy

Battles in Normandy
Sztab VVeteranów
Tytuł: Battles in Normandy
Producent: Strategic Studies Group
Dystrybutor: Nicolas Games
Gatunek: Strategia turowa
Premiera Pl:2006-11-24
Premiera Świat:
Autor: 5916
Ocena
czytelników 82 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!
Battles in Normandy
ARTYLERIA

To jeden z ważniejszych rodzajów wojska. To właśnie ona daje największą przewagę przy atakach na duże stosy nieprzyjaciela. To, że w jednym ataku można użyć tylko kilku oddziałów artylerii już wiemy. Pomimo, że jej karta jednostki wygląda podobnie, co zwykłe wojsko, różni się kilkoma współczynnikami:
  • strzałka ataku – liczba to nie siła, a zasięg. Siłę odczytujemy po ilości małych ikonek artylerii (1-3 przesunięć). Jeśli wybierzemy oddział artylerii pojawi się zaznaczony obszar obejmujący zasięg ognia danej jednostki.
  • strzałka obrony – tutaj rzeczywiście liczba, to siła obrony, ale widoczne na strzałce małe ikonki artylerii to wsparcie bronionych oddziałów (jest automatyczne, jeśli artyleria nie wykonała akcji specjalnej w swojej turze). Niektóre rodzaje artylerii (na przykład Nebelwerfer-y) nie mogą prowadzić ognia obronnego
  • niektóre rodzaje artylerii mają ikonę kostki i żołnierza – to szansa na zniszczenie ostrzałem wrogich fortyfikacji. Liczba oczek widocznych na kostce to minimalny wynik, jaki trzeba wyrzucić, aby zniszczyć jeden punkt wytrzymałości fortyfikacji
  • niektóre rodzaje artylerii mają ikonę działa – mogą one ostrzelać wrogie pole w celu dezorganizacji ruchu na nim (interdiction) – to zwiększa koszt wejścia na nie

    Battles in Normandy 103713,1
    997 batalion artylerii (Ciężkich 8-mio calówek). Spore wsparcie i zasięg, ale brak możliwości wspierania obrony. Ciągnięta przez transportery gąsienicowe. Może niszczyć forty i dezorganizować przemarsze wroga.


    Wszelkie okręty wojenne to po prostu pływająca artyleria. Ostrzał zużywa zawsze jej akcję specjalną. Udział dużej ilości artylerii w ataku może spowodować zniszczenie terenu (obrazowane kraterami po wybuchach na polu) – zwiększa to koszt wejścia na nie. Zniszczenie może być nawet ciężkie i utrzymać się dodatkową turę.

    ZAOPATRZENIE

    Zaopatrzenie to klucz do wojny manewrowej. Ponieważ jest ono wyznaczone za pomocą punktów akcji, a te są wydawane wyłącznie na ruch, lepiej, kiedy jednostki (szczególnie pancerne) będą posiadać ich spory zapas, zanim zaczną dużą ofensywę. Jednostki, które nie mają styczności z przeciwnikiem, nie były atakowane i nie użyły w poprzedniej turze swojej akcji specjalnej, uzyskują więcej zaopatrzenia i szybciej odbudowują wytrzymałość z lokalnych źródeł.

    Ilość dostarczonego jednostce zaopatrzenia zależy od pogody i poziomu zaopatrzenia danej strony konfliktu. Z żadną z tych rzeczy gracz nie może nic zrobić, ale Alianci powinni się przygotować na nadejście sztormu, bo może być krucho. Zaopatrzenie jest dostarczane ze składów (rysunki skrzynek), które znajdują się przeważnie w miejscach wchodzenia na mapę posiłków, a także w większych miastach. Stąd jest rozwożone na pewną odległość ciężarówkami, a w niektórych przypadkach innym rodzajem transportu (automatycznie), oznacza to, że jest dostępne wyłącznie w okolicach dróg. W ten sposób nie dałoby się niestety prowadzić działań z dala od baz, zaopatrzone pozostałyby jedynie drogi – tu na pomoc przychodzą nam oddziały zaopatrzeniowe – żetony ciężarówek.

    Posiadają one siłę obrony i jeden punkt wytrzymałości. Ale nie chodzi tu o ich umiejętności bojowe. Każda z ciężarówek przedłuża zasięg zaopatrzenia, ale tylko pod warunkiem, że sama jest zaopatrywana z jakiegoś źródła. Zasięg ten widać podobnie, jak w przypadku wybrania jednostki artylerii. Ikonki, które mogą wystąpić u góry to:
  • ciężarówka – oznacza, że ten oddział może zaopatrywać inne oddziały zaopatrzeniowe
  • ikona żołnierza i czołgu – oznacza, że oddziały zaopatrywane przez te ciężarówki mogą otrzymywać uzupełnienia z armii.
    Ważna jest też ilość skrzynek na pasku ataku – to ilość tur, przez które dana ciężarówka może zaopatrywać oddziały, jeśli sama nie posiada zaopatrzenia. Co prawda w minimalnym stopniu, ale zawsze. Taki typ jednostki zaopatrzeniowej może przez pewien czas utrzymywać nasze okrążone wojska.

    Oddział nie posiadający zaopatrzenia, ale w trakcie ruchu wchodzący w jego zasięg automatycznie je uzupełnia. Natychmiast po wejściu na zaopatrywane pole. Nawet oddział nie posiadający zaopatrzenia otrzymuje kilka punktów akcji, ale nie może ich kumulować.

    Cała procedura zaopatrywania działa automatycznie i wystarczy pamiętać tylko o kilku kwestiach:
  • w czasie złej pogody zasięg dowożenia zaopatrzenia jest mniejszy – może to mieć znaczenie szczególnie w okolicach bagien i po drugich stronach rzek
  • poziom zaopatrzenia zmienia się w czasie gry dla każdej ze stron (też zależy od pogody), więc ilość dostarczanych punktów akcji może być różna
  • Jednostka zaopatrywana automatycznie uzupełnia całą amunicję – każda akcja specjalna i każda tura, w której oddział się broni zużywa jedną jednostkę amunicji, jeśli zostanie odcięta szybko może zostać zniszczona – jednostki posiadają od 2 do 4 jednostek amunicji. Chociaż tego nie widać, oddziały nie posiadające siły ataku (działa przeciwlotnicze, artyleria i saperzy) też mają jedną jednostkę amunicji – kiedy ją zużyją i nie dostaną zaopatrzenia w następnej turze będą mieć czerwone tło i bronić się z połową siły i dodatkowymi stratami

    Battles in Normandy 103721,1
    Jednostka zaopatrzenia 7 Armii. Niezła obrona, jak na same ciężarówki. Może być przez 1 turę samodzielną bazą zaopatrzenia.


    Poradnik do gry Battles in Normandy

  • << poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | następna >>
    skomentuj
    KOMENTARZE NA TEMAT GRY
    08.01.2008 | ryan81 » Witam po raz kolejny, taka krótka informacja, jeśl
    06.01.2008 | ryan81 » Bardzo fajnie napisany poradnik. Wielu początkując
    więcej komentarzy dodaj komentarz
    RECENZJE CZYTELNIKÓW
    ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję