Battles in Normandy

Battles in Normandy
Sztab VVeteranów
Tytuł: Battles in Normandy
Producent: Strategic Studies Group
Dystrybutor: Nicolas Games
Gatunek: Strategia turowa
Premiera Pl:2006-11-24
Premiera Świat:
Autor: 5916
Ocena
czytelników 82 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!
Battles in Normandy
Obok widzimy dwa kółka. Pierwsze to zbliżenie na heks walki – tu atakujący może wybrać atakujące pola, a z nich jednostki. No i w końcu tajemnicze kółko ze strzałkami – tu właśnie widzimy z której strony przeprowadzamy atak i czy mamy z tego tytułu przesunięcie w tabeli walki. Interesują nas kolory strzałek, które mogą być następujące:
  • zielone – z tego pola dostajemy przesunięcie
  • czerwone – z tego pola nigdy nie dostaniemy przesunięcia. Przeważnie ponieważ znajduje się po drugiej stronie rzeki
  • pomarańczowe – z tego pola moglibyśmy dostać przesunięcie, ale nie spełniamy jakiegoś warunku. Po pierwsze należy się upewnić, że z danego pola atakuje jednostka regularna, albo elitarna. Bo wojska nieregularne nie dadzą nam przesunięcia. Jeśli tak jest, musimy kliknąć prawym przyciskiem na głównej planszy, na oddziale atakowanym, co pokaże nam przyległy obszar, a z ikony na polu, z którego atakujemy i mamy pomarańczową strzałkę odczytamy wymagany warunek:
  • czaszka – na tym polu jest wrogie pole minowe – trzeba je oczyścić, a na to potrzebny jest czas. Pola minowe są czyszczone automatycznie, jeśli znajdują się we wrogiej strefie. Obecność na polu jednostki przyspiesza ten proces (cyfra to ilość pozostałych tur). Najlepsze w czyszczeniu są jednostki saperów
  • ikona żołnierza w natarciu – na tym polu wróg pozostawił oddział osłonowy – musimy poczekać kilka tur, aż zniknie
  • ikona żołnierza w obronie – na tym polu zniszczono oddział przeciwnika i jeszcze nie zostało oczyszczone. Będzie wolne dopiero w następnej turze
  • główka żołnierza – identyczna z tą pokazującą wytrzymałość – na przyległym do zajmowanego polu znajdują się wojska wroga. Aby otrzymać tu przesunięcie musimy mieć na hexie co najmniej tyle samo punktów wytrzymałości, co na polu obok zawierającym najwięcej sił wroga. Nie wszystkie muszą brać udział w ataku

    Battles in Normandy 103705,1
    Atak na osłabiony pułk Grenadierów Pancernych. Obrońca posiada 1 przesunięcie z okopania, 2 ze wspierającej artylerii i 2 z terenu (razem -5). Atakujący 1 z udziału dowódcy, 1 ze wsparcia lotniczego, 1 z artylerii dalekiego zasięgu (z puli armii, poza mapą), 6 ze zwykłej artylerii na mapie (1+1+2+2), oraz 1 z nalotu dywanowego (samolot na dole). Razem +10, stąd Final Shift=+10-5=+5. 127 punktów siły atakującego:23 obrońcy daje stosunek sił 5:1, dodatkowo 5 przesunięć da 10:1, ale... zaczynamy od 1:4, więc powinno być widoczne 8:1! Pozostałe 2 to atak z 2 stron - “ciasteczko” na dole kolumny modyfikatorów ataku ma 2 zielone trójkąty. Siła przeciwpancerna i pancerna się równoważą. Pomimo takiej przewagi wyniki 1 i 2 nie przyniosą rezultatu! Teren jest zapewne niesprzyjający, trudno go rozpoznać przy tej ilości kraterów – prawdopodobnie tą jednostkę już w tej turze atakowano, wraz ze sporym wsparciem artyleryjskim, które zniszczyło teren.


    W wyniku walki strony mogą ponieść straty. Są one ponoszone przez jednostki posiadające najwięcej punktów wytrzymałości, a jeśli tych jest kilka, w pierwszej kolejności przez te z najmniejszą siłą ataku/obrony (w zależności od tego, czy jednostka się broniła, czy atakowała). Jeśli obrońca został zmuszony do ucieczki, musi się wycofać. Najlepiej na pole nie przylegające do wojsk wroga. Jeśli nie może tego zrobić, albo kończy ucieczkę na polu przyległym do jednostki wroga, może ponieść dodatkowe straty. Jednostki regularne mają 50% szans na stratę dodatkowego punktu wytrzymałości, elitarne 30%, a nieregularne 100%.

    Warto na koniec wspomnieć o ataku typu overrun (rozbicie). W tabeli walki widać, czy na danym terenie jest on możliwy i przy jakim stosunku sił wystąpi. Chodzi tu o wszystkie modyfikatory (z dowodzenia, nalotów, artylerii, okrążenia itp.). W lewym-górnym rogu ekranu walki widać strzałkę ataku overrun. Jeśli jest tam napis possible wystarczy kliknąć na niej prawym przyciskiem i zobaczymy, jakie warunki musimy spełnić, aby taki atak wykonać. Jeśli strzałka jest przyciemniona nie uda nam się tu uzyskać takiego ataku (jeśli teren jest nieodpowiedni, albo wróg jest zbyt silny i umocniony). Jeśli przeciwnik poniósł straty (stąd te procenty na udany atak overrun – po prostu niektóre wyniki nie powodują strat), to nasze atakujące jednostki nie tracą akcji specjalnej i mogą na przykład zaatakować ponownie.

    U góry ekranu walki, poza wspomnianą strzałką overrun, mamy kilka przycisków wyboru dodatkowych modyfikatorów ataku, automatycznego wyboru artylerii (zawsze wybiera najsilniejszą artylerię w zasięgu) i maksymalnej siły ataku (dużo strzałek wskazujących na środek przycisku). To ostatnie, przy słabszych obrońcach, może zdecydowanie przesadzić i wybrać zbyt wiele wojsk i artylerii, nie biorąc pod uwagę, że więcej, niż 10:1 uzyskać się nie da.

    W grze można włączyć tak zwanego COMBAT ADVISOR (doradca wojenny), widzimy wtedy na panelu kontroli ikonę dwóch strzałek. Po ich naciśnięciu na wszystkich jednostkach wroga, na które możemy przeprowadzić atak, zostanie wyświetlony maksymalny możliwy stosunek sił. Po wybraniu danej jednostki zostaną podświetlone te nasze wojska, które powinny zostać przesunięte i wziąć udział w ataku. Kolor zielony mówi, że jednostkę można rozjechać (overrun).

    UWAGA!
    COMBAT ADVISOR nie bierze pod uwagę tego, że jednostka przesuwana może wyjść poza, lub wejść w zasięg swojej dywizji, co zmieni jej siłę. Ponadto wojska, które już są przyległe do danej jednostki nie są brane pod uwagę jako mobilne, a to one właśnie mogą czasami wmaszerować głębiej w linie wroga i uzyskać atak z dodatkowego kierunku. Ponadto podobny stosunek sił można uzyskać używając innych jednostek, ponieważ COMBAT ADVISOR lubi wybierać za nas te cenniejsze (na przykład oddziały zwiadowcze), zamiast zwykłej piechoty.

    Poradnik do gry Battles in Normandy

  • << poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | następna >>
    skomentuj
    KOMENTARZE NA TEMAT GRY
    08.01.2008 | ryan81 » Witam po raz kolejny, taka krótka informacja, jeśl
    06.01.2008 | ryan81 » Bardzo fajnie napisany poradnik. Wielu początkując
    więcej komentarzy dodaj komentarz
    RECENZJE CZYTELNIKÓW
    ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję